Poseł Wilk dla DTS24: nikt o zdrowych zmysłach nie pomyślał, że zachęcam, aby strzelać do aktywistów

Poseł Wilk dla DTS24: nikt o zdrowych zmysłach nie pomyślał, że zachęcam, aby strzelać do aktywistów

Członkowie oragnizacji ,,Akcja Demokracja” stworzyli petycję do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie posła z Sądecczyzny Ryszarda Wilka. Polityk Konfederacji umieścił na swojej stronie w mediach społecznościowych fragment filmu pochodzącego z zapowiedzi z trailera argentyńsko-hiszpańskiego serialu „Bellas Artes”. Wideo przedstawia odegrane przez aktorów zabójstwo aktywistów klimatycznych przez zastrzelenie. – Nikt o zdrowych zmysłach nie pomyślał, że zachęcam, aby do aktywistów strzelać – stwierdza stanowczo w rozmowie z naszą redakcją poseł Wilk.

W środę (24 kwietnia) poseł udostępnił film z insceniozowaną sceną zabójstwa dwójki aktywistów klimatycznych. Poseł nie opisał filmu, że jest to fikcja fimowa, nie podał źródła fragmentu.

„Ostatnie Pokolenie” kontra miłośnik sztuki” – napisał Wilk. Film na stronie polityka obejrzało do piątkowego wieczoru (26 kwietnia) blisko 800 tysięcy internautów, a ponad 2400 udostepniło go na swoich stronach.

Nie bez powodu poseł zatytuował film ,,Ostatnie Pokolenie”. W ten sposób odniósł się do aktywności grupy działającej pod tą nazwą, a w ostatnim czasie znanej m.in. z akcji marcowej, kiedy dwie aktywistki oblały czerwoną farbą warszawską Syrenkę. Równie głośna i kontrowersyjna akcja grupy została przeprowadzona w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie aktywiści zakłócili koncert. W kwietniu zaś weszli na jezdnię mostu Świętokrzyskiego w stolicy i próbowali przykleić się do asfaltu. Na udostępnienie brutalnego filmu przez sądeckiego polityka zareagowało kilka środowisk, krytykując, że w ten sposób nawołuje do nienawiści, a ta jak wiemy, może zakończyć się tragedią.

Chcą kary dla posła

24 kwietnia organizacja pozarządowa ,,Akcja Demokracja” stworzyła petycję do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej. Jej członkowie chcą, by ukarano sądeckiego posła.

„Apelujemy o ukaranie posła Ryszarda Wilka, za zachowanie niegodne posła Sejmu RP. Uważamy za niedopuszczalne, by poseł na Sejm RP wykorzystywał swoje zasięgi w mediach społecznościowych do rozkręcania spirali nienawiści wobec młodych aktywistek i aktywistów, którzy podejmują działania na rzecz klimatu i naszej wspólnej przyszłości. Publiczne pochwalanie i promowanie przemocy wobec obywatelek i obywateli nie może pozostać bezkarne” – czytamy w apelu.

Finalnie parlamentarzysta opisał film, wskazując, że jest to fragment zapowiedzi serialu argentyńsko-hiszpańskiego serialu „Bellas Artes”.

– Materiał, który wrzuciłem jest bardziej w charakterze czarnego humoru. Jest to fragment trailera serialu, który jest normalnie emitowany. Ten wycinek można spotkać na różnych profilach w mediach społecznościowych. Nikt nie zarzucił twórcom serialu, że namawią kogoś do strzelania do ludzi. Użyłem filmu trochę niepoprawnie politycznie, żeby skrytykować działania organizacji ,,Ostatnie Pokolenie”, która w Niemczech w listopadzie została uznana za przestępczą. Zapewne w Polsce niedługo również tak się stanie, ponieważ jej członkowie dokonują wielu aktów wandalizmu, czy też nielegalnie blokują drogi – stwierdza w rozmowie z naszą redakcją poseł Ryszard Wilk.

Parlamentarzysta zaznacza, że jest zdziwiony, że ktoś jego wpis w sieci uznał za nawoływanie do nienawiści, czy podżeganie do haniebnych, bezprawnych aktów.  Jak wyjaśnia, to, że jego wpis był w tonie czarnego humoru, można było odczytać m.in. przez emotki, które zamieścił w opsie i muzykę okraszjącą wideo.

– Nikt o zdrowych zmysłach nie pomyślał, że zachęcam, aby do aktywistów strzelać – stwierdza stanowczo poseł Wilk.

Jednocześnie zaznacza, że rolnicy potrafili organizować legalne protesty, a organizacja ,,Ostatnie Pokolenie” robi to bezprawnie i dopuszcza się aktów wandalizmu.

– Moim celem jest to, aby zwrócono uwagę na poczynania tej grupy. Jestem zwolennikiem tego, że każda organizacja może zabierać głos w debacie publicznej, natomiast trzeba to robić w sposób legalny. Co więcej, jest wielka różnica w podejściu do protestujących legalnie rolników, a aktywistów ,,Ostatniego Pokolenia”. Do dzisiaj minister Kierwiński nie zlokalizował prowokatrów strajku ze strony policji, czyli do rolników można rzucać kostką brukową, a kiedy aktywiści nielegalnie blokują drogi, to trzeba ich delikatnie odklejać od asfaltu i naklejać plasterki z Myszką Miki? To przykład nierównego traktowania różnych grup społecznych – podkreśla poseł Ryszard Wilk.

Czarny humor

Jest to gatunek komediowy, czarna komedia, chorobliwy humor, humor wisielczy, czarny humor, to styl komedii, który lekceważy tematy powszechnie uważane za tabu, w szczególności tematy zwykle uważane za poważne lub bolesne do omówienia.

Czytaj także: Poseł Nowogórska dwójką na liście do europarlmentu

Fot. Adrian Maraś

Reklama