TRZEŹWO MYŚLĘ – ZDROWO MYŚLĘ – CZYTELNIK PYTA, SPECJALISTA ODPOWIADA CZ. 2

– Rodzicu, jeśli niepokoi Cię zachowanie Twojego nastolatka? Podejrzewasz, że sięga po substancje psychoaktywne? Nie wiesz, jak rozmawiać w takiej sytuacji ze swoim dzieckiem, by odniosło to zamierzony skutek?

– Nastolatku, zastanawiasz się, jak odmówić alkoholu, kiedy rówieśnicy namawiają Cię do picia? Nie chcesz stracić przyjaciół? Brakuje Ci pewności siebie?

Nie bój się o to zapytać. Stowarzyszenie Dobre we współpracy  z Urzędem Miasta w Nowym Sączu i “Dobrym Tygodnikiem Sądeckim” realizuje projekt „Trzeźwo myślę – zdrowo myślę”, w ramach którego prowadzone są porady specjalisty (czytaj więcej o projekcie). Na Wasze pytania czeka pod adresem e-mailowym [email protected] Halina Czerwińska, trener profilaktyki zintegrowanej, prezes Fundacji Ostoja w Nowym Sączu. Pytania można zadawać anonimowo.

Nadesłane:

Mój mąż podczas rodzinnej imprezy nie miał nic przeciwko, by nasz niepełnoletni syn (ma17 lat) napił się piwa. Twierdzi, że lepiej niech napije się piwa z ojcem niż w ukryciu z kolegami. Byłam tym przerażona, ale nie potrafiłam tego wyrazić do męża. Właściwie nie wiem, jak powinnam zareagować? Proszę o poradę.

Maria

Zdaniem eksperta:

Z pewnością była Pani zaskoczona poglądami męża na temat picia alkoholu przez młodzież małoletnią, czyli taką, która nie ukończyła 18. roku życia.  Wygląda na to, że czuła się Pani bezsilna wobec decyzji męża i rozumiem, że emocjonalna reakcja  nie przyniosła  żadnych efektów.
Warto  na spokojnie jeszcze raz przemyśleć przebieg całego  zdarzenia i spróbować:
1) Porozmawiać z mężem w sposób rzeczowy. Przedstawić swoje argumenty  na temat przeciwwskazań podawania alkoholu (również  piwa) małoletniemu synowi;
2) Porozmawiać  z synem i wysłuchać go,  jak on czuł się w tej sytuacji, kiedy widział dwie przeciwstawne reakcje ze strony taty i mamy, następnie wysłuchać syna,  jakie on ma zdanie  na temat picia alkoholu? Potem przedstawić swój punkt widzenia, podać argumenty, dlaczego Pani uważa, że nie powinien pić alkoholu w tym wieku?
 Wśród argumentów można wymienić:
* następują niekorzystne zmiany w mózgu (im wcześniejszy wiek inicjacji alkoholowej, tym mniej rozwinięta część mózgu odpowiedzialna za uczenie się i zapamiętywanie). Dlatego pod żadnym pozorem osoby niepełnoletnie nie powinny pić napojów alkoholowych;
* osoby, które zaczynają pić przed 20 rokiem życia uzależniają się 4-  krotnie  szybciej, niż te, które zaczynają w życiu dorosłym,
* osoby, które zaczynają  pić alkohol,  narażone  są na ryzyko depresji, zaburzeń zachowania i wchodzenia w inne ryzykowne zachowania: narkotyki, papierowy, sex, pornografia,
* zabraniają tego przepisy prawne, które chronią bezpieczny rozwój dzieci  i nastolatków (zarówno rodzice, jak i  inne osoby, jeśli ułatwiają dziecku picie, mogą ponieść konsekwencje karne, gdyż rozpijanie małoletniego jest przestępstwem ( w Polsce od roku 1982 funkcjonuje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi);
* ustawa jednoznacznie zabrania podawania alkoholu osobom poniżej osiemnastego roku życia. Odpowiedzialność za złamanie tego zakazu ponoszą rodzice, jeśli podali dziecku alkohol. W konsekwencji złamania zakazu rodziną zajmuje się sąd rodzinny, bardzo często dziecko zostaje objęte opieką kuratora, ale także opieka nad nim może zostać czasowo powierzona pieczy zastępczej (np. rodzina zastępcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy). Ustawa mówi: “Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch” 
Halina Czerwińska

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.