Wojna na Ukrainie. 1 marca. Flash wydarzeń. Rosyjski konwój wojska zmierzający na Kijów ciągnie na oparach…

Wojna na Ukrainie. 1 marca. Flash wydarzeń. Rosyjski konwój wojska zmierzający na Kijów ciągnie na oparach…

MAXAR: konwój pojazdów wojskowych zmierzających w stronę Kijowa

ŚWIAT/POLSKA

 64 – kilometrowa kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych  kierująca się w stronę Kijowa niemal nie poczyniła postępów w ciągu ostatniej doby. W wielu pojazdach brakło paliwa… Pentagon szacuje, że Rosja użyła dotychczas 80 proc. wojsk zgromadzonych wokół granic Ukrainy. (Polsat)

22.05: Od początku wojny szacunkowe straty Rosji to 5710 zabitych,  200 wziętych do niewoli. Zniszczonych lub uszkodzonych 29 samolotów, 29 śmigłowców i 198 czołgów (onet.pl)

Siedem osób zginęło, a 24 zostały ranne w wyniku wtorkowego ostrzału urzędu obwodu charkowskiego w Ukrainie

Reuters: państwa UE rozważają zakaz korzystania z europejskich portów dla rosyjskich statków. Zakaz taki wydała już Wielka Brytania.

21:25: Google podjęło decyzję o usunięciu rosyjskich mediów państwowych z Google News.

18.40: W ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie zginęło pięć osób. Zabici to cywile. (Nexta)

17.50: Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Aleksiej Daniłow ogłosił likwidację czeczeńskiego oddziału, który planował zabić W. Zełenskiego. (Nexta)

17.40: Jak informuje Straż Graniczna – od ubiegłego czwartku do Polski wjechało z Ukrainy 410 tys. osób

17.30: Parlament Europejski  przyjął rezolucję potępiająca inwazję na Ukrainę i wzywającą do przyznania jej statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. 637 euodeputowanych  (z 676) zagłosowało za przyjęciem rezolucji.

 • 16.40: Polska Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie wojny napastniczej rozpoczętej przez władze Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Postępowanie obejmuje również działania Białorusi udostępniającej swoje terytorium dla przeprowadzenia agresji zbrojnej. (Min. Sprawiedliwości)

 

 • 16.35: Rosyjska rakieta uderzyła w wieżę telewizyjną w Kijowie. Ukraińskie kanały telewizyjne przestały nadawać kilka minut temu. Władze miasta obiecały jak najszybciej naprawić szkody i wznowić transmisję.

 • Reuters: Mastercard i Visa poinformowały o zablokowaniu płatności w swoich sieciach płatniczych na terenie Rosji

 

 • 14.00 Parlament Europejski zatwierdził wniosek Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej. Uruchomiono specjalną procedurę. Głosowanie odbędzie się o godzinie 16.30

 

 • Podczas 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ kilkudziesięciu dyplomatów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz USA zbojkotowało przemówienie  szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa

 • Japonia podjęła decyzję o zamrożeniu majątku Władimira Putina, szefa MSZ Rosji – Siergieja Ławrowa oraz trzech rosyjskich banków, w tym banku centralnego. Decyzję ogłoszono po wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem. (onet.pl)

 

 • Biedronka, Carrefour, Aldi wycofują rosyjskie i białoruskie produkty z półek. Żabka wstrzymuje zamówienia (Wirtualne Media)

 

 • Kolejne negocjacje Rosja – Ukraina mogą odbyć się 2 marca (Nexta)

 

 • Wniosek o członkostwo  Ukrainy w Unii Europejskiej w trybie przyspieszonym został przyjęty, zarejestrowany i jest rozpatrywany. (Nexta)

 

 • 9.45: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi  dziś przemówienie na nadzwyczajnej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Połączy się za pośrednictwem wideo (kancelaria prezydenta Ukrainy)

 

 • W fińskim parlamencie rozpoczyna się dziś dyskusję na temat przystąpienia Finlandii do NATO . Akceptacja ewentualnego wniosku jest możliwa w ciągu 24 godzin po tym, gry parlament powie: „tak”

 

 • W Melitpol w obwodzie zaporoskim ukraińscy cywile blokują przejście  kolumny rosyjskiej

 • Pułkownik Oleksandr Oksanchenko, jeden z czołowych dział Sił Zbrojnych Ukrainy, zginął w walce powietrznej (@IAPonomarenko/TT)

 

 • Google Europe: „Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę blokujemy kanały YouTube połączone z RT i Sputnikiem w całej Europie ze skutkiem natychmiastowym”

 

 • Norweski Związek Narciarski: zawody Pucharu Świata i MŚ w lotach w ich kraju odbędą się bez udziału sportowców z Rosji i Białorusi. Bez względu na decyzje FIS.

 

 • Illia Ponomarenko, reporter „Kyiv Independent: miasto Wołnowacha w regionie Doniecka, zostało prawie całkowicie zniszczone przez rosyjskie wojsko (@IAPonomarenko/TT)

 

 • Australia wesprze Ukrainę bronią o wartości 50 mln dol. w postaci rakiet, amunicji oraz innego sprzętu wojskowego, w większości śmiercionośnego — zapowiedział we wtorek premier Scott Morrison. (Businessinsider)

 

 • Kolejki uchodźców po stronie ukraińskiej na przejściu granicznym z Polską zmniejszają się. Ukraińska straż graniczna uprościła procedury. Kobiety i dzieci są przepuszczane praktycznie bez kontroli (PAP)

 

 • Korea Południowa ogłosiła sankcje wobec Rosji. Kończy współpracę z rosyjskimi bankami (www.bankier.pl)

SĄDECCZYZNA:

 • 14.20: Potrzebni tłumacze języka ukraińskiego! Na Sądecczyznę przybywa coraz więcej uchodźców z pogrążonej w wojnie Ukrainy.  Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu poszukuje tłumaczy języka ukraińskiego.  Jeśli jesteś tłumaczem języka ukraińskiego, studentem lub wolontariuszem znającym ten język – zgłoś się do PCZK w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 33) lub zadzwoń: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

 

 • 08.55 Prezydent Nowego Sącza powołał Miejski Magazyn Pomocy dla Ukrainy. Od dziś (wtorek, 1 marca), do odwołania zbiórka darów będzie prowadzona w „Hali Na Rurach”, ul. Na Rurach 14, przy Szkole Podstawowej Nr 3.

 

 • Pierwsi uchodźcy z Ukrainy przybyli na Sądecczyznę

 

Flash wydarzeń aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.