Wojna w Ukrainie. 10 marca. Wiceprezydent USA w Polsce. Zełenski o Rosji: cóż to za kraj, który boi się szpitali położniczych i niszczy je?

Wojna w Ukrainie. 10 marca. Wiceprezydent USA w Polsce. Zełenski o Rosji: cóż to za kraj, który boi się szpitali położniczych i niszczy je?

szpital położniczy w Mariupolu zbombardowany

ŚWIAT/POLSKA

07:30. Jeden z najlepszych snajperów na świecie, pochodzący z Kanady weteran wojen w Afganistanie i Iraku ukrywający się pod pseudonimem Wali, przyjechał do Ukrainy, by walczyć z siłami rosyjskimi w Legionie Międzynarodowym. (Interia)

07:00. Węgry są centrum  wypadowym dla operacji rosyjskiego wywiadu w Europie. Węgierscy oligarchowie wspierani przez rosyjskie służby robią interesy z Rosją a Władimir Putin regularnie spotyka się z Viktorem Orbanem – to ustalenia węgierskiego dziennikarza śledczego Szabolcsa Panyi  (Wirtualna Polska)

06:00.13 miliardów 600 milionów dolarów przeznaczył Kongres USA na pomoc dla Ukrainy i państw udzielających pomocy uchodźcom wojennym. Pieniądze są przeznaczone na wsparcie militarne i ekonomiczne Ukrainy, na pomoc humanitarną i wsparcie wschodniej flanki NATO.  

05:55. 05:51 Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow dotarł do Turcji, gdzie ma się spotkać kierującym resortem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

01:40. Dwie baterie przeciwrakietowe Patriot – w Polsce.  Więcej w tekście:

Amerykańskie „Patrioty” przypilnują nieba nad Podkarpaciem

01:30. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził nadzwyczajną pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,4 mld dolarów. (RadioZET)

  • Do Polski przyleciała wiceprezydent USA Kamala Harris. Oficjalna część wizyty zastępczyni prezydenta Bidena rozpocznie się dziś (czwartek) o godz. 10.10 O 12.20 odbędzie się konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Kamali Harris. (TT)

  • Uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli chronienie w Polsce,  będą mieli gwarancję dostępu do publicznego systemu ochrony zdrowia oraz do bezpłatnej pomocy psychologicznej – tak wynika z przyjętej dziś przez Sejm RP specustawy (Onet)

 

  • Wielka Brytania obawia się, że w wojnie z Ukrainą Rosja może użyć broni chemicznej (The Guardian). Podstawą do przypuszczeń jest informacja podana w rosyjskich mediach, z której wynika, że Ministerstwo Obrony Rosji oskarża „ukraińskich nacjonalistów” o przygotowywanie „prowokacji” z użyciem broni chemicznej we wsi Żołochiw.

 

  • 17 osób zostało rannych w nalocie na szpital w Mariupolu. „Rosyjskie bomby spadły na dziecięcy szpital i oddział położniczy. Czym one zagroziły Rosji? Jakim krajem jest Rosja, że boi się szpitali położniczych i niszczy je?  Czy ktoś w szpitalu położniczym prześladował osoby rosyjskojęzyczne? Co to było? Denazyfikacja szpitala?” – pyta w poruszającym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Załenski. Nagranie z wystąpieniem prezydenta i film ukazujący zniszczenia po bombardowaniu poniżej:

(Володимир Зеленський/ FB)

 

 

SĄDECCZYZNA:

  •  Fundacja Pomyśl o Przyszłości wraz z sądeckimi przedsiębiorcami wysłała kolejny transport z pomocą humanitarną dla ogarniętej wojną Ukrainy. Akcja odbywa się przy współpracy z Caritas Diecezji Lwowskiej. Włączyły się do niej firmy Cechini, Huzar oraz Prospona. „W przyszłym tygodniu planujemy kolejny transport. Najbardziej potrzebne są leki bez recepty, środki higieny osobistej, woda mineralna, konserwy. Jeżeli któryś z przedsiębiorców chciałby wesprzeć konwój swoimi produktami zapraszamy do kontaktu z wiceprezesem Fundacji, panem Jakubem Zapałą, [email protected] – apelują inicjatorzy akcji.

 

  • Stowarzyszenie Sursum Corda ogłosiło zbiórkę żywności i artykułów higienicznych

  • Potrzebni lekarze i psycholodzy
    Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu poszukuje lekarzy, głównie pediatrów oraz psychologów, którzy w razie potrzeby bezpłatnie pomogą uchodźcom. Z dnia na dzień na Sądecczyznę przybywa coraz więcej mieszkańców z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Lekarze i psycholodzy, którzy zgłoszą się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą proszeni o pomoc tylko w przypadkach nagłych. Osoby chcące nieść pomoc prosimy o kontakt z PCZK w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 33 lub kontakt pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

 

Flash informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

 

Wojna w Ukrainie. 9 marca. Zełenski: kiedy decyzja? My tu mamy wojnę. Tu chodzi o ludzkie życia

Wojna w Ukrainie. 8 marca. MSW gotowe oddać polskie myśliwce do dyspozycji…

Wojna w Ukrainie. 7 marca. Zełenski całemu światu powiedział gdzie jest. Podał adres…

Wojna w Ukrainie. 6 marca. Legia Cudzoziemska idzie na wojnę z Putinem

Wojna w Ukrainie. 5 marca. Zelenski: Mogliście zamknąć nasze niebo…

Wojna w Ukrainie. 4 marca.  W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Wojna w Ukrainie. 3 marca. Zełenski do Putina:  „Usiądź ze mną przy stole. Czego się boisz?”

Wojna w Ukrainie. 2 marca. Flash wydarzeń

Wojna na Ukrainie. 1 marca. Rosyjski konwój wojska zmierzający na Kijów ciągnie na oparach…

 

Na koniec…

tak wygląda rozbrajanie rosyjskiej bomby:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.