Setki tysięcy dotacji na prace przy zabytkach w naszym regionie

Setki tysięcy dotacji na prace przy zabytkach w naszym regionie

Brunary

Jak poinformował poseł Patryk Wicher, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński ogłosił wyniki naboru w ramach programu dofinansowania konserwacji i renowacji zabytków. Sporo pieniędzy na ten cel trafi do naszego regionu.

Powiat nowosądecki

W powiecie nowosądeckim 40 000 zł trafi do Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Pieniądze wykorzystane zostaną na II etap prac przy remoncie pomieszczeń „Domu św. Kingi”. Z kolei parafia św. Jakuba Młodszego Apostoła w Wojkowej w gminie Muszyna otrzyma 32 000 zł na wymianę drewnianego szalunku wieży dzwonnej w dawnej cerkwi z 1790 roku.

W Krużlowej Wyżnej w gminie Grybów dotacja w wysokości 55 000 zł pozwoli na konserwację ołtarza z obrazem św. Antoniego oraz prace konserwatorskie w zakrystii drewnianego kościoła pw. Narodzenia NMP (XVI w.). Najwyższa kwota w naszym powiecie trafi do parafii w Wierchomli Wielkiej w gminie Piwniczna-Zdrój – 335 000 zł przeznaczone zostanie na prace konserwatorskie polichromii ściennej w prezbiterium i przedsionku (1 poł. XIX w.) kościoła pw. św. Michała Archanioła.

Powiat gorlicki

Dzięki dotacjom nowy blask zyska też sporo zabytków w powiecie gorlickim. Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach otrzyma 17 000 zł na X etap prac przy kolekcji starodruków cyrylickich cerkiewnych (XVI-XVIII). W Szymbarku wykonany zostanie II etap prac konserwatorsko-budowlanych, zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji mostu przy zamku (1378 r.) i moście arkadowym (1570-1590 r.) dzięki dofinansowaniu w wysokości 264 000 zł.

Biecz dostanie 40 000 zł na wykonanie zabezpieczenia uszkodzeń elementów kamiennych i tynku gotyckiego ratusza (1569-1580). W cerkwi św. Archanioła Michała w Parafii Prawosławnej w Gładyszowie Regietowie konserwację przejdą cztery ikony (1 poł. XX w.) dzięki kwocie 30 000 zł. W kościele pw. św. Michała Archanioła (XVIII w.) w Szalowej planowana jest konserwacja wnętrza przy dotacji 600 000 zł.

Do parafii w Rożnowicach trafi 114 000 zł na prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu prawym oraz dokończenie prac przy ołtarzu lewym w kościele św. Andrzeja Ap. (XVIII w.). Parafia św. Michała Archanioła w Binarowej dostanie 253 000 zł na konserwację późnogotyckiej, patronowej dekoracji malarskiej na stropie nawy oraz polichromowanych szaf zakrystyjnych (XVII w.).

Najwyższe wsparcie w powiecie gorlickim otrzyma parafia pw. NMP Wniebowziętej w Brunarach – będzie to 1 000 000 zł na prace budowlano-konserwatorskie przy dawnej cerkwi św. Michała Archanioła (XVIII w.).

Powiat limanowski

W powiecie limanowskim dotacja trafi do parafii w Męcinie. 362 000 zł przeznaczone będzie na konserwację XVII-wiecznej polichromii w skarbczyku, XIX-wiecznej polichromii w kruchcie oraz 3 barokowych ołtarzy i ambony XVIII w. w kościele pw. św. Antoniego Opata (XVI w.).

fot. parafia Brunary

Czytaj też: Wojewoda Kmita odwiedził uchodźców w Muszynie

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.