Krynica – Zdrój. W najbliższy weekend otwarcie retro kolei na Górę Parkową

Krynica – Zdrój. W najbliższy weekend otwarcie retro kolei na Górę Parkową

Polskie Koleje Linowe zapraszają w sobotę i niedzielę (21 oraz 22 maja) na otwarcie ośrodka turystycznego na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju. Już od godziny 10. będzie można doświadczyć wrażeń podróży „wehikułem czasu”. Dzięki nowoczesnym technologiom, przy udziale dźwięku i obrazu, goście odwiedzający Górę Parkową będą mogli poczuć się jak w latach 30. XX wieku.

(dalsza część tekstu pod oknem filmu)

Turyści, którzy odwiedzą ośrodek na Górze Parkowej w najbliższy weekend, będą mogli poznać fascynującą historię tego miejsca korzystając z atrakcji znajdujących się w zmodernizowanym obiekcie oraz uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach, które zaplanowaliśmy w ramach otwarcia – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Wydarzenia zaplanowane w ramach otwarcia będą odbywać się przy budynku górnej stacji PKL.

Na szczyt Góry Parkowej będzie można udać się w podróż od godziny 10. zabytkowym i odrestaurowanym wagonem kolei linowo-terenowej pochodzącym z 1937 roku. By zachować oryginalny wygląd wagonów, ich wewnętrzne poszycie zostało odtworzone zgodnie z fotografiami z archiwum szwajcarskiego producenta. Wagony mają oryginalne podwozie, podobnie jak elementy sterowania. Kolej linowa PKL na Górę Parkową pomimo wielu lat eksploatacji i historycznego charakteru, w dalszym ciągu spełnia współczesne wymagania. Potwierdzeniem są odbiory Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) dopuszczające urządzenia do funkcjonowania.

Turyści, którzy, jako pierwsi dotrą do odnowionej Parkowej Restauracji – w budynku górnej stacji kolei, będą mogli zasmakować słodkiej niespodzianki – jubileuszowego tortu.

W odnowionej Parkowej Restauracji serwowane jest menu nawiązujące do wykwintnych smaków z lat 30. XX wieku. Architektura  oraz wystrój wnętrza nawiązują do eleganckiego stylu art deco.

Inspiracją do aranżacji wnętrza Parkowej Restauracji i Parkowej Kawiarni był styl art deco, który królował w architekturze od 1919 do 1939 roku. Na tej podstawie stworzona została również aranżacja pozostałych pomieszczeń stacji górnej ośrodka PKL Góra Parkowa. Wnętrze kawiarni jest delikatnie urozmaicone o elementy nowoczesne. Warto zauważyć, że budynki stacji dolnej i górnej nawiązują do stylu modernistycznego – mówi Agnieszka Szcześniak-Salamon z PKL, odpowiedzialna za aranżację wnętrza Restauracji Parkowa.

Prawdziwa gratka czeka na smakoszy, którzy za sprawą potraw znajdujących się w karcie menu, będą mogli rozkoszować się daniami z lat 30. ubiegłego wieku. Degustacja potraw zaplanowana jest do godziny 12.

Elegancja, pióra, zdobione sukienki, fraki, ale też mała czarna i „chłopięcy luz” – moda lat 30. XX wieku fascynuje i inspiruje do dziś. Dlatego modnie będzie również podczas otwarcia ośrodka PKL na Górze Parkowej. Miłośnicy mody oraz ciekawi stylu, który królował wówczas na salonach będą mogli wziąć udział w rewii strojów retro. Nie zabraknie również przeglądu najmodniejszej odzieży sportowej z lat 30.

Dla miłośników kolarstwa oraz zainteresowanych historią jednośladów przygotowano pokaz retro rowerów oraz możliwość poznania ich historii.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Grupa animatorów zabierze dzieciaki w podróż w czasie podczas retro animacji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Przy budynku górnej stacji kolei czeka zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy wybierze ten odpowiedni dla siebie i będzie mógł zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych skrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze.

Fotobudka wewnątrz miniatury wagonu z Góry Parkowej utrwali wspomnienia z pierwszego dnia działania nowej – starej kolejki.

Podczas otwarcia wystąpią artyści, którzy zaśpiewają utwory z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth – między innymi Iwona Socha, Adam Sobierajski, Paulina Rogóż-Migacz i Sebastian Iźwicki.

Wieczorem zaplanowano widowisko taneczne – pokaz tanga. Chętni będą mogli również spróbować swoich sił i wziąć udział w warsztatach tanecznych. Na spragnionych dodatkowych tanecznych atrakcji czekać będzie prawdziwa retro potańcówka z wodzirejem.

Bilety na weekend wielkiego otwarcia można zakupić w sklepie internetowym PKL, w biletomatach i kasach w ośrodku. Aktualne godziny otwarcia dostępne są na stronie internetowej PKL.

Reklama