Jubileusz 70-lecia krynickiej grupy GOPR

Jubileusz 70-lecia krynickiej grupy GOPR

70 lat Krynickiej grupy GOPR

Tłumy turystów i mieszkańców uczestniczyły w Małopolskim Festiwalu Smaku oraz przygotowanym przez Grupę Krynicką GOPR Dniu Ratownika Górskiego. Impreza miała charakter podniosły, z racji 70- lecia istnienia Krynickich Ratowników-Ochotników.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w tym Grupa Krynicka GOPR obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji w minioną niedzielę w ramach Dnia Ratownika Górskiego na deptaku w Krynicy-Zdroju zorganizowano liczne atrakcje dla mieszkańców i odwiedzających uzdrowisko turystów. Były zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, ścianka wspinaczkowa oraz pokaz umiejętności psów ratowniczych. Na deptaku pojawiły się także: karetki górskie, quady, czy mobilne stanowiska dowodzenia, a nawet jednoślady o napędach gąsienicowych.

Kurs rozpoczął historię krynickiego GOPR

Był 27 listopada 1952 rok… w Nowym Domu Zdrojowym w Krynicy trwał krynicki kurs. Zajęcia praktyczne odbywały się na stokach Huzarów i Góry Krzyżowej. Uczestniczyło w nich 27 kandydatów; 23 z Krynicy, 3 z Nowego Sącza i 1 z Piwnicznej. Po zakończeniu kursu w dniu 1 grudnia 1952 roku odbywa się pierwsze zebranie ratowników.

– W obecności Kierownika GOPR Tadeusza Pawłowskiego ukonstytuował się pierwszy Zarząd w składzie: Prezes Józef Łuszczewski, Kierownik Krynickiego Pogotowia Jan Rybarski, Zastępca Prezesa Zbigniew Bukowski, Sekretarz Maciej Porzycki, Skarbnik Adam Lewicki. Krynicka stacja terenowa GOPR przyjmuje nazwę Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W kolejnym dniu podczas następnego zebrania wybrani zostają delegaci na Walny Zjazd Górskiego Pogotowia: Józef Łuszczewski, Władysław Józwa, Jan Rybarski. W grudniu 1952 roku odbywa się Walny Zjazd Delegatów GOPR z udziałem sekcji terenowych, który doprowadza do wyboru Zarządu GOPR. Właśnie od tych wydarzeń rozpoczyna się historia pracy ratowników Grupy Krynickiej GOPR – opowiada naczelnik krynickiej grupy GOPR Michał Słaboń

Osiem samochodów

Z okazji jubileuszu Strategiczny Motoryzacyjny Partner GOPR Inchcape Land Rover przekazał Krynickiej Grupie GOPR do użytku osiem samochodów operacyjnych. Będą one służyć we wszystkich siedmiu Grupach Regionalnych GOPR.

– Z tej okazji całej krynickiej Grupie GOPR chciałbym bardzo serdecznie podziękować za waszą pracę. Za to, że czuwacie, jesteście w ciągłej gotowości, a jak trzeba pomagacie turystom, którzy z różnych powodów doznają kontuzji. Jestem wam za to ogromnie wdzięczny. Dziękuję także panie naczelniku za naszą wzorową współpracę, której efektem jest wsparcie samorządu województwa dla krynickiej jednostki: doposażanie, dofinansowanie szkoleń. Obecnie prowadzimy wspólnie duży projekt, czyli budowa goprówki na Jaworzynie Krynickiej. Mam nadzieję, że w tym roku uroczyście ją otworzymy – mówił w Krynicy-Zdroju marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

My również dziękujemy, za to ze jesteście i ratujecie nasze życie.

Czytaj też: Wracała z mszy św. Musieli interweniować goprowcy

(DSZ)

źródło: UMWM

fot: UMWM Grupa Krynicka GOPR

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama