To one chcą tworzyć Kobiecy Nowy Sącz – rozmowa z prezeską stowarzyszenia Centrum Aktywnych Kobiet

To one chcą tworzyć Kobiecy Nowy Sącz – rozmowa z prezeską stowarzyszenia Centrum Aktywnych Kobiet

Madeleine Albright powiedziała, że w  piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom. Jednak Sądeczanki wspólnymi siłami pomagają sobie nawzajem. więc im piekło nie grozi… O działalności Centrum Aktywnych Kobiet opowiada w rozmowie z dts24 prezeska stowarzyszenia Małgorzata Szlag.

Zacznijmy od zmiany w nazwie waszego stowarzyszenia. Najpierw był to Klub Aktywnych Mam, obecnie jest to Centrum Aktywnych Kobiet. Czym podyktowana była decyzja o zmianie nazwy?

Zgadza się. W 2017 roku rozpoczęłyśmy działalność jako stowarzyszenie Klub Aktywnych Mam, a 5 lat później zmieniłyśmy naszą organizację na Centrum Aktywnych Kobiet. Zmiana ta była podyktowana między innymi faktem, że nasze dzieci podrosły, a my postanowiłyśmy inspirować i motywować kobiety do doskonalenia talentów osobistych, kompetencji społecznych i zawodowych, a także integrować środowiska kobiece. Poprzez nasze działania chcemy tworzyć Kobiecy Nowy Sącz czyli społeczność kobiet, które wspierają się w budowaniu poczucia własnej wartości, pewności siebie, odwagi i niezależności.

Jak Pani wspominała zmiana nazwy to też poszerzenie działalności. Jakie aktywności realizuje Centrum Aktywnych Kobiet?

Obecnie Centrum Aktywnych Kobiet skupia się miedzy innymi na organizacji networkingów kobiecych oraz warsztatów i konferencji poruszających między innymi tematy zdrowia, rozwoju osobistego, relacji, kompetencji językowych i społecznych.

Jeśli chodzi o początki stowarzyszenia – jak zareagowały na nie sądeczanki, jak wyglądało zainteresowanie wtedy i jak wygląda ono teraz?

Działania Klubu Aktywnych mam były skierowane głównie do kobiet mających małe dzieci i takie też aktywności wówczas realizowałyśmy. Były między innymi warsztaty z doradczynią laktacyjną, warsztaty  chustonoszenia, Masażu Shantala i kompetencji rodzicielskich.

Obecnie nasze działania skupiają się głównie na rozwoju kobiet i wspólnym inspirowaniu się do działania.

Zarówno podczas działalności Klubu Aktywnych Mam jak i Centrum Aktywnych Kobiet zainteresowanie spotkaniami jest duże.

Jakie są potrzeby kobiet na Sądecczyźnie?

Aby określić potrzeby kobiet w Nowym Sączu i tym samym dobrać ofertę dla Sądeczanek, pod koniec 2022 roku wykonałyśmy badanie ankietowe, do udziału w którym zaprosiłyśmy głownie kobiety obserwujące nasze działania w mediach społecznościowych. Otrzymałyśmy informację zwrotną od ponad 150 kobiet, które wskazały głownie chęć rozwoju osobistego, odkrywania i rozwijania własnych talentów, wzmacniania pewności siebie, rozwoju biznesu oraz kompetencji językowych.

Działacie na zasadzie spotkań networkingowych, na czym polegają te spotkania?

Spotkania networkingowe to jedno z działań jakie realizujemy obok warsztatów, konferencji i spotkań wyjazdowych. Networking czyli luźne spotkania mające na celu nawiązanie kontaktów pomiędzy uczestniczkami. Każda z kobiet ma możliwość przedstawiania się i podzielenia z pozostałymi uczestniczkami tym co robi na co dzień  i jakie ma pasje. To co opowie o sobie zależy wyłącznie od niej. Podczas spotkania uczestniczki mają przestrzeń do wspólnych rozmów i wymiany kontaktów. Dodatkowo networkingom towarzyszy gość specjalny lub temat przewodni. Spotkania są otwarte dla wszystkich kobiet, a poprzez ich organizacje chcemy tworzyć #KobiecyNowySącz.

Na jednym z pierwszych networkinów w tym roku spotkały się Magda i Edyta, które zajmują się terapią tańcem i ruchem, obie zafascynowane tematem, podzieliły się energią z innymi kobietami i wspólne na początku września zrealizowały warsztaty „Moc w emocjach”. Uczestniczki były zachwycone zajęciami, planujemy kontynuować te spotkania.

Na początku lipca miał miejsce duży projekt organizowany przez stowarzyszenie, czyli obóz językowy, który trwał przez 2 tygodnie. Może opowie Pani trochę o tym projekcie.

