Wojna w Ukrainie. 3 marca. Zełenski do Putina:  „Usiądź ze mną przy stole negocjacyjnym. Czego się boisz?”

Wojna w Ukrainie. 3 marca. Zełenski do Putina:  „Usiądź ze mną przy stole negocjacyjnym. Czego się boisz?”

Володимир Зеленський

ŚWIAT/POLSKA

 • 22.15: Siergiej Naryszkin, dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Ukraina ma potencjał techniczny do stworzenia broni jądrowej. Jak stwierdził, wiedzieli o tym Amerykanie” którzy „nie tylko nie ingerowali w realizację tych planów, ale byli też gotowi udzielić pomocy Ukraińcom, najwyraźniej mając nadzieję, że ukraińskie rakiety z głowicami nuklearnymi nie zwrócą się na zachód, ale na wschód”.Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy oświadczenie Naryszkina nazwał „halucynacją”. (rp.pl)

 

 • Ukraina i Rosja zgadzają się na utworzenie korytarzy humanitarnych. Według doradcy prezydenta Ukrainy Mychajła Podolaka obie strony wspólnie zapewnią korytarze humanitarne do ewakuacji ludności cywilnej oraz do dostarczania żywności i lekarstw na obszary, w których toczą się najcięższe walki (The Kyiv Independent)

 

 • 20.15: Mołdawia i Gruzja wnioskują o członkostwo w Unii Europejskiej: „Chcemy być częścią wolnego świata” Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała formalny wniosek o przystąpienie jej kraju do UE. Podobny wniosek podpisał także premier Gruzji Irakli Garibaszwili. (rp.pl)

 

 • 17.25: Zełenski do Putina:  „Usiądź ze mną przy stole negocjacyjnym. Ale nie oddalony o 30 metrów, jak z Macronem, Scholzem…  Jestem sąsiadem! Nie gryzę. Jestem normalnym człowiekiem, usiądź ze mną, porozmawiaj ze mną, czego się boisz?” (Nexta)

 

 • 16.35: Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba: „Za każdym razem, gdy rosyjscy kłamcy mówią, że nie zrzucają bomb na ukraińskie miasta, pokażcie to zdjęcie budynku mieszkalnego w Borodiance w obwodzie kijowskim. Rosjanie bombardowali miasto przez dwa dni, zabijając wielu cywilów. Zatrzymajcie barbarzyńską Rosję. Zamknijcie ukraińskie niebo. Teraz!”

 

Jak twierdzi Dmytro Kuleba Rosjanie planują szokującą prowokację: chcą ostrzelać z rakiet własne terytorium.

 

 • W Czernihowie w wyniku ataku rosyjskich najeźdźców na budynki mieszkalne zginęły już 22 osoby. Akcja ratunkowa trwa.

 • 16.30: Na Białorusi trwa druga runda rosyjsko – ukraińskich rozmów. Ukraina żąda przerwania wojny. Rosja domaga się, aby Ukraina się poddała (rmf)

 

 • 16.00: Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z przywódcami Rosji i Ukrainy, Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim – informację taką przekazał Pałac Elizejski. Z rozmowy wynika, że celem Putina jest przejęcie kontroli nad całą Ukrainą.
  Rozmowa z Putinem odbyła się na jego prośbę – zaznaczył premier Francji Jean Castex w telewizji TF1. Dzisiejsza rozmowa Macrona z Putinem była trzecią od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. (Interia)

 

 • Wałerij Załużny, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych: rosyjskie dowództwo wojskowe przeprowadziło mobilizację na okupowanych terenach Donbasu. Ludzie, którzy trafili do wojska zostaną użyci jako „mięso armatnie” podczas ataku na Kijów i Odessę (Polsat News)

 

 • 15.25: Karim Khan, naczelny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego: dziś wyruszył do Ukrainy zespół rozpoznawczy MTK, który przeprowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnianych w Ukrainie (Onet).

