Wojna.19-20 marca. Ukraina jeszcze nie umarła…

Wojna.19-20 marca. Ukraina jeszcze nie umarła…

23:50. Rosjanie postawili  władzom ukraińskiego Mariupola ultimatum: jeśli poddadzą miasto, wojska rosyjskie umożliwią ewakuację ludności cywilnej. Mer Petr Andriuszenko  wysłał okupantów w to samo miejsce, w które odesłano rosyjski okręt wojenny z Wyspy Węży..

23:15. Andrzej Duda dzieli się informacjami jakie otrzymał od Wołodymyra Zełenskiego – Rosja werbuje na wojnę najemników z Bliskiego Wschodu.

  • Piąta runda negocjacji pomiędzy Ukrainą i Rosją odbędzie się w poniedziałek 21 marca za pośrednictwem połączenia wideo.

21:15. Prezydent Wołodymyr Zełenski dziękuje Mili Kunis i Ashtonowi Kutcherowi, którzy zebrali ponad 35 mln dolarów na rzecz Ukrainy.

16:45. Wołodymyr Zełenski przemawiał zdalnie w Knesecie. „Ostateczne rozwiązanie problemu dotyczącego Ukrainy” – tak o nas teraz mówią w Moskwie. Podobnie, jak mówiło się o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”.  Wasza obrona przeciwrakietowa jest najlepsza na świecie. Wasz sprzęt jest jednym z najsilniejszych, a wy jesteście jednymi z najlepszych wojowników. Jesteście w stanie ratować naród ukraiński i nasze życie. Można długo zadawać pytania, czemu Izrael nie wprowadził sankcji wobec Rosji. Ale szanowni bracia i siostry, my podjęliśmy naszą decyzję. 80 lat temu ratowaliśmy Żydów. Teraz wy też macie taki wybór – mówił.

  • Amelia Anisowicz – siedmioletnia  dziewczynka, która w kijowskim schronie podczas ostrzału śpiewała dla zgromadzonych tam rodaków piosenkę „Mam tę moc…”, otworzyła koncert charytatywny TVN transmitowany z Atlas Areny w Łodzi. Tym razem zaśpiewała hymn narodowy Ukrainy. Amelia razem ze swoją babcią i bratem uciekła przed wojną do Polski.

12:15. Na stronie rosyjskiego ministerstwa obrony opublikowano nagranie przedstawiające start drona Orlan z amunicją z lotniska w białoruskim Homlu. Według sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy istnieje duże ryzyko ataku z Białorusi na Wołyń.

 

11:40. Białoruscy kolejarze – dywersanci przerwali połączenia kolejowe Białorusi z Ukrainą, aby pociągi z rosyjskim sprzętem nie mogły wjechać do Ukrainy.

11:00. Ukraińscy saperzy korzystają z pomocy czworonożnych „ekspertów” od wykrywania materiałów wybuchowych. Dzięki psom bojowym udało się unieszkodliwić już prawie 90 ładunków.  Na poniższym filmie – pies Patron. „Ma dwa lata. Dodaje otuchy i jest maskotką naszych pirotechników z Czernihowa. Towarzyszy im zawsze i wszędzie. Bardzo kocha ser… „ – piszą opiekunowie psa.

10:45.  Samorząd ukraińskiego Mariupola poinformował, ze mieszkańcy miasta są przymusowo wywożeni do Rosji lub w rejony kontrolowane przez separatystów w Donbasie.

10:15. Na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze kolejka ciężarówek osiągnęła już około 30 kilometrów. Protestujący wzywają do blokowania transportu przez Polskę na Białoruś i do Rosji

09:25. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zaproponował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu azyl w Wielkiej Brytanii w sytuacji gdyby Rosja zaatakowała Ukrainę na pełną skalę. Zełenski odmówił (The Sunday Times).

08:50.  Australia ogłosiła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 15,5 mln dolarów

07:00. Szkoła artystyczna w ukraińskim mieście portowym – Mariupolu, w której schroniło się około 400 mieszkańców, została zbombardowana przez wojsko rosyjskie. Mariupol jest niemal całkowicie zniszczony i oblężony przez Rosjan. Tysiące cywilów uwięzionych w mieście ma problem z dostępem do wody, żywności i leków. Kilka razy została podjęta próba ewakuacji ludności cywilnej – za każdym razem Rosjanie ostrzeliwali „zielone korytarze”, mimo wcześniejszych umów o zawieszeniu broni.

Blokada Mariupola przejdzie do historii odpowiedzialności za zbrodnie wojenne. Robienie pokojowemu miastu tego, co zrobili Rosjanie, to terror, który będzie pamiętany przez wieki. A im więcej Ukraińców opowiada o tym światu, tym więcej znajdujemy poparcia. Im bardziej Rosja używa terroru wobec Ukrainy, tym gorsze będą dla niej konsekwencje – mówi Wołodymyr Zełenski.

  • Siły rosyjskie twierdzą, że w niedzielę 20 marca, drugi dzień z rzędu użyły pocisków hipersonicznych. Zniszczyły nimi magazyn paliw położony w Konstantinowce na południu Ukrainy . Do ataku użyto pocisków manewrujących Kalibr oraz rakiet hipersonicznych Kindżał, wystrzelonych z okrętów na Morzu Kaspijskim. W sobotę pociski Kindżał zniszczyły skład amunicji na zachodzie Ukrainy we wsi Delatyn w obwodzie iwanofrankiwskim. Pociski hipersoniczne  to najnowszy produkt przemysłu zbrojeniowego Rosji. Są wystrzeliwane z samolotów MiG-31 i poruszają się z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku.

zdjęcie w nagłówku: ДСНС України

Raport informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

Poprzednie raporty:

Wojna. 18 marca. We Lwowie postawiono 109 pustych wózków dziecięcych. Tyle dzieci zginęło w wojnie…

Wojna. 17 marca. Wołodymyr Zełenski: Rosja stała się państwem terrorystycznym

Wojna. 16 marca. Biden zapowiedział wysłanie na Ukrainę broni przeciwlotniczej „dalszego zasięgu”

Wojna. 15 marca. Kaczyński i Morawiecki jadą do Kijowa

Wojna. 14 marca. Odważna rosyjska dziennikarka zaprotestowała na wizji. Grozi jej 15 lat więzienia

Wojna.13 marca. Rosyjskie rakiety spadły niespełna 30 kilometrów od polskiej granicy

Wojna. 12 marca. Rosjanka aresztowana za czystą kartkę….

Wojna w Ukrainie. 11 marca. David Gilmour: Putin musi odejść! Zełenski: podzielimy się z Wami zwycięstwem

Wojna w Ukrainie. 9 marca. Zełenski: kiedy decyzja? My tu mamy wojnę. Tu chodzi o ludzkie życia

Wojna w Ukrainie. 8 marca. MSW gotowe oddać polskie myśliwce do dyspozycji…

Wojna w Ukrainie. 7 marca. Zełenski całemu światu powiedział gdzie jest. Podał adres…

Wojna w Ukrainie. 6 marca. Legia Cudzoziemska idzie na wojnę z Putinem

Wojna w Ukrainie. 5 marca. Zelenski: Mogliście zamknąć nasze niebo…

Wojna w Ukrainie. 4 marca.  W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Wojna w Ukrainie. 3 marca. Zełenski do Putina:  „Usiądź ze mną przy stole. Czego się boisz?”

Wojna w Ukrainie. 2 marca. Flash wydarzeń

Wojna na Ukrainie. 1 marca. Rosyjski konwój wojska zmierzający na Kijów ciągnie na oparach…

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.