Wojna. 14 marca. Odważna rosyjska dziennikarka zaprotestowała na wizji. Grozi jej 15 lat więzienia

Wojna. 14 marca. Odważna rosyjska dziennikarka zaprotestowała na wizji. Grozi jej 15 lat więzienia

20:00. „To, co dzieje się teraz na Ukrainie to przestępstwo. Rosja jest krajem agresorem, a odpowiedzialność za tę agresję spoczywa na sumieniu tylko jednej osoby. Ten człowiek to Władimir Putin. Mój ojciec jest Ukraińcem, moja matka jest Rosjanką”. Dziennikarka rosyjskiej telewizji Marina Owsiannikowa na wizji zademonstrowała swój sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę. W filmie, który zamieściła w mediach społecznościowych oświadczyła, że wstydzi się brać udział w państwowej propagandzie. Z informacji jakie przekazuje agencja TASS, wynika, że kobieta została zatrzymana przez policję.

19:15. Ambasadorowie państw członkowskich przy UE zatwierdzili kolejny – czwarty pakiet sankcji wobec Rosji skierowany „przeciwko osobom i podmiotom zaangażowanym w agresję na Ukrainę, a także kilku sektorom rosyjskiej gospodarki”. Obejmują częściowy zakaz importu towarów z branży hutniczej, zakaz eksportu unijnych towarów luksusowych, oraz zakaz nowych europejskich inwestycji w sektor energetyczny Rosji.

18:00. Słowacka Krajowa Agencja Kryminalna zatrzymała zatrzymała kilku urzędników podejrzewanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Miał ich zwerbować rosyjski dyplomata. Zatrzymani za przekazywanie informacji rosyjskiemu wywiadowi mieli otrzymywać pieniądze od pracownika ambasady Rosji na Słowacji. Według informacji mediów jedna osoba przyznała się do winy. (RMF)

17:00. Ukraiński Mariupol zniszczony:

16:00. Unia Europejska zaostrzy sankcje wobec rosyjskich firm Rosnieft, Transnieft i GazpromNieft – informuje Reuters. Sankcje mają zamrozić unijne finansowanie nowych rosyjskich projektów wydobywczych, nie obejmują jednak zakazu importu ropy i gazu.

14:25. Pfizer przekaże wszystkie zyski osiągnięte w Rosji na pomoc Ukrainie –  poinformowała firma w oświadczeniu na swojej stronie internetowej (Nexta)

Wołodymyr Zełenski: W zeszłym roku ostrzegałem przywódców NATO, że jeśli nie będzie surowych sankcji prewencyjnych wobec Federacji Rosyjskiej, to wybuchnie wojna. Mieliśmy rację. Od dawna mówiłem: Nord Stream to broń, która uderzy w całą Europę. Teraz jest to oczywiste. A teraz powtarzam jeszcze raz: jeśli nie zamkniecie naszego nieba, to tylko kwestia czasu, zanim rosyjskie rakiety spadną na wasze terytorium, na terytorium NATO, na domy obywateli NATO. Dziś w obwodzie kijowskim został zabity amerykański dziennikarz. Był to świadomy atak rosyjskich żołnierzy. Wiedzieli, co robią

 

09:00. Około osiemset ciężarówek stoi w kolejce na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Koroszczynie. Przed przejściem trwa protest przeciwko transportowi towarów z Unii Europejskiej do Rosji i Białorusi. (Onet)

00:05. Dziś – 14 marca odbędzie się kolejna runda rosyjsko-ukraińskich negocjacji wojennych – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rozmowy będą prowadzone za pośrednictwem łącza wideo. (RMF)

00.01. Blokada Instagrama w Rosji. Rosyjski urząd kontroli mediów Roskomnadzor poinformował użytkowników, że powodem blokady jest „nawoływanie do przemocy wobec rosyjskich obywateli i żołnierzy”.

Sądecczyzna:

  • Stary Sącz organizuje klasy przygotowawcze dla ukraińskich dzieci. Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu odbyło się spotkanie organizacyjne dla uchodźców z Ukrainy z terenu miasta i gminy. Ruszyły zapisy do oddziałów przygotowawczych w szkołach.

 

Raport informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

Poprzednie raporty:

Wojna.13 marca. Rosyjskie rakiety spadły niespełna 30 kilometrów od polskiej granicy

Wojna. 12 marca. Rosjanka aresztowana za czystą kartkę….

Wojna w Ukrainie. 11 marca. David Gilmour: Putin musi odejść! Zełenski: podzielimy się z Wami zwycięstwem

Wojna w Ukrainie. 9 marca. Zełenski: kiedy decyzja? My tu mamy wojnę. Tu chodzi o ludzkie życia

Wojna w Ukrainie. 8 marca. MSW gotowe oddać polskie myśliwce do dyspozycji…

Wojna w Ukrainie. 7 marca. Zełenski całemu światu powiedział gdzie jest. Podał adres…

Wojna w Ukrainie. 6 marca. Legia Cudzoziemska idzie na wojnę z Putinem

Wojna w Ukrainie. 5 marca. Zelenski: Mogliście zamknąć nasze niebo…

Wojna w Ukrainie. 4 marca.  W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Wojna w Ukrainie. 3 marca. Zełenski do Putina:  „Usiądź ze mną przy stole. Czego się boisz?”

Wojna w Ukrainie. 2 marca. Flash wydarzeń

Wojna na Ukrainie. 1 marca. Rosyjski konwój wojska zmierzający na Kijów ciągnie na oparach…