Nawet niewielka roślinka jest jak promyk słońca

Nawet niewielka roślinka jest jak promyk słońca

Rozmowa z florystką Pauliną Pociechą

– Zaledwie niedawno pożegnaliśmy z naszych ogrodów zimę. Przyroda jednak, jak wszelkie inne organizmy, potrzebuje czasu na regenerację. Kiedy i jakie niezbędne czynności należy wykonać po tej porze roku, aby w pełni przygotować ogród na wiosnę?

– Wiosna to najintensywniejsza dla przyrody pora roku. Rośliny budząc się ze snu zimowego, niemal w oczach wybuchają kwiatami i liśćmi o pięknej jasno zielonej barwie. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, odwdzięczą się nam przepięknym wyglądem, a nawet owocami w przypadku np. drzew owocowych czy choćby truskawek, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. Pierwszą i podstawową czynnością jest uporządkowanie ogrodu ze śmieci w postaci obeschniętych liści, traw oraz suchych gałęzi. Następnie należy odżywić rośliny, stosując odpowiednie dla nich nawozy. Jeśli chodzi o trawnik powinno się go napowietrzyć odpowiednim narzędziem do wertykulacji, dosiać trawę w miejscach, gdzie uległa przerzedzeniu i, jeśli nie ma odpowiedniej wilgotności gleby, podlać.

– Gdy już wykonamy te wstępne czynności przygotowawcze, od czego możemy zacząć sadzenie roślin w ogrodzie? Istnieje tutaj zalecana kolejność?

– Jeśli chodzi o sadzenie drzewek oraz krzewów, najlepszym okresem jest bardzo wczesna wiosna, jeszcze zanim ruszy ich wegetacja i zaczną się rozwijać pączki. Pierwsze kwiaty, jakie możemy zasadzić już marcu (o ile pogoda dopisze), to bratki i stokrotki, gdyż są odporne na niewielkie przymrozki. W domu można przygotować własne rozsady kwiatów, wysiewając nasiona do niewielkich doniczek lub choćby wykorzystać w tym celu wytłoczki po jajkach. Pozostałe kwiaty rabatowe można sadzić po ustąpieniu przymrozków lub najbezpieczniej po tzw. „zimnych ogrodnikach” na początku maja. W ogrodzie również należy odpowiednio dobierać do siebie gatunki roślin. Sadząc je od skraja działki, należy zacząć od najwyższych i stopniowo przechodzić do tych najniższych, aby nie zasłaniały sobie nawzajem słońca.

– Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się teraz w ogrodzie? (…)

Całą rozmowę przeczytasz w najnowszym wydaniu DTS – bezpłatnie pod linkiem:

Reklama