GRÓDEK NAD DUNAJCEM I ŁOSOSINA DOLNA – gminy znad Jeziora Rożnowskiego

GRÓDEK NAD DUNAJCEM I ŁOSOSINA DOLNA – gminy znad Jeziora Rożnowskiego

miniatura

Gródek nad Dunajcem i Łososina Dolna to bliscy sąsiedzi. Łączy ich – Jezioro Rożnowskie. Ono turystycznie może trochę przyblakło, bo kiedyś było perłą turystyczną w regionie, „górskim” jeziorem. Ale ostatnio coś się zmienia, branża hotelowa inwestuje. Powstaje jednak pytanie, czy obydwie gminy dostatecznie wykorzystują swój potencjał turystyczny?

Na pewno nie mogą się równać z potęgą turystyczną Krynicy-Zdrój. A może także powinny zjednoczyć swoje wysiłki na scenie wojewódzkiej i krajowej, aby w pełni wykorzystać możliwości?. Są to gminy o statusie gmin wiejskich o podobnej wielkości, ilości mieszkańców i wydatkach budżetowych. Przez lata Łososina była aktywniejsza na polu inwestowania. W ostatnich latach to się trochę zmieniło i gmina Gródek rozwinęła swoją aktywność w tym względzie.

Strategie gmin

Przeanalizowano strategie rozwoju obydwu gmin. Owszem, strategia rozwoju Gródka to najlepiej napisana strategia w powiecie. Strategia gminy Gródek może zatem być inspiracją dla Łososiny, która posiada co najwyżej mierną strategię rozwoju z licznymi niezrozumiałymi założeniami, w tym politycznymi odniesieniami. Powinno to zostać poprawione, ale obie strategie powinny również uwzględnić sąsiedztwo Jeziora Rożnowskiego i strategicznie połączyć siły, stworzyć plan działania.

Zakres porównań

Porównanie obydwu gmin dotyczyć będzie spraw finansowych. One mają konkretne już dane liczbowe. Chodzi o: dochody gmin, w tym własne, wydatki majątkowe, zadłużenie, ale także nadwyżki operacyjne (różnice dochodów i wydatków bieżących). Preferowany będzie wspólny mianownik, czyli przeliczany na jednego mieszkańca. Wzięte zostały dane średnie z dwóch ostatnich lat: 2022 i 2023.

Wyniki porównań (2022)

  • Dochody gminy: lepszy jest Gródek: 6,6 do 5,9 tysiąca,
  • Dochody własne: lepszy jest Gródek: 2,3 do 2,0 tysiąca,
  • Wydatki majątkowe: lepszy jest Gródek: 1,2 do 1,0 tysiąca,
  • Zadłużenie większe w Gródku nad Dunajcem, prawie 1,6 tysiąca na mieszkańca.

Nadwyżka operacyjna

To różnica między dochodami a wydatkami bieżącymi. Gmina musi wydać, ale musi mieć dochód. Im większa nadwyżka, tym lepiej. Na mieszkańca idzie to tak: 700 do 500 złotych na korzyść Łososiny Dolnej w 2022, w 2023 w Łososinie Dolnej 350 zł do 60 zł w Gródku. Czyli w tym ważnym zestawieniu – jakby gospodarności – wygrywa Łososina Dolna.

Podsumowanie finansów

W 3 wskaźnikach Gródek nad Dunajcem jest lepszy, a w pozostałych 3 wygrywa Łososina Dolna, czyli wynik jest równy 3-3.

Zestawienie inwestycji infrastrukturalnych

Dla uzyskania szerszego wymiaru porównawczego wzięte zostały także inwestycje infrastrukturalne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju gmin, które zostały zrealizowane w ostatnich 10 latach, a ich wysokość przekroczyła 5% budżetu rocznego gmin.

W Gródku nad Dunajcem są to m.in.: rozbudowa sieci kanalizacyjnej, 2. turystyczno rekreacyjne zagospodarowanie terenu nad Jeziorem Rożnowskim 3. rozbudowa Szkoły Podstawowej w Siennej.

W Łososinie Dolnej to m.in.: 1. budowa wodociągów i kanalizacji na terenie gminy, 2. budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Rojówce, 3. budowa Szkoły Podstawowej w Rąbkowej.

To całkiem istotne osiągnięcia inwestycyjne tych gmin.

Autor: Nowosądeckie Centrum Analiz samorządowych (NCAS)

Czytaj też: Ćwiczenia ,,Beskid-24″. Mundurowi z całej Polski szkolili się na Sądecczyźnie [ZDJĘCIA]

logotyp

Reklama