Słowa chorego Bartusia to największa nagroda dla organizatorów i artystów wyjątkowego koncertu

Słowa chorego Bartusia to największa nagroda dla organizatorów i artystów wyjątkowego koncertu

To był wyjątkowy koncert dla wyjątkowego chłopca. Chyba największą nagrodą dla organizatorów i występujących artystów było proste ,,dziękuję”, które padło wczoraj z ust ośmioletniego Bartusia. Trio w składzie: Or_kiestra, Scholka Emmanuel oraz Pozytywka zapewniło publiczności zgromadzonej w auli sądeckiej PWSZ niezapomniane wrażenia muzyczne.

Zabrzmiały znane kolędy i autorskie piosenki świąteczne w wykonaniu chóru i dziecięcej scholi oraz przy akompaniamencie orkiestry. Sala pękała w szwach.

https://www.facebook.com/DobryTygodnikSadecki/videos/2625255074367579/

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację Garda przy wsparciu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i miało cel charytatywny.

W trakcie koncertu po sali z rąk do rąk podawano puszkę, do której można było wrzucać datki na rehabilitację Bartusia. Oprócz tego pieniądze zbierano podczas prowadzonych ze sceny licytacji. Na aukcję wystawiono między innymi ręcznie wykonane anioły i ikony.

„Udało się zebrać 6814 złotych i 55 gr. Dziękujemy za liczne przybycie i hojne datki” – pisali dziś rano przedstawiciele fundacji Garda. „Za zebraną kwotę opłacimy codzienną rehabilitację Bartka. Nasz mały bohater otrzymał duży rabat od swojego rehabilitanta, dlatego pieniądze wystarczą na ponad 3 miesiące leczenia!”

Bartek Wiewióra urodził się w 2010 roku w Nowym Sączu. Cierpi na wiele schorzeń. Już w pierwszej dobie swojego życia musiał być operowany. Ma zaburzenia sensoryczne, ataki padaczki, nie chodzi. Jest jednak bardzo pogodnym, uśmiechniętym dzieckiem. Lubi bawić się z rówieśnikami. Nie brakuje mu odwagi, co udowodnił, pojawiając się wczoraj na scenie.

Największym marzeniem Bartusia jest wejście o własnych siłach po drabinie… Jest na to nadzieja. Istnieje szansa, że chłopczyk zacznie chodzić, jednak koszt miesięcznej rehabilitacji jest wysoki. Suma zebrana podczas koncertu choć trochę pomoże.

Członkowie Niezależnej Orkiestry i Chóru Młodzieżowego pod batutą Justyny Zawiślan jak zwykle zachwycali. Dziecięce głosy małych artystów ze Scholki Emmanuel wzruszały, a wszystkiego dopełniła specjalnie na tę okazję przygotowana piosenka zespołu Pozytywka.

Kiedy w trakcie koncertu prowadzący ogłosił, że trzeba na chwilę zasłonić kurtynę, aby kolejny zespół mógł się przygotować, sam Bartuś, siedzący w pierwszym rzędzie zawołał: ,,nie proszę pana, jeszcze nie”.

Po zakończonych występach chłopiec pojawił się na scenie i kiedy przekazano mu mikrofon, powiedział po prostu: ,,dziękuję”. Zapytano go, co mu się najbardziej podobało, na co odpowiedział ,,to jak graliście dla mnie”. 8-latek stwierdził również, że marzy o nauce gry na ukulele i pianinie. Muzykom Or_kiestry nie trzeba było powtarzać, chłopczyk od razu mógł spróbować swoich sił.

Warto wspomnieć, że mama Bartka – Kinga Wiewióra, to założycielka grupy ,,Z rozszczepem przez świat„. Należą do niej dzieci z podobnymi schorzeniami do tych, które posiada jej syn. Dzieciaki spotykają się, uczestniczą w różnego rodzaju akcjach i udowadniają, że poruszając się na wózku można żyć normalnie.

Or_kiestra – Niezależna Orkiestra i Chór Młodzieżowy 

Grupa działa od maja 2016 roku. Obecnie liczy około 60 młodych muzyków, którzy sami nazywają się po prostu przyjaciółmi. Spotykają się, tworzą, śpiewają. Założycielem i szefową Or_kiestry jest Justyna Zawiślan. 20-latka dyryguje, aranżuje i komponuje, a muzyka którą wykonują młodzi artyści jest mieszanką różnych stylów.

Współpracowali już z wieloma artystami, między innymi ze Stanisławem Kmiecikiem, czy Lidią Bogaczówną. Na swoim koncie mają sporo nagród muzycznych, jak choćby ,,Nagrodę publiczności” oraz ,,Szczebel do kariery” na Festiwalu Młodych Talentów oraz I miejsce w ,,Sądeckim Diamencie”.

– Ponadto posiadają spore doświadczenie wynikające z uczestnictwa w wielu eventach, głównie charytatywnych np. koncert dla fundacji Pani Anny Dymnej “Mimo wszystko” w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, “One Heart Festival” w Nowym Sączu dla fundacji “Garda”, koncert Patriotyczny w Teatrze Łaźnia w Krakowie, oraz wiele innych.

Więcej o Niezależnej Orkiestrze i Chórze Młodzieżowym przeczytasz TUTAJ.

Pozytywka

W 2017 roku z inicjatywy Daniela „Deny’ego” Gądka i Andrzeja „Sajana” Steca w Nowym Sączu powstał intrygujący zespół rockowy. Jego muzykę trudno zaszufladkować, a sami twórcy określają ją jako ,,rock galaktyczny”. W utworach młodych artystów słychać zarówno rockowe brzmienie, jak i ślady popu czy muzyki elektronicznej. Pozytywka odznacza się bogactwem brzmienia, muzycznych tematów oraz odniesień do świata szeroko pojętej popkultury, a autorskie teksty są zaskakujące i pełne humoru.

Artyści mają już na swoim koncie debiutancką płytę pt. ,,Pogodna Unia Bohaterów”. Sądeckiej publiczności dali się poznać choćby podczas wrześniowego One Heart Festival.

Więcej o zespole przeczytasz TUTAJ.

Scholka Emmanuel

Schola powstała w listopadzie 2006 roku przy parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach. Liczy około 70 członków – dzieci i młodzież w wieku od 3 do 15 lat. Zespół swoimi występami ubogaca przede wszystkim liturgię mszy świętej, ale włącza się też chętnie w różnego rodzaju akcje charytatywne. Może pochwalić się już dwoma autorskimi płytami z utworami do tekstów Anny Bogdanowicz. Do kilku piosenek udało się nawet nakręcić teledyski.

Od momentu powstania opiekę nad grupą sprawuje Ewa Sowa-Zawiślan, a duchowym opiekunem scholi jest w tym momencie ks.Fabian Grębski. Wspólne spotkania, próby i występy sprawiają dzieciakom sporą radość, a przy tym pomagają w budowaniu wspólnoty i pogłębianiu wiary.

Reklama