Najpierw gala a potem bal. W sobotę krynicki GOPR będzie świętował jubileusz 70-lecia

Najpierw gala a potem bal. W sobotę krynicki GOPR będzie świętował jubileusz 70-lecia

Grupa Krynicka GOPR, jubilusz, 70 - lecie

Już w najbliższą sobotę Grupa Krynicka GOPR będzie świętować jubileusz 70 – lecia. Przygotowano na tę okazję szereg atrakcji, na które ratownicy zasłużyli jak mało kto. Na co dzień ratują ludzkie życie, nie odmawiają pomocy. Są w pełni gotowi, aby nieść ratunek o każdej porze dnia i nocy.

Część obchodów odbyła się latem przy okazji Festiwalu Smaku, który odbył się w Krynicy – Zdroju. Obecny na miejscu marszałek Małopolski Witold Kozłowski złożył ratownikom podziękowania za wykonywaną pracę. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Tym razem Grupa Krynicka GOPR będzie świętować w nieco mniejszym gronie, za to bardziej hucznie. W sobotę w budynku Pijalni Głównej odbędzie się gala, podczas której będzie okazja m.in. do wręczenia odznaczeń dla ratowników. Przygotowano też artystyczną stronę wydarzenia. Po oficjalnej części sobotnich wydarzeń ratownicy udadzą się do Hotelu Krynica na bal.

– Już w najbliższą sobotę w Krynicy-Zdroju będziemy świętować jubileusz 70 – lecia Grupy Krynickiej GOPR. Z tej okazji składamy serdeczne podziękowania Członkom KLUB TOPR Chicago za zaangażowanie w organizację obchodów. Przygotowanie kalendarzy, folderów, odznak okolicznościowych oraz wsparcia finansowego dla naszej grupy jest przejawem Waszej ofiarności oraz identyfikowaniem się ze środowiskiem ratowników górskich – informuje krynicki GOPR.

Urywek historii. Wszystko rozpoczęło się od kursu

Był 27 listopada 1952 roku. W Nowym Domu Zdrojowym w Krynicy trwał kurs. Zajęcia praktyczne odbywały się na stokach Huzarów i Góry Krzyżowej. Uczestniczyło w nich 27 kandydatów: 23 z Krynicy, 3 z Nowego Sącza oraz 1 z Piwnicznej. Po zakończeniu kursu w dniu 1 grudnia 1952 roku odbyło się pierwsze zebranie ratowników.

– W obecności Kierownika GOPR Tadeusza Pawłowskiego ukonstytuował się pierwszy Zarząd w składzie: Prezes Józef Łuszczewski, Kierownik Krynickiego Pogotowia Jan Rybarski, Zastępca Prezesa Zbigniew Bukowski, Sekretarz Maciej Porzycki, Skarbnik Adam Lewicki. Krynicka stacja terenowa GOPR przyjęła nazwę Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W kolejnym dniu podczas następnego zebrania wybrani zostali delegaci na Walny Zjazd Górskiego Pogotowia: Józef Łuszczewski, Władysław Józwa, Jan Rybarski. W grudniu 1952 roku odbył się Walny Zjazd Delegatów GOPR z udziałem sekcji terenowych, który doprowadził do wyboru Zarządu GOPR. Właśnie od tych wydarzeń rozpoczyna się historia pracy ratowników Grupy Krynickiej GOPR – mówi naczelnik krynickiej grupy GOPR Michał Słaboń.

Fot: GrupaKrynickaGOPR

Czytaj także: Na Kramarkę po endorfiny. Do Perły Południa po radość przy muzyce Kapeli Ciupaga. W niedzielę XX edycja Biegu Bejorów

Reklama