Osiedle Centrum. Dotychczasowy zarząd bezkonkurencyjny

Osiedle Centrum. Dotychczasowy zarząd bezkonkurencyjny

osiedle Centrum

We wtorek (5 lipca) przesądzone zostały losy kolejnego nowosądeckiego osiedla. W ,,Centrum” mieszkańcy postawili na sprawdzone osoby i zarząd działać będzie w takim samym składzie jak dotychczas. Będzie to już czwarta kadencja przewodniczącej Grażyny Migrały.

Na spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym, któremu przewodniczyła radna Krystyna Witkowska, pojawiły się 54 osoby, a w głosowaniu wzięły udział 52. Frekwencja była porównywalna do poprzednich zebrań na osiedlu Centrum. Przewodnicząca Grażyna Migrała przedstawiła sprawozdanie z działalności zarządu, a spotkanie uświetnił występ mieszkanki osiedla – dziewczynki uczęszczającej na prowadzone przez przewodniczącą w miejscowej świetlicy zajęcia artystyczne.

Grażyna Migrała została wybrana przewodniczącą na czwartą kadencję. Mieszkańcy nie dopuścili, by pojawił się jakiś inny kandydat na to stanowisko.

– Zostało podane moje nazwisko i za chwilę jeden z panów podniósł rękę i poprosił o przegłosowanie zamknięcia listy – opowiada przewodnicząca. Jak dodaje, sama zaproponowała, by do zarządu weszły osoby, z którymi współpracowała też w ubiegłych latach. Mieszkańcy zaakceptowali ten pomysł, więc w zarządzie znaleźli się ponownie: Grażyna Ostrowska, Genowefa Furmanek, Robert Górski i Piotr Legutko.

Grażyna Migrała przyznaje, że ubolewa, iż w głosowaniu mogą brać udział tylko mieszkańcy zameldowani na osiedlu. W ,,Centrum” mieszka bowiem sporo rodzin, które wynajmują tam mieszkania i nie są zameldowane na stałe, a których dzieci korzystają z zajęć przygotowywanych przez zarząd osiedla.

– Udało nam się zrobić bardzo dużo. Przywróciliśmy między innymi do życia świetlicę osiedlową. To na nasz wniosek, pisany jeszcze do pana prezydenta Nowaka, budynek świetlicy z załamanym dachem został umieszczony w projektach rewitalizacji.

Zaznacza, że budynek nie został jednak oddany zarządowi osiedla, a został pod skrzydłami urzędu miasta. Zarząd półtora roku starał się o otrzymanie kluczy do świetlicy i obecnie ma wyznaczony jeden dzień w tygodniu, w którym może korzystać z budynku. W ten dzień organizowane są spotkania z mieszkańcami i systematyczne zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci.

Udało nam się zadbać o naszą zieleń – wymienia Grażyna Migrała. – Od czterech lat piszę też projekty do budżetu obywatelskiego. Zazwyczaj one przechodzą. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt, w ramach którego odbyły się wycieczki, festyny i różnego rodzaju zajęcia dla dzieciaków oraz wyjścia do teatru dla seniorów, ,,popołudnia z niespodzianką”, spotkanie noworoczne, warsztaty florystyczne, które cieszyły się dużą popularnością.

Zarząd osiedla pomaga seniorom w załatwianiu różnych spraw, współpracuje też z policją, strażą miejską i strażą pożarną oraz miejscowymi szkołami, między innymi w realizacji programów przeciwdziałania narkomanii i alkoholizmowi.

Czego nie udało nam się zrealizować? Największej bolączki naszego osiedla, czyli parkingów. Mamy wyznaczone miejsca, jednak nie możemy doprosić się w urzędzie miasta o poprawienie chodników wewnątrz osiedla – mówi przewodnicząca.

Problematyczne pod względem parkowania są okolice przychodni i apteki. Mieszkańcy obawiają się też sytuacji po przeniesieniu Instytutu Ekonomicznego PWSZ do nowej siedziby, która znajduje się na terenie osiedla. Przypuszczają, że parking podziemny w budynku jest za mały na wszystkie samochody, które się pojawią.

Jednym z głównych planów zarządu na rozpoczynającą się kadencje jest pozyskiwanie funduszy z Budżetu Obywatelskiego, które umożliwią organizację licznych atrakcyjnych dla mieszkańców wydarzeń.

Zaczynamy działać w kwestii wodociągów, poprawy chodników, które zostały zniszczone podczas prac, będziemy walczyć o kanalizację, oczyszczenie kanałów i starać się, by wszystkie chodniki na terenie osiedla zostały odnowione. Oczywiście może uda się też zrobić coś w sprawie parkingów – zaznacza przewodnicząca Grażyna Migrała.

fot. UM Nowego Sącza, archiwum Grażyny Migrały

Relacje z wyborów na pozostałych nowosądeckich osiedlach poniżej:

Mieszkańcy osiedla Falkowa zdecydowali. Przewodniczący zostaje ten sam

Michał Kądziołka po raz trzeci. Dąbrówka jednogłośnie wybrała przewodniczącego

Mieczysław Kaczwiński po raz trzeci przewodniczącym osiedla Józefa Szujskiego

Mieszkańcy osiedla Poręba Mała tłumnie ruszyli na wybory. Zacięta walka o szefostwo

Helena bliżej sądeckiego ratusza. Na osiedlu wybrano nowe władze

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama