Wojna. 21 – 22 marca. Rosjanin Misza poddał się i oddał Ukrainie czołg. Może liczyć na 10 tys. dolarów i ukraińskie obywatelstwo

Wojna. 21 – 22 marca. Rosjanin Misza poddał się i oddał Ukrainie czołg. Może liczyć na 10 tys. dolarów i ukraińskie obywatelstwo

 • Rosyjski żołnierz o imieniu „Misza” poddał się. Zgłosił się do ukraińskiego wojska, bo „nie widział sensu dalszej walki”. Reszta jego załogi uciekła do domu. On bał się wrócić do Rosji. Żołnierz, który poddał się i oddał Ukraińcom czołg, otrzyma po zakończeniu wojny 10 tysięcy dolarów i możliwość ubiegania się o obywatelstwo ukraińskie. Do końca wojny zapewniono mu schronienie w komfortowych warunkach – zapewnił doradca szefa MSW Ukrainy Wiktor Andrusiw.

 • W okolicach Dniepropietrowska rolnicy ciągnikami zwożą opuszczony przez Rosjan sprzęt wojskowy.

 

 • Mieszkańcy okupowanego przez Rosję Chersonia ponownie wyszli na pokojową demonstrację. Rosyjskie wojsko użyło gazu łzawiącego do rozpędzania protestujących.

 

 • Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Warszawy w najbliższy piątek.

 

 • Szwajcarska prokuratura federalna powołuje zespół, którego zadaniem będzie uniemożliwianie omijania sankcji nałożonych na Rosję oraz dokumentowanie zbrodni wojennych związanych z  inwazją na Ukrainę. Zespół „skoncentruje się teraz przede wszystkim na kwestiach związanych z międzynarodowym prawem karnym i ustawą o embargo” – głosi komunikat biura Prokuratora Generalnego. (Onet)

 

 • W Buczy pod Kijowem rosyjski żołnierz rozstrzelał mężczyznę na oczach jego nastoletniego syna. 14-letni Jura i jego ojciec udali się do centrum okupowanego miasta po pomoc humanitarną i leki. W ich domu od dwóch tygodni nie było gazu, światła i wody. „Jechaliśmy rowerami, kiedy zza budynku wyszedł rosyjski wojskowy. Zatrzymaliśmy się, podnieśliśmy ręce, powiedzieliśmy, że nie mamy broni. Ale żołnierz zaczął strzelać do taty. Upadł. Potem żołnierz zaczął strzelać do mnie, dwie kule trafiły w rękę. Upadłem na ziemię. Żołnierz jeszcze strzelił w kaptur, ale kula nie trafiła w głowę” – relacjonuje 14-letni Jura.

 

 • Dwa razy w tygodniu z Polski do Lwowa przyjeżdżają autobusy, które przywożą personel do szpitala polowego. „Robiąc taki kurs, wykorzystujemy całe wolne miejsce w autokarze i przewozimy pomoc humanitarną tutaj do Ukrainy”– mówi Przemysław Mróz, pracownik biura usług turystycznych z Nowego Sącza. Zbiórka rzeczy dla Ukrainy prowadzona jest przez cały czas w siedzibie firmy przy ulicy Długosza 34 w Nowym Sączu. „…Potrzebna jest każda ilość tej pomocy. To nie jest tak, że raz przywieziemy transport autobusem i wystarczy. Na magazynach ciągle są puste półki i wszystkiego brakuje. Najbardziej brakuje produktów żywnościowych z długim terminem przydatności takich, jak: makarony, ryż, kasze, cukier, środki opatrunkowe i medyczne, kamizelki kuloodporne, plecaki taktyczne, wysokie buty, odzież ochronna…” (PAP)

 

 • 96-letni Borys Romanchenko przeżył cztery nazistowskie obozy koncentracyjne: Buchenwald, Peenemünde, Mittelbau-Dora, Bergen-Belsen. Do niedawna prowadził spokojne życie w Charkowie. W zeszły piątek rosyjska bomba uderzyła w jego dom. Borys Romanchenko nie, który przeżył Hitlera zginął w wojnie rozpętanej przez Putina.

