Scena ze stodoły, galeria wśród drzew i cegiełki na odbudowę Ukrainy. Zbliża się Grajdół Festiwal!

Scena ze stodoły, galeria wśród drzew i cegiełki na odbudowę Ukrainy. Zbliża się Grajdół Festiwal!

Będzie wszystko, czego potrzeba do szczęścia: góry, koncerty i inspirujące spotkania. Będą też prezenty, bo gospodarze Grajdół Festiwalu przygotowali dla Czytelników dts24 fantastyczny upominek – pięć wejściówek o wartości ok. 200 zł. Jak je zdobyć – poinformujemy już w najbliższy weekend, a tymczasem ogłaszamy wszystko, co trzeba wiedzieć o Grajdole…

Druga edycja muzycznego wydarzenia, którego jedną z ciekawostek jest lokalizacja (żaden inny festiwal w Polsce nie odbywa się tak wysoko!), zaplanowana została na 23 czerwca. W programie – oprócz muzyki – są spotkania literackie, warsztaty artystyczne i beskidzkie zachody słońca ponad pasmem Radziejowej.

Miłośnicy górskich wędrówek, muzyki folkowej, czytelnicy i autorzy znanych reportaży, pisarze i artyści aby dotrzeć na Grajdół Festiwal, muszą wspiąć się zielonym szlakiem do Chaty Magóry. To właśnie tam, w cieniu Eliaszówki załoga Fundacji Karpatart szykuje miejsce dla festiwalowych gwiazd i gości. 

Na stronie internetowej imprezy organizatorzy deklarują, że nie tylko rozrywka jest dla nich ważna: ,,Pracujemy na rzecz gościnności i otwartości – wartości, które są w odwrocie. Tworzymy przestrzeń do debaty o miejscu lokalności w świecie i małych działań prowadzących do wielkich zmian. Wykorzystując kulturę działamy na rzecz otwartego, sprawiedliwego i sprawczego społeczeństwa obywatelskiego”. 

Spragnieni muzycznych wrażeń mogą spodziewać się koktajlu muzyki folkowej z nutami bałkańskimi i ukraińskimi.  Wystąpi między innymi  nagrodzony Paszportem Polityki zespół Hańba!, wykorzystujące tradycyjne instrumenty ukraińskie Troye Zillia, dziesięcioosobowa góralsko-rockowa kapela Potock, a także Chrust, Hiob Dylan, Żmij, Balkanartz, Ignu i Box Anima. 

Grajdół Festiwal jest imprezą szczególną również z powodu dobroczynnej misji.

– Ustaliliśmy, że każda edycja Grajdołu przeznaczona będzie konkretnemu tematowi. W tym roku wybór był oczywisty: będziemy rozmawiać o Ukrainie i o tym jak możemy odbudowywać to, co zostało zniszczone – nie tylko w dosłownym sensie – mówi Magda Gorgoń z Fundacji Karpatart – Oprócz zaproszenia na górę ukraińskich artystów i rzemieślników, będziemy prowadzić prelekcje z publicystami i warsztaty tradycyjnego rękodzieła, ale najważniejsza wydaje nam się współpraca nawiązana z Fundacją Nasz Wybór, dzięki której przekazujemy 20% kwoty ze sprzedaży na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce. 

Jednym z ważniejszych atutów festiwalu jest jego charakterystyczna lokalizacja. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć odpoczynku od zgiełku miasta i od informacyjnego szumu. Za brak zasięgu będzie rekompensata: zapierające dech w piersiach górskie widoki, sen pod namiotem i górska wędrówka.  Ta ostatnia frajda dla organizatorów jest nie lada wyzwaniem – ponieważ brak utwardzonej drogi – cały sprzęt wwożony jest za pomocą terenówek. 

Festiwal jest tworzony od początku do końca wspólnymi siłami organizatorów i grupy lokalnych wolontariuszy. Scena powstaje ze stodoły na siano, galeria sztuki rośnie pośród drzew, a gastronomię zapewnia koło gospodyń wiejskich. 

– Grajdół Festiwal to wydarzenie, które powstało z pasji. Nie jest nastawiony na zysk, a jego dużym atutem zawsze pozostanie kameralność – mówi jeden z uczestników poprzedniej edycji. 

Szczegóły w informatorze do pobrania: (.pdf)

Grajdół Festiwal 2022 – Informator v1.1

Czytaj też:

Nowy Sącz. Czy wróci możliwość alkoholowych zakupów nocą? Oddajemy głos Czytelnikom!

 

Reklama