Piwnica pod Baranami – PAMIĘTAJCIE O OGRODACH 2024

Piwnica pod Baranami – PAMIĘTAJCIE O OGRODACH 2024

piwnica pod baranami

Koncertem Piwnicy po Baranami zatytułowanym „Czy pamiętasz? Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie” zakończony został XIX Wiosenny Festiwal Artystów Piosenki PAMIĘTAJCIE O OGRODACH.

 Powstała w 1956 roku Piwnica pod Baranami jest jedną z najsłynniejszych scen kabaretowych w Polsce. Założył ją Piotr Skrzynecki przy współudziale Bronisława Chromego oraz Krzysztofa Pendereckiego, będących w tym czasie studentami krakowskich uczelni. Fenomen tego miejsca polega nie tylko na długoletniej tradycji, ale głównie jest zasługą tworzących go artystów różnych specjalności, takich jak: literaci, muzycy, plastycy i aktorzy. Na przestrzeni ponad 60 lat na scenie krakowskiej Piwnicy wystąpili m.in.: Halina Wyrodek, Alosza Awdiejew, Ewa Demarczyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Anna Szałapak, Tadeusz Kwinta, Zbigniew Preisner, Janusz R. Kowalczyk, Leszek Wójtowicz, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki. wydobycia dźwięku z instrumentu oraz artykulacji, które pozwalały im na uzyskanie brzmienia zespołu odbiegającego od klasycznego kwartetu smyczkowego. Wśród nich słyszalne było charakterystyczne sul ponticello, flażolety, czy energetyczne staccato, które przyczyniały się do tworzenia niepowtarzalnego klimatu utworów. Fenomenalny zespół odnoszący sukcesy na całym świecie stanowił znakomite połączenie z artyzmem prezentowanym przez Kayah.

Wieczór ten, doceniony przez sądecką publiczność owacjami na stojąco, był kolejną udaną propozycją, jaka pojawiła się na festiwalu PAMIĘTAJCIE O OGRODACH.
Dla słuchacza w muzyce najważniejsze jest docieranie do najgłębszych pokładów emocji, a ten koncert właśnie taki był. W repertuarze koncertu, jak wskazuje na to tytuł, znalazły się utwory autorstwa Ewy Demarczyk i Marka Grechuty, legendarnych artystów związanych z Piwnicą.
W wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami usłyszeć można było m.in. „Tomaszów”, „Grande Valse Brillante”, czy „Skrzypek Hercowicz” z repertuaru Ewy Demarczyk. Wykonawcy sięgnęli również po inne utwory, takie jak: „Garbus”, „Jaki śmieszny”. Z obszernego repertuaru Marka Grechuty wybrano m.in. „Świecie nasz”, Dni, których nie znamy”, „Gdziekolwiek”.

Koncert rozpoczął przejmujący piwniczny hymn pt. „Przychodzimy, odchodzimy”, natomiast na koniec wybrzmiały „Dezyderata”.
Artystom na scenie towarzyszył zespół złożony z pianisty, basisty, gitarzysty oraz trzech skrzypków. Wśród nich mogliśmy podziwiać Michała Półtoraka, skrzypka, kierownika muzycznego, będącego niegdyś członkiem zespołu Marka Grechuty.

Wydarzenie poprowadził Leszek Wójtowicz, poeta, pieśniarz, gitarzysta i kompozytor, który wychował się w Nowym Sączu. Artysta ze wzruszeniem i sentymentem przywoływał wspomnienia związane z tym miastem oraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza, którego był uczniem.
Koncert artystów Piwnicy pod Baranami był nostalgiczną podróżą, podczas której współcześni artyści oddali hołd nieżyjącym ikonom polskiej muzyki.

                                                                                                                 Agata Życzyńska

 

 

Sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu są firmy: Fakro, Wiśniowski, Prospona, Kwiaciarnia Helikonia, Restauracja Osiem-Osiem. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Kultura, TVP3 Kraków, Eska2, DTS24, RTK Nowy Sącz, MiastoNS, NTV, Sądecki News.

Czytaj też: GAIA MOBILIJ. Muzyka świata z Italii w SŁOWIKU [ZAPOWIEDŹ]

 

 

 

tekst: Agata Życzyńska | MCK SOKÓŁ, fot. Kinga Ptak | MCK SOKÓŁ

Reklama