Wojna w Ukrainie. 9 marca. Wolodymyr Zelenski: kiedy decyzja? My tu mamy wojnę. To nie ping-pong, tu chodzi o ludzkie życia

Wojna w Ukrainie. 9 marca. Wolodymyr Zelenski: kiedy decyzja? My tu mamy wojnę. To nie ping-pong, tu chodzi o ludzkie życia

ŚWIAT/POLSKA

15.00. Władimir Putin podpisał dekret o „specjalnych środkach ekonomicznych” w zagranicznej działalności gospodarczej. Rosja zakaże eksportu pewnych surowców poza granice kraju do końca tego roku. To odpowiedź na zachodnie sankcje.

11:45. Jesteśmy wdzięczni Polsce za gotowość oddania samolotów – powiedział Wołodymyr Zełenski. – Czytamy, że ustalenia Polski z USA są już poczynione. Ale kiedy decyzja? My tu mamy wojnę. Nie mamy czasu. To nie jest ping-pong, tu chodzi o ludzkie życia. Wyślijcie nam samoloty – apeluje prezydent Ukrainy.

Nagranie z wystąpienia poniżej:

11:00. Victoria Nuland, asystentka sekretarza stanu w Departamencie Stanu USA: USA nie mogą bronić Ukrainy przy użyciu systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, ale rozważamy inne możliwości wsparcia zbrojnego i przekazanie Ukrainie innego systemu obrony powietrznej. (Onet)

10:45. Decyzja Polski o oddaniu do dyspozycji USA wszystkich myśliwców MiG-29 była „niespodzianką”. Stany Zjednoczone odrzuciły propozycję Polski, dotyczącą przeniesienia rosyjskich myśliwców MiG-29 do amerykańskiej bazy Ramstein. „Perspektywa przelotu samolotów bojowych z terytorium NATO do strefy wojny budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO”- to odpowiedź Pentagonu. „O ile mi wiadomo, nie skonsultowano się z nami, że planują przekazać nam te samoloty” – powiedziała podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu Victoria Nuland podczas przesłuchania w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. (Reuters)

10:30. Czeski rząd zatwierdził wysłanie do 650 żołnierzy do sąsiadującej z krajem Słowacji, aby wzmocnić flankę wschodnią NATO – informuje czeski resort obrony.

10:15. USA wyślą dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski — poinformował rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie Scott Ghiringhelli (Fox News).

10:00. Rosyjski jeniec: pozwolono nam zabijać cywilów. Zgodę wydano przy okazji rozkazu zajęcia Charkowa w trzy dni. Nagranie opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

09:30. Jak ustaliła Rzeczpospolita – Amerykanie zaproponowali Polsce przyspieszenie dostarczenia samolotów F-35 w zamian za przekazanie Ukrainie MIG-ów 29

08:48 „Utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu” – informuje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

08:00 Wielka Brytania zakazała eksportu technologii lotniczych i kosmicznych do Rosji (Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna).

00:10. McDonald’s, PepsiCo, Coca-Cola i Starbucks wstrzymują sprzedaż swoich produktów w Rosji

 

SĄDECCZYZNA:

  •  Fundacja Pomyśl o Przyszłości wraz z sądeckimi przedsiębiorcami wysłała kolejny transport z pomocą humanitarną dla ogarniętej wojną Ukrainy. Akcja odbywa się przy współpracy z Caritas Diecezji Lwowskiej. Włączyły się do niej firmy Cechini, Huzar oraz Prospona. „W przyszłym tygodniu planujemy kolejny transport. Najbardziej potrzebne są leki bez recepty, środki higieny osobistej, woda mineralna, konserwy. Jeżeli któryś z przedsiębiorców chciałby wesprzeć konwój swoimi produktami zapraszamy do kontaktu z wiceprezesem Fundacji, panem Jakubem Zapałą, [email protected] – apelują inicjatorzy akcji.
  • Potrzebni lekarze i psycholodzy
    Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu poszukuje lekarzy, głównie pediatrów oraz psychologów, którzy w razie potrzeby bezpłatnie pomogą uchodźcom. Z dnia na dzień na Sądecczyznę przybywa coraz więcej mieszkańców z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Lekarze i psycholodzy, którzy zgłoszą się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą proszeni o pomoc tylko w przypadkach nagłych. Osoby chcące nieść pomoc prosimy o kontakt z PCZK w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 33 lub kontakt pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

 

Flash informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

 

Wojna w Ukrainie. 7 marca. Zełenski całemu światu powiedział gdzie jest. Podał adres…

Wojna w Ukrainie. 6 marca. Legia Cudzoziemska idzie na wojnę z Putinem

Wojna w Ukrainie. 5 marca. Zelenski: Mogliście zamknąć nasze niebo…

Wojna w Ukrainie. 4 marca. Rosjanie szykują uliczny teatr w okupowanych miastach. W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.