Wojna w Ukrainie. 4 marca. Rosjanie szykują uliczny teatr w okupowanych miastach. W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Wojna w Ukrainie. 4 marca. Rosjanie szykują uliczny teatr w okupowanych miastach. W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

ŚWIAT/POLSKA

15.25: Microsoft zawiesza sprzedaż towarów i usług w Rosji (Nexta)

14.55: Prezydent Polski odbędzie dziś rozmowę z Joe Bidenem. Rozmowa Andrzeja Dudy z Joe Bidenem  rozpocznie się ok. godz. 17:30 czasu polskiego.

14.30: Ukraina apeluje do NATO o utworzenie na jej terytorium strefy zakazu lotów, (no-fly zone), by bronić się przed rosyjskimi atakami z powietrza. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: nie powinniśmy mieć samolotów NATO operujących nad ukraińską przestrzenią powietrzną ani wojsk NATO na terytorium Ukrainy.

12.45: Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozmowie z Tomaszem Sekielskim oświadczył, że Fundacja przeznaczy 35 mln zł na pomoc Ukrainie, która od ponad tygodnia broni się przed brutalną inwazją wojsk rosyjskich.

12.00: Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że Rosjanie zwożą ludzi z anektowanego Krymu do zajętych miast na południu Ukrainy. Ich zadaniem ma być  teatralne demonstrowanie  radości  ze zdobycia miast przez rosyjskie wojsko. — Na południu Ukrainy zaczęli jeździć przebierańcy — powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

11.35: Rosjanie zajęli wieżę telewizyjną w Melitopolu i transmitują przez nią propagandę.

Nagranie bitwy powietrznej pomiędzy rosyjskimi i ukraińskimi myśliwcami. „Duch Kijowa” (sygnał wywoławczy ukraińskiego pilota myśliwskiego, który wrócił z emerytury i niszczy rosyjskie maszyny latające):

https://twitter.com/i/status/1499661105479753729

10.40: Rosyjski samolot Su-25, z którego ostrzeliwano domy w okolicy miejscowości Volnovakha został zestrzelony. Pilot jest poszukiwany.  (Nexta)

09:30: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia — informuje. Został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego Zatrzymanie miało miejsce w pokoju hotelowym w Przemyślu. Mężczyzna miał przy sobie dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze wystawione na dwie różne tożsamości. (RMF)

09:25: Rosjanie przejęli kontrolę nad personelem elektrowni, który „pracuje pod lufami karabinów” ( Ukrinform)

03:40: „Kluczowa” infrastruktura nie została dotknięta ogniem – informuje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, powołując się na informacje strony ukraińskiej.

https://twitter.com/i/status/1499674369597005824

aktualny poziom promieniowania nad Polską  sprawdzisz TUTAJ

03:15: Vladimir Zelensky: „zwracam się do wszystkich ludzi, którzy znają słowo: Czarnobyl. Wybuch w elektrowni atomowej oznacza globalną katastrofę. Europa musi się obudzić! Zaporożańska elektrownia jądrowa płonie po ostrzale rosyjskich czołgów. Strzelają po blokach jądrowych. Są wyposażone w kamerę termowizyjną i wiedzą w co celują. W tej elektrowni jądrowej jest sześć bloków. W Czarnobylu eksplodował jeden. Pamiętacie jak to się skończyło… Rosja chce to powtórzyć. Po raz pierwszy w naszej historii mamy do czynienia z jądrowym terrorem”.

02:41: Z informacji korespondentki NBC News wynika, że w Białym Domu trwa rozmowa prezydentów USA i Ukrainy.

02.25: Na teren elektrowni jądrowej wpuszczono strażaków. Rzecznik zakładu Andrey Tuz: „Zbombardowali wszystko, co mogli, w tym bloki reaktorów …”. (Nexta)

02:20: Premier Ukrainy Denys Szmyhal wzywa do zamknięcia nieba nad ukraińskimi elektrowniami atomowymi. Jak stwierdza: chodzi o bezpieczeństwo świata.

01:15: W największej w Europie elektrowni jądrowej w Enerhodarze wybuchł pożar – przekazał mer Enerhodaru Dmytro Orłow. W pobliżu miejscowości od wielu godzin trwają walki. Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wzywał w czwartek do zaprzestania walk w pobliżu elektrowni.

Obraz LIVE z kamery na terenie elektrowni.

00.05: Sekretarz Stanu USA Antony Blinken odwiedzi Belgię, Polskę, Mołdawię i inne kraje bałtyckie. Wizyta przewidziana jest między 3 a 8 marca. Rozmowy będą dotyczyły zapewnienia bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji. (Polskie Radio)

SĄDECCZYZNA:

  • W piątek (4 marca) w Szkole Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu odbędzie się spotkanie dla lokalnych organizacji pozarządowych które chcą włączyć się w organizację pomocy Ukraińcom w adaptacji do pobytu w Polsce i w Nowym Sączu. Początek spotkania o godz. 18.

 

  • Z myślą o dzieciach, które stanowią liczną grupę wśród uchodźców z objętej wojną Ukrainy, aby choć na chwilę pomóc oderwać im się od dramatycznych wydarzeń ostatnich dni, od 4 marca rozpoczynamy cykl bezpłatnych seansów w języku ukraińskim.

 

  • Potrzebni lekarze i psycholodzy
    Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu poszukuje lekarzy, głównie pediatrów oraz psychologów, którzy w razie potrzeby bezpłatnie pomogą uchodźcom. Z dnia na dzień na Sądecczyznę przybywa coraz więcej mieszkańców z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Lekarze i psycholodzy, którzy zgłoszą się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą proszeni o pomoc tylko w przypadkach nagłych. Osoby chcące nieść pomoc prosimy o kontakt z PCZK w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 33 lub kontakt pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

 

Flash informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

Reklama