Dzieci, czas na rozmowę o alkoholu… – TMZM cz. 4

Dzieci, czas na rozmowę o alkoholu… – TMZM cz. 4

Nadesłane:

Mam dwójkę dzieci i zastanawiam się, jak wyczuć, że to ten czas na poważną rozmowę o alkoholu. Czy istnieje decydujący moment na rozmowę z dzieckiem o alkoholu? 

Dorota

Odpowiedź eksperta:

Droga Pani,

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jeśli nie pisze Pani, ile lat mają dzieci?

Skoro jednak rozważa Pani taką możliwość, to znaczy, że jest jakiś powód. Nie wiem, czy wynika to z faktu, że chce Pani jak najlepiej wypełnić obowiązki rodzica, czy bardziej z powodu zauważenia czegoś niepokojącego u dzieci, np. znaleziona u nastolatka butelka po piwie, itp.

Najlepiej, aby taka rozmowa odbyła się w sposób naturalny, np. po imieninach u cioci, kiedy dzieci widzą, jak dorośli częstują się alkoholem. Rodzice mogą wtedy podjąć temat szkodliwości picia alkoholu. Trzeba wtedy uzasadnić, dlaczego tak uważają rodzice. Wśród argumentów można przytoczyć informacje, że mózg pod wpływem alkoholu osłabia się, powoli kurczy się, spowalnia tempo pracy, osłabia refleks i zaburza koncentrację uwagi. Ponadto picie alkoholu w zbyt młodym wieku staje się przyczyną uzależnienia od alkoholu, zniewolenia, a to często skutkuje utratą pracy, problemami rodzinnymi, brakiem możliwości utrzymania przyjaźni. Powoli doprowadza człowieka do choroby samotności, wykluczenia społecznego, w ostateczności do depresji.

Trzeba też dzieciom naświetlić, że nie jest czymś złym kulturalne wzniesienie toastu czy napicie się alkoholu, np. podczas ślubu, imienin.

Halina Czerwińska

– Rodzicu, jeśli niepokoi Cię zachowanie Twojego nastolatka? Podejrzewasz, że sięga po substancje psychoaktywne? Nie wiesz, jak rozmawiać w takiej sytuacji ze swoim dzieckiem, by odniosło to zamierzony skutek?

– Nastolatku, zastanawiasz się, jak odmówić alkoholu, kiedy rówieśnicy namawiają Cię do picia? Nie chcesz stracić przyjaciół? Brakuje Ci pewności siebie?

Nie bój się o to zapytać. Stowarzyszenie Dobre we współpracy  z Urzędem Miasta w Nowym Sączu i „Dobrym Tygodnikiem Sądeckim” realizuje projekt „Trzeźwo myślę – zdrowo myślę”, w ramach którego prowadzone są porady specjalisty (czytaj więcej o projekcie). Na Wasze pytania czeka pod adresem e-mailowym [email protected] Halina Czerwińska, trener profilaktyki zintegrowanej, prezes Fundacji Ostoja w Nowym Sączu. Pytania można zadawać anonimowo.

Czytaj też inne porady: Koleżanki namówiły mnie do piciaMój mąż nie miał nic przeciwko, by 17-letni syn napił się piwa; Mój syn sięga po alkohol i umiejętnie to ukrywa; a także rozmowę ze specjalistą: Metoda Vittoza rozwija pamięć i chroni przed nałogami.

Młodzież zachęcamy również do udziału w konkursie. Szczegóły tu: Uwaga konkurs!

 

Reklama