English Workshop For Women to Polsko-Amerykański projekt, który był organizowany w lipcu 2023 roku przez Centrum Aktywnych Kobiet przy współpracy z Fundacją Eagle-Orzeł Educational and Cultural Exchange, Inc. oraz Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Dzięki współpracy jaką nawiązałyśmy z wyżej wymienionymi instytucjami, do Nowego Sącza przyjechało pięciu nauczycieli akademickich z USA i wspólnie z kadrą polską prowadzili dwutygodniowe warsztaty dla kobiet. Spotkania były nastawione głównie na konwersacje, poznawanie przez uczestniczki tradycji i zwyczajów amerykańskich, a także pokazanie gościom z USA tradycji i kultury polskiej. W przygotowanie spotkań i pomoc kadrze polskiej byli zaangażowani studenci Wydziału Nauk Humanistycznych ANS, którzy w ramach obozu językowego odbywali praktyki zawodowe.

W wolnym od zajęć czasie kadra amerykańska miała możliwość między innymi: poznać Nowy Sącz, dzięki uprzejmości dr Łukasza Połomskiego, który zorganizował dla nich spacer po naszym mieście, mogli poznać i porozmawiać z Panem Prezydentem Ludomirem Handzlem oraz Panią Prezydentką Magdaleną Majką, zobaczyć sądecki ratusz, odwiedzić Galerię Nomina Rosae, Sądecki Park Etnograficzny, Firmę Wiśniowski i inne interesujące miejsca w Nowym Sączu. Goście zwiedzali również Stary Sącz, Krynicę, Niedzicę, Czorsztyn, Kraków i Słowację. Byli pod ogromnym wrażeniem naszej pięknej Sądecczyzny.

Podczas obozu językowego nawiązały się przyjaźnie miedzy uczestniczkami, a także kadrą amerykańską. Od września planujemy kontynuować spotkania poprzez Zoom, i już przygotowujemy się do II English Workshop For Women, który odbędzie się w 2024 roku

Na naszym terenie na pewno są kobiety, które chciałyby działać, coś robić ale nie wiedzą gdzie zacząć  nie wiedzą czym może być to ,,coś”. Gdzie powinny zacząć szukać?

Zapraszamy zainteresowane działaniem kobiety na naszą stronę internetową (link TUTAJ) lub na FB i Instagrama. Tam można znaleźć aktualne informacje o wydarzeniach i realizowanych przez stowarzyszenie projektach. Serdecznie zapraszamy także na nasze spotkania networkingowe, które dają możliwość zrobienia pierwszego kroku do działania i poznania ciekawych ludzi.

Czy stowarzyszenie podejmuje kroki, działania aby w swoje akcje włączyć również grupę jaką są nastolatki? Czy w ogóle nastolatki wykazują jakieś zainteresowanie Centrum Aktywnych Kobiet?

Centrum Aktywnych Kobiet ma w planach organizacje inicjatyw skierowanych do nastolatek, być może uda nam się nawiązać współpracę z sądeckimi szkołami ponadpodstawowymi aby prowadzić różnego rodzaju inicjatywy dla dziewczyn. Duża część aktywnie działających w naszym stowarzyszeniu kobiet to mamy nastolatek wiec doskonale wiemy jak ważne jest inspirowanie ich, odkrywanie ich talentów i integracja młodych dziewczyn.

Ile obecnie osób liczy stowarzyszenie i czy można do niego dołączyć?

Obecnie stowarzyszenie liczy 25 członkiń. Jeśli chodzi o kolejny nabór, najlepiej śledzić naszą stronę www,. Gdy będziemy prowadziły rekrutację – tam pojawi się informacja.

Dużo rzeczy działo się w pierwszej połowie tego roku, a jakie są plany na dalszą działalność stowarzyszenia?

Chcemy kontynuować dotychczasowe działania. Na pewno w dalszym ciągu będą odbywały się comiesięczne spotkania  networkingowe, planujemy również organizację warsztatów rozwojowych i coroczne konferencje dla kobiet. Ostatnia taka konferencja „Kobieta w Centrum” odbywała się w 11 marca 2023r. Dotyczyła tematów związanych ze zdrowiem kobiet. W przyszłym roku planujemy poruszyć tematykę szeroko rozumianego zdrowia psychicznego i dbania o swój dobrostan psychiczny. Jak już wspominałam wcześniej w planie na przyszły rok jest również II edycja obozu językowego dla kobiet. Z nowych działań, z którym planujemy wystartować początkiem 2024 roku są podcasty z inspirującymi kobietami, więcej informacji na pewno pojawi się wkrótce. A jeśli chodzi o nasz plan- cel długoterminowy, to jest nim utworzenie stacjonarnej przestrzeni, w której będzie działało Centrum Aktywnych Kobiet.

Czym dla Pani jest działanie w Centrum Aktywnych Kobiet?

Mogę śmiało powiedzieć, że dla mnie tworzenie i działanie w Centrum Aktywnych Kobiet (#KobiecyNowySącz) to przede wszystkim pasja, która daje mi możliwość poznania interesujących ludzi, nawiązania przyjaźni i rozwoju osobistego.

fot. arch. prywatne Centrum Aktywnych Kobiet

Czytaj też:

Nieziemski poziom. Polska zdobyła tytuł Mistrzów Europy. Marcin Janusz z kolejnym trofeum

Reklama