Sądecczyzna. Więcej interwencji, mniej pożarów. 2021 rok w strażackich statystykach

Sądecczyzna. Więcej interwencji, mniej pożarów. 2021 rok w strażackich statystykach

Wczoraj pożegnaliśmy 2021 rok, czas więc na jego podsumowanie – w tym przypadku z perspektywy sądeckich strażaków. Ile interwencji podjęli? Jakiego rodzaju zdarzeń zanotowali najwięcej w ciągu minionych 12 miesięcy?

Strażacy z Sądecczyzny podjęli w 2021 roku 3973 interwencje – to 111 wyjazdów do działań więcej niż rok wcześniej. Tym razem walczyli z 709 pożarami (w 2020 – 942), ratowali zdrowie, życie i mienie ludzkie podczas 2894 ,,miejscowych zagrożeń” takich jak na przykład wypadki, podtopienia, skutki silnego wiatru (w 2020 – 2619) i zanotowali 370 alarmów fałszywych (w 2020 – 301).

Wśród pożarów wyróżnić można było 689 małych, 18 średnich, 1 duży – w Starym Sączu przy ulicy Magazynowej (Palił się tartak w Starym Sączu. Z ogniem walczyło 16 zastępów straży pożarnej) oraz 1 bardzo duży – w Nowym Sączu na ulicy Wyczółkowskiego (Nowy Sącz. 111 strażaków walczyło z pożarem stolarni). Niestety jedna osoba zginęła w pożarze – 87-latka w Ptaszkowej (Tragiczny finał pożaru w Ptaszkowej. Nie żyje seniorka). Rok wcześniej śmierć w płomieniach poniosły trzy osoby.

Jeśli chodzi o miejscowe zagrożenia, to według strażackiej klasyfikacji w 2021 roku odnotowano 427 małych, 2385 lokalnych, 76 średnich, 4 duże i 2 gigantyczne. Największe z nich dotyczyły usuwania skutków trąby powietrznej w Librantowej i Koniuszowej (Librantowa po tornadzie. Wszyscy mówią: ,,inni mają gorzej”) oraz skutków kilku tzw. „powodzi błyskawicznych” w lipcu i sierpniu (Zdążyli zabrać tylko torebki i telefony, zanim do restauracji wdarła się woda. Trwa odmulanie Korzennej…).

– Strażacy usuwali tez skutki groźnych wypadków drogowych. Szczególnie niebezpieczne były te na drodze nr 75 w których życie straciło kilka osób – informują funkcjonariusze PSP w Nowym Sączu.

Jak co roku nie zabrakło też alarmów fałszywych. 211 z nich pochodziło z instalacji wykrywania pożarów. 138 było alarmami fałszywymi w dobrej wierze (takie zdarzają się, gdy np. ktoś z daleka zobaczy dym i zawiadamia straż, a okazuje się, że to tylko ognisko lub mgła). Niestety zanotowano też 21 złośliwych alarmów fałszywych (w 2020 – 10). Takie przypadki zawsze zgłaszane są policji.

W roku 2021 strażacy kontynuowali też działania związane z pandemią koronawirusa – dezynfekowali miejsca publiczne, czy pomagali w dowozie mieszkańców na szczepienia. Wielokrotnie pomagali też, gdy ktoś wymagał pomocy medycznej, a w okolicy nie było żadnej wolnej karetki pogotowia.

fot. arch. dts24.pl

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.