Silna więź z dzieckiem chroni przed uzależnieniami – TMZM cz. 5

Silna więź z dzieckiem chroni przed uzależnieniami – TMZM cz. 5

Nadesłane:

Chciałabym zapytać o taki bardziej złożony problem, mianowicie jak relacja z dzieckiem wpływa na jego nawyki sięgania po alkohol?

Magdalena

Odpowiedź eksperta:

Droga Pani,

temat złożony, ale odpowiedź prosta. Oczywiście, że silna i bliska więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem chroni dziecko przed wchodzeniem w ryzykowne zachowania. Naukowo zostało udowodnione, że więź emocjonalna z dzieckiem ma bezpośredni wpływ na zachowanie dziecka. Jeśli więzi nie ma, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko sięgnie po alkohol już w młodym wieku, natomiast jeśli jest wieź, dziecko zostanie uchronione. Znany profilaktyk, J. Szymańska, (2002) wskazuje jako najważniejsze czynniki chroniące:

silną więź emocjonalną z rodzicami,

zainteresowanie nauką szkolną,

regularne praktyki religijne,

poszanowanie prawa, norm, wartości i autorytetów,

przynależność do pozytywnej grupy.

Warto zadbać o to, aby jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem, wtedy bowiem w sposób naturalny buduje się przywiązanie i bliskość.

Halina Czerwińska

– Rodzicu, jeśli niepokoi Cię zachowanie Twojego nastolatka? Podejrzewasz, że sięga po substancje psychoaktywne? Nie wiesz, jak rozmawiać w takiej sytuacji ze swoim dzieckiem, by odniosło to zamierzony skutek?

– Nastolatku, zastanawiasz się, jak odmówić alkoholu, kiedy rówieśnicy namawiają Cię do picia? Nie chcesz stracić przyjaciół? Brakuje Ci pewności siebie?

Nie bój się o to zapytać. Stowarzyszenie Dobre we współpracy  z Urzędem Miasta w Nowym Sączu i „Dobrym Tygodnikiem Sądeckim” realizuje projekt „Trzeźwo myślę – zdrowo myślę”, w ramach którego prowadzone są porady specjalisty (czytaj więcej o projekcie). Na Wasze pytania czeka pod adresem e-mailowym [email protected] Halina Czerwińska, trener profilaktyki zintegrowanej, prezes Fundacji Ostoja w Nowym Sączu. Pytania można zadawać anonimowo.

Czytaj też inne porady: Koleżanki namówiły mnie do picia;  Mój mąż nie miał nic przeciwko, by 17-letni syn napił się piwa; Mój syn sięga po alkohol i umiejętnie to ukrywa; a także rozmowę ze specjalistą: Metoda Vittoza rozwija pamięć i chroni przed nałogami.

Młodzież zachęcamy również do udziału w konkursie. Szczegóły tu: Uwaga konkurs!

 

Reklama