Posłuchaj przedwojennej muzyki w wykonaniu Or_kiestry [film]

Posłuchaj przedwojennej muzyki w wykonaniu Or_kiestry [film]

Or_kiestra, Jan Karol Fyda

Przedwojenna muzyka zapomnianego kompozytora ze Słowikowej rozbrzmiewa w kolejnych miejscach. Był pałac w Wilanowie, Korzenna, Nowy Sącz, a już jutro krakowska filharmonia (28 kwietnia). Świat może ponownie usłyszeć o Staussie Wschodu dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności i pasji młodych artystów. Teraz jednym z utworów Jana Karola Fydy można się delektować nawet w domu.

Utwór Two Steps to Intermezzo do Poloneza powstałego na okoliczność uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem. W 1920 roku w Pucku wykonała go orkiestra Armii Władysława Hallera, której kapelmistrzem był Jan Karol Fyda – kompozytor z Sądecczyzny. Partytury do obu utworów przetrwały w Słowikowej w gminie Korzenna w rodzinnym domu przedwojennego artysty.

Zapomniana muzyka znów wybrzmiała dzięki Justynie Zawiślan i kierowanej przez nią Or_kiestrze. Nagranie wykonania „Two steps” podczas repremierowego koncertu z cyklu „Strauss Wschodu – Jan Karol Fyda”, który miał miejsce 15 kwietnia 2023 roku w Muzeum Pałacu im. Króla Jana III w Wilanowie, można teraz posłuchać w serwisie YouTube. Film zamieszczamy pod artykułem.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku muzyka przedwojennego kompozytora zabrzmiała w jego małej ojczyźnie – gminie Korzenna, o czym pisaliśmy TUTAJ, a kilka miesięcy wcześniej miał miejsce prapremierowy koncert w pałacu w Wilanowie. Natomiast w marcu tego roku młodzi artyści wystąpili w Nowym Sączu. O splocie zbiegów okoliczności, które doprowadziły do odtworzenia przez Justynę Zawiślan i Or_kiestrę utworów Jana Karola Fydy pisaliśmy już wielokrotnie (m.in. TUTAJ).

fot. Julia Książko, film: Or_kiestra – Youtube

Reklama