 

 • Rosjanie w panice robią zakupy w sklepie IKEA  – po ogłoszeniu dotyczącym wycofania się sieci IKEA z rosyjskiego rynku 

 • 10.00: Aliancka jednostka obrony powietrznej zestrzeliła  w pobliżu ukraińskiego miasta Wołnowacha rosyjski myśliwiec-bombowiec SU-34. Piloci bombowca dokonali wcześniej bombardowania terenów zamieszkałych przez ludność cywilną.

 • 13.30: Mariupol otoczony przez Rosjan. Rosjanie atakują miasto rakietami, nie pozwalając na ewakuację mieszkańców. W stronę Odessy w kierunku Krymu zmierzają rosyjskie okręty desantowe, którym towarzyszą trzy łodzie rakietowe. Ukraińskie władze informują, że po ciężkich walkach Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem.
 • 09:00: Pierwsza rosyjska armia pancerna, elitarna jednostka, którą można było oglądać podczas parad na Placu Czerwonym, została pokonana pod Charkowem.

 

 • Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych w Ukrainie. (PAP)

 

 • 4 marca ​Rosja ma wprowadzić stan wojenny  – wynika z informacji ukraińskiego wywiadu (RMF)

 

 • Obronimy naszą wolność. Nie oddamy jej. Dla nas Ukraińców jest to wojna ojczyźniana. Wiemy jak takie wojny się kończą. Nasza armia walczy, aby zwalczyć wroga. W tej walce zginęło już 9 tysięcy Rosjan”  — powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nocnym przemówieniu. – „Ukraina nie chce być pokryta zwłokami żołnierzy. Wracajcie do domu i powiedzcie swoim dowódcom, że chcecie żyć, że nie chcecie umierać tutaj, w Ukrainie. Pokój jest najważniejszy” – zwrócił się do Rosjan.

 

 • 00:28: Przynajmniej trzech cywilów zginęło podczas ostrzału ukraińskiego miasta Izyum (@ArmedForcesUkr/TT)

 

 • 00:07: Ukraińskie ministerstwo obrony weszło w posiadanie  dokumentów Floty Czarnomorskiej Rosji, z których wynika, że plan wojny z Ukrainą został zatwierdzony 18 stycznia 2022 roku, a zajęcie kraju ma dokonać się w okresie od 20 lutego do 6 marca. „Jeśli po raz kolejny któryś z jeńców powie, że przyjechał na ćwiczenia i zbłądził – nie wierzcie w to! Wiedzieli, dokładnie planowali i przygotowywali się” – czytamy w komunikacie ukraińskich sił zbrojnych

 

 • Podczas ostrzału Charkowa zginęła pracownica misji obserwacyjnej OBWE (onet)

SĄDECCZYZNA:

 • W najbliższy piątek (4 marca) w Szkole Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu odbędzie się spotkanie dla lokalnych organizacji pozarządowych które chcą włączyć się w organizację pomocy Ukraińcom w adaptacji do pobytu w Polsce i w Nowym Sączu. Początek spotkania o godz. 18.

 

 • Z myślą o dzieciach, które stanowią liczną grupę wśród uchodźców z objętej wojną Ukrainy, aby choć na chwilę pomóc oderwać im się od dramatycznych wydarzeń ostatnich dni, od 4 marca rozpoczynamy cykl bezpłatnych seansów w języku ukraińskim.

 

 • Potrzebni lekarze i psycholodzy
  Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu poszukuje lekarzy, głównie pediatrów oraz psychologów, którzy w razie potrzeby bezpłatnie pomogą uchodźcom. Z dnia na dzień na Sądecczyznę przybywa coraz więcej mieszkańców z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Lekarze i psycholodzy, którzy zgłoszą się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą proszeni o pomoc tylko w przypadkach nagłych. Osoby chcące nieść pomoc prosimy o kontakt z PCZK w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 33 lub kontakt pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

 

Flash wydarzeń aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.