 

 • Otwarty wywiad z Wołodymyrem Zełenskim o NATO, kompromisach w negocjacjach i o silnej Ukrainie…

 • Joe Biden: Putin liczył, że będzie w stanie podzielić NATO. Nie sądził, że NATO będzie zdecydowanie stać jednym frontem. NATO w całej swojej historii nigdy nie było bardziej zjednoczone. W dużym stopniu – dzięki Putinowi

 

 • Do szpitala w Krakowie przetransportowano 16-letnią dziewczynę z Ukrainy. Zasłoniła młodszego brata, gdy Rosjanie zaczęli strzelać do samochodu, którym jechała ukraińska rodzina.

 

 • Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. zagranicznych, z udziałem ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych państw unijnych, zapadła „kierunkowa decyzja”, by zwiększyć o 500 mln euro sumę, którą UE przeznaczy na zakup uzbrojenia Ukrainy – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. (Interia)

 

 • Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę systemy przeciwlotnicze – m.in. samobieżne zestawy Osa  („Wall Street Journal”)

 

 • Węgry nie poprą sankcji przeciw Rosji, które zagrażałyby bezpieczeństwu zaopatrzenia kraju w energię – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto cytowany przez agencję MTI.

 

 • Linda Thomas-Greenfield – ambasador USA przy ONZ  wykluczyła udział sił amerykańskich w proponowanej przez Kaczyńskiego misji pokojowej NATO na Ukrainie. Jak stwierdziła – Waszyngton nie chce eskalacji napięć, której skutkiem mogłaby być „wojna ze Stanami Zjednoczonymi”  (CNN) 

 

 • Rosjanie ostrzelali centrum handlowe w Kijowie, w którym mieścił się sklep Leroy Merlin. Firma nadal działa na rosyjskim rynku. „To pierwsza firma na świecie, która finansuje bombardowanie swoich sklepów i zabijanie własnych pracowników” – komentuje ukraińskie Ministerstwo Obrony. (RMF)

 

 • Caritas Polska zebrał 83 mln zł na pomoc dla Ukrainy – poinformował dyrektor organizacji ks. dr Marcin Iżycki.

 • Rosjanie otworzyli ogień z broni palnej do pokojowych demonstrantów w Chersoniu.

 

Raport informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

Poprzednie raporty:

Wojna.19-20 marca. Ukraina jeszcze nie umarła…

Wojna. 18 marca. We Lwowie postawiono 109 pustych wózków dziecięcych. Tyle dzieci zginęło w wojnie…

Wojna. 17 marca. Wołodymyr Zełenski: Rosja stała się państwem terrorystycznym

Wojna. 16 marca. Biden zapowiedział wysłanie na Ukrainę broni przeciwlotniczej „dalszego zasięgu”

Wojna. 15 marca. Kaczyński i Morawiecki jadą do Kijowa

Wojna. 14 marca. Odważna rosyjska dziennikarka zaprotestowała na wizji. Grozi jej 15 lat więzienia

Wojna.13 marca. Rosyjskie rakiety spadły niespełna 30 kilometrów od polskiej granicy

Wojna. 12 marca. Rosjanka aresztowana za czystą kartkę….

Wojna w Ukrainie. 11 marca. David Gilmour: Putin musi odejść! Zełenski: podzielimy się z Wami zwycięstwem

Wojna w Ukrainie. 9 marca. Zełenski: kiedy decyzja? My tu mamy wojnę. Tu chodzi o ludzkie życia

Wojna w Ukrainie. 8 marca. MSW gotowe oddać polskie myśliwce do dyspozycji…

Wojna w Ukrainie. 7 marca. Zełenski całemu światu powiedział gdzie jest. Podał adres…

Wojna w Ukrainie. 6 marca. Legia Cudzoziemska idzie na wojnę z Putinem

Wojna w Ukrainie. 5 marca. Zelenski: Mogliście zamknąć nasze niebo…

Wojna w Ukrainie. 4 marca.  W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Wojna w Ukrainie. 3 marca. Zełenski do Putina:  „Usiądź ze mną przy stole. Czego się boisz?”

Wojna w Ukrainie. 2 marca. Flash wydarzeń

Wojna na Ukrainie. 1 marca. Rosyjski konwój wojska zmierzający na Kijów ciągnie na oparach…

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.