Wojna w Ukrainie. 5 marca. Zelenski: Mogliście zamknąć nasze niebo…

Wojna w Ukrainie. 5 marca. Zelenski: Mogliście zamknąć nasze niebo…

ŚWIAT/POLSKA

18.15: Iran idzie na ustępstwa i zastąpi ropę rosyjską na rynku. Jest szansa na spadek cen (Onet)

17.40: Premier Izraela Neftali Bennett potajemnie pojechał do Moskwy. Trwa jego spotkanie z Putinem (Barak Ravid, Walla News)

16.40: Czeczeni walczący po stronie Rosji zajęli szpital psychiatryczny w Borodziance niedaleko od Kijowa – poinformował gubernator obwodu kijowskiego Wasyl Wołodin. Uwięzionych jest 670 pacjentów.

16.30: „Nałożone na Rosję przez Zachód sankcje przypominają wypowiedzenie wojny” – powiedział Władimir Putin. – „Rosja musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodniej Ukrainy i własnych interesów”. (Reuters)

12.25: Nie żyje Denis Kirejew, członek ukraińskiej delegacji na rozmowy z Rosją. Był podejrzany o zdradę. W sieci pojawiło się zdjęcie ciała Kirejewa. Został zastrzelony podczas próby zatrzymania przez Ukraińską Służbę Bezpieczeństwa.  (Українська правда)

12:20: Władze Mariupola informują, że Rosjanie kontynuują ostrzał miasta. Ewakuacja ludności cywilnej korytarzem humanitarnym została odwołana.

Chersoń: Ludzie przeciw maszynom:

 

08:15 Z Mariupola i Wołnowachy zostaną stworzone korytarze humanitarne dla cywilów (Suspilne). Od godz. 9 (czasu kijowskiego) ma obowiązywać zawieszenie broni w celu otwarcia korytarzy humanitarnych. Miejscowości wokół Kijowa pod silnym ostrzałem Rosjan.

 

05:55. Zaporoska elektrownia atomowa wraca pod kontrolę Ukrainy (Illia Ponomarenko/TT). 

00:30. Agencja TASS poinformowała, że sieci handlowe Federacji Rosyjskiej chcą wprowadzić reglamentację „produktów ważnych społecznie” – limitować możliwość nabywania wyznaczonej ilości przez jedną osobę.

00:15: Nocne wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego zawiedzionego wypowiedzią sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który stwierdził, że sojusz nie wejdzie na Ukrainę – ani na jej ziemię, ani w jej przestrzeń powietrzną. „Dziś kierownictwo Sojuszu dało zielone światło dla dalszych bombardowań ukraińskich miast i wsi, odmawiając utworzenia strefy zakazu lotów. Mogliście zamknąć nasze niebo, ale…(…)  Nie przestajemy walczyć. Będziemy bronić naszego państwa. Wyzwolimy naszą ziemię.”  – powiedział Zełenski. 

Pełne wystąpienie prezydenta Ukrainy poniżej:

 

 

 

oo.05: – Wolny świat wspólne przeciwstawia się barbarzyństwu Władimira Putina i niezależnie, jak długo to potrwa i jak żmudne to będzie, prezydent Rosji przegra – oświadczył brytyjski premier Boris Johnson w mediach społecznościowych.

00.00: Rosja zablokowała na swoim terytorium dostęp do Facebooka i Twittera. Niezależne media wycofują swoich korespondentów z Rosji. To pokłosie podpisanej przez Putina ustawy wprowadzającej kary więzienia dla każdego, kto publikuje „fałszywe informacje” na temat rosyjskich sił zbrojnych. Maksymalny wymiar kary to 15 lat więzienia.  W Rosji kończą pracę redakcje BBC, CBC, CNN, Financial Times i Bloomberg. Z rosyjskiego rynku wycofują się też kolejne marki: m.in. Apple, Google i Microsoft. Twórcy Windowsa ogłosili, że są przerażeni informacjami spływającymi z Ukrainy i wstrzymują sprzedaż produktów i usług w Rosji.

Poniżej lista marek, które zrezygnowały ze swej obecności w Rosji:

​Ukraina opublikowała listę rosyjskich jeńców wojennych, zatrzymanych od początku wojny. Lista liczy 116 nazwisk. Uruchomiono specjalną linię dla matek, które chcą odzyskać synów. Rodzina będzie musiała jednak po nich przyjechać. (RMF) 

W mediach społecznościowych przybywa doniesień o rosyjskim sprzęcie wojskowym porzuconym przez żołnierzy. Sprzęt szybko znajduje nowych właścicieli:

SĄDECCZYZNA:

  • Potrzebni lekarze i psycholodzy
    Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu poszukuje lekarzy, głównie pediatrów oraz psychologów, którzy w razie potrzeby bezpłatnie pomogą uchodźcom. Z dnia na dzień na Sądecczyznę przybywa coraz więcej mieszkańców z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Lekarze i psycholodzy, którzy zgłoszą się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą proszeni o pomoc tylko w przypadkach nagłych. Osoby chcące nieść pomoc prosimy o kontakt z PCZK w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 33 lub kontakt pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

 

Flash informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

 

Wojna w Ukrainie. 4 marca. Rosjanie szykują uliczny teatr w okupowanych miastach. W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.