Osiedle Przetakówka. Tak słabo jeszcze nie było. Mało brakowało a wybory byłyby nieważne

Osiedle Przetakówka. Tak słabo jeszcze nie było. Mało brakowało a wybory byłyby nieważne

zarząd osiedla Przetakówka, Paweł Fecko, Nowy Sącz, Członkowie zarządu Przetakówka, przewodniczący zarządu Przetakówka, wybory 2022

Na osiedlu Przetakówka frekwencja podczas wieczoru wyborczego była zaskakująco słaba. Spotkanie sprawozdawczo-wyborcze opóźniło się o pół godziny, gdyż było za mało osób uprawnionych do oddania głosu, a co za tym idzie – głosowanie nie byłoby ważne. Wymagane kworum wynosiło 50 osób, finalnie pojawiło się 54 uprawnionych mieszkańców. W poprzednich latach przychodziło głosować zwykle ponad dwustu ludzi. Co się stało?

Na osiedlu mieszka około 3700 mieszkańców, a był problem, aby zgromadzić 50 osób na środowych wyborach (15 czerwca) do zarządu osiedla. Za informowanie o wyborach odpowiada urząd miasta. Jak wynika z naszych informacji, w niektórych rejonach osiedla nie było ogłoszeń w tej sprawie. Przed sześcioma laty na Stanisława Słabego zagłosowało ponad 220 osób. W poprzednich kadencjach głównie kandydaci do zarządu motywowali ludzi do wzięcia udziału w głosowaniu. Dbali o to. Czy w tym roku zabrakło motywacji? Wieloletni kapitan odszedł, więc statek zderzył się z górą lodową już na starcie? A może ktoś zapomniał, że o wyborców trzeba się postarać i niczego nie można zakładać z góry?

Kart do głosowania wydano 54, z czego 48 zostało wrzuconych do urny. Wśród nich cztery głosy były nieważne. Nowym przewodniczącym osiedla został Paweł Fecko, który na co dzień pracuje w spółce Nova, a w weekendy zajmuje się drużbowaniem na weselach. Przez dziesięć lat pracował także w zarządzie osiedla. Prywatnie jest bratem miejskiego radnego Grzegorza Fecki. Łącznie nowy przewodniczący otrzymał 44 ważne głosy. Nie miał żadnego konkurenta, jednak wynik nie zachwyca.

Poza nim do zarządu weszli: Marian Kolczak (45 głosów), Stanisław Kaim (44 głosy), Józef Sobczak (41 głosów), Kazimierz Fecko (38 głosów).

15 lat w zarządzie

Stanisław Słaby przez 15 lat pracował w zarządzie osiedla Przetakówka. Jak sam wyznaje, był rzucony na głęboką wodę, gdy zmarł ówczesny przewodniczący Stanisław Zelek i to on został wybrany w jego miejsce. Był przewodniczącym osiedla przez 10 lat.

Były już szef osiedla zauważa, że przez okres jego rządów dużo udało się zrobić, a współpraca z Urzędem Miasta za czasów prezydenta Ryszarda Nowaka układała się dobrze.

– Śp. Stanisław Zelek walczył o boisko, znalazł chaszcze, ja doprowadziłem, że do tego, że powstał obiekt sportowy Przetakówka, który jest jednym z najpiękniejszych w Nowym Sączu. Powstały także ścieżki pieszo-rowerowe, siłownia, chodniki, ale także duże inwestycje jak obwodnica, czy wizytówka Przetakówki – rondo św. Jana Pawła II – wylicza Stanisław Słaby.

W ciągu roku szef osiedla organizował kilka wydarzeń: spotkanie opłatkowe dla ponad stu seniorów, które w okresie pandemii zastąpiono wręczaniem paczek, imprezy pod hasłem bezpieczne ferie i bezpieczne wakacje, wycieczki integracyjne, czy pieczenie ziemniaka, w którym  udział wzięło, jak zaznacza Stanisław Słaby, ponad pół tysiąca osób. Zarząd aktywnie działał również przy Budżecie Obywatelskim, z którego udało się zrealizować kilka inicjatyw, jak np. ścieżkę pieszo-rowerową przy ul. Witosa, czy plac zabaw.

Stanisław Słaby zdradził, że głównym powodem jego decyzji, aby nie kandydować ponownie do zarządu osiedla jest awans, czyli wybór do władz krajowych Ligii Obrony Kraju w Warszawie. Dotychczas był Prezesem Zarządu Powiatowego Ligii Obrony Kraju w Nowym Sączu. Jak zaznaczał, nowe stanowisko wiąże się chociażby z większą ilością wyjazdów, a przewodniczący musi być zawsze na miejscu.

– Namaściłem mojego następcę Pawła Feckę, który od początku był ze mną w zarządzie osiedla. Włączał się organizację imprez i zna specyfikę pracy w zarządzie – zaznacza Stanisław Słaby, jednocześnie dodając, że gdyby nowy zarząd potrzebował wsparcia, to chętnie pomoże.

Osiedle Przetakówka otrzymuje corocznie 5 000 złotych z budżetu miasta na działania.

Czytaj także: Na Osiedlu Zawada spore zmiany. Wybrano nowy zarząd

Fot. Grzegorz Fecko
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.