Zmarł chirurg Franciszek Rachel – jeden z najstarszych pracujących lekarzy

Zmarł chirurg Franciszek Rachel – jeden z najstarszych pracujących lekarzy

Franciszek Rachel, chirurg Gorlice, 86 lat

W wieku 86 lat zmarł Franciszek Rachel, wybitny lekarz – chirurg, były dyrektor gorlickiego szpitala, jeden z najstarszych czynnych zawodowych lekarzy w Polsce. Szpital był jego pierwszym domem, pasją i miłością.

Doktor Franciszek Rachel na koncie ma specjalizacje: z chirurgii, chirurgii onkologicznej i urologii, a także doktorat i wiele prac naukowych. Nigdy nie liczył ile łącznie przeprowadził operacji. Rocznie było ich około 1200. Jak przyznał w rozmowie z dziennikarzami Dzień Dobry TVN, przed rozpoczęciem pracy codziennie patrzy przez okno na miasto Gorlice, które uważał za piękne. W domu rodzinnym był gościem, dlatego panowało przekonanie, że to właśnie szpital jest jego pierwszym domem.

– Chirurg powinien być jak zakonnik. Chirurg nie może podzielić czasu pomiędzy prywatnymi, domowymi sprawami, a obowiązkami zawodowymi. Nie miałbym tej możliwości, gdyby nie zrozumienie żony i rodziny – podkreślał.

Chirurg urodził się w Dominikowicach. Ukończył I Liceum im. Marcina Kromera, absolwent Akademii Medycznej. W Szpitalu im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach pracował od 1961 roku. Zadbał o utworzenie w starym gmachu szpitala oddziału psychiatrii i diagnostyki obrazowej. Współuczestniczył w budowie nowego szpitala i w latach 1985-1999.

Był dyrektorem gorlickiego szpitala, ordynatorem chirurgii, kierownikiem punktu krwiodawstwa, prezesem gorlickiego oddziały PCK, przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Krwiodawstwa PCK, członkiem Zarządu Wojewódzkiego PCK w Nowym Sączu, radnym powiatowym, przewodniczącym PTL w Gorlicach oraz Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury w MRN w Gorlicach. Zmarł w wieku 86 lat, o czym poinformowano na oficjalnej stronie miasta Gorlice. Kondolencje rodzinie złożył burmistrz Gorlic Rafał Kukla, przewodniczący rady miasta Robert Ryndak, a także gorliccy radni, pracownicy urzędy miejskiego oraz Radni Gorlickiej Rady Seniorów.

Fot. Natalia Pacana-Roman/ UM Gorlice/
Facebook lekarza 
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.