Wojna w Ukrainie. 8 marca. MSW gotowe oddać polskie myśliwce do dyspozycji…

Wojna w Ukrainie. 8 marca. MSW gotowe oddać polskie myśliwce do dyspozycji…

ŚWIAT/POLSKA

23:25. Podwójna obywatelka Stanów Zjednoczonych i Rosji, Elena Branson, została oskarżona o nielegalne działanie jako agentka rządu rosyjskiego (Reuters/TT)

19:50: Oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych RP w związku z oświadczeniem Sekretarza Stanu USA w sprawie dostarczenia samolotów na Ukrainę: „Władze RP, po konsultacjach Prezydenta i Rządu, są gotowe do natychmiastowego i bezpłatnego dostarczenia wszystkich swoich samolotów MIG-29 do Bazy Lotniczej Ramstein (…). Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych o przekazanie nam używanych samolotów o odpowiednich zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu samolotów. Polski rząd zwraca się również do innych członków NATO – właścicieli samolotów MIG-29 – o działanie w tym samym duchu”. (Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)

18:00. Sieć fast food McDonald’s tymczasowo zamyka ok. 850 swoich restauracji na terenie Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Nadal będzie jednak wypłacać wynagrodzenia 62 tys. zatrudnionych tam osób. (Wirtualne Media)

17:00. Joe Biden oficjalnie ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu do USA. (President Biden @POTUS/TT)

16:40. 17:36 „Rosja nigdy nie zwycięży z Ukrainą. Putin może zdobyć jakieś miasto, ale nigdy nie utrzyma tego kraju. Jeśli teraz nie odpowiemy na atak Putina, jutro cena będzie jeszcze wyższa” – powiedział Biden apelując do Kongresu o pomocy w wysokości 12 mld dolarów dla Ukrainy.

15:30. Sześciu cywilów zginęło w wyniku wybuchu miny przeciwpiechotnej w okolicach Czernihowa. Miny przeciwpiechotne są zakazane zapisami Konwencji Ottawskiej z 1997 r. (Interia)

15:00. 17:21 Mieszkańcy miejscowości Bucza, Irpień, Hostomel, Makarów, Borodzianka, Worzel zmuszeni są przebywać w schronach przeciwbombowych. Brakuje im wody i jedzenia. Rosjanie nie otwierają korytarzy humanitarnych ani nie dają gwarancji wstrzymania ognia

09:30. Siły rosyjskie rozlokowały swój sprzęt między budynkami mieszkalnymi w ukraińskich miejscowościach i wykorzystują cywilów jako żywe tarcze – powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko. (PAP)

08:00. Ukraińskie miasto Sumy było w nocy obiektem rosyjskiego bombardowania. Zginęło co najmniej 18 osób.

08:00. Wiktor Janukowycz zwrócił się do prezydenta Ukrainy, aby ten „powstrzymał rozlew krwi i osiągnął porozumienie za wszelką cenę” – informuje rosyjska agencja RIA Novosti. (Onet)

07:00. Vladymyr Zełenski otrzymał Medal Wolności Ronalda Reagana. Nagroda jest wyrazem uznania dla przywództwa Zelenskiego i nieugiętego ducha milionów Ukraińców, a także inspiracją dla całego cywilizowanego świata do walki o wartości wolności i demokracji, którym prezydent Reagan poświęcił swoje życie.

00:45. „Wykorzystajmy Dzień Kobiet, jedno z najważniejszych świąt w Rosji, żeby zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się wojny. Niech wystąpią jako matki, żony i córki rosyjskich żołnierzy przeciwko dalszemu rozlewowi krwi” – wezwała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. (RMF)

00:30. Polski producent klocków wspiera walczącą Ukrainę wypuszczając na rynek wyjątkowy zestaw. Dochód ze sprzedaży powędruje tam, gdzie narodził się „Duch Kijowa…”

00:10. W trakcie walk pod Charkowem zginął gen. Witalij Gierasimow. To rosyjski generał dywizji, szef sztabu i pierwszy zastępca dowódcy 41. Armii z Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji (Nexta)

00:05. Prezydent Czech Milos Zeman przyznaje najwyższe odznaczenie państwowe –  Order Lwa Białego – prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za jego odwagę i męstwo w obliczu ataku Rosji. (Onet)

Володимир Зеленський:

Zostaję w Kijowie.
Na Bankowej.
Nie ukrywam się.
I nikogo się nie boję.
Zostanę tak długo, ile potrzeba, aby wygrać tę wojnę!

 

SĄDECCZYZNA:

  • Potrzebni lekarze i psycholodzy
    Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu poszukuje lekarzy, głównie pediatrów oraz psychologów, którzy w razie potrzeby bezpłatnie pomogą uchodźcom. Z dnia na dzień na Sądecczyznę przybywa coraz więcej mieszkańców z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Lekarze i psycholodzy, którzy zgłoszą się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą proszeni o pomoc tylko w przypadkach nagłych. Osoby chcące nieść pomoc prosimy o kontakt z PCZK w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 33 lub kontakt pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

 

Flash informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

 

Wojna w Ukrainie. 7 marca. Zełenski całemu światu powiedział gdzie jest. Podał adres…

Wojna w Ukrainie. 6 marca. Legia Cudzoziemska idzie na wojnę z Putinem

Wojna w Ukrainie. 5 marca. Zelenski: Mogliście zamknąć nasze niebo…

Wojna w Ukrainie. 4 marca. Rosjanie szykują uliczny teatr w okupowanych miastach. W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.