Dożynki z gwiazdami polityki i disco-polo. Beata Szydło i Bayer Full w Korzennej

Dożynki z gwiazdami polityki i disco-polo. Beata Szydło i Bayer Full w Korzennej

Dwudniowe świętowanie w gminie Korzenna przeszło do historii. W miniony weekend trudno było się tam nudzić. Dożynkowe obchody jak zwykle przyciągnęły tłumy. Była muzyka, śpiewy, tańce, dobre jedzenie, piękne stroje i wiele różnych atrakcji oraz gości.

Główną część uroczystości zaplanowano na niedzielę (25 sierpnia). Już po godzinie 13:00 sprzed budynku Urzędu Gminy wyruszył barwny korowód. Na jego czele szły mażoretki, orkiestra i poczty sztandarowe. Za nimi jechała banderia konna, a później pięknie przystrojone zaprzęgi, za którymi warkotały ciągniki rolnicze z przyczepami. Na wozach dostrzec można było wieńce dożynkowe i rozśpiewanych, ubranych w regionalne stroje mieszkańców poszczególnych sołectw. W tym roku orszak zamykała spora grupa motocyklistów.

Galeria zdjęć, film z korowodu i fotografie wieńców dożynkowych TUTAJ.

O 14:00 na placu przy Dworze rozpoczęła się uroczysta msza święta. Odprawił ją ksiądz Tadeusz Sajdak, proboszcz parafii w Korzennej. Później przyszedł czas na przywitanie gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów, radnych Sejmiku Województwa, Rady Powiatu i Rady Gminy, a także sołtysów, samorządowców, czy sponsorów imprezy. Na 16. Gminnych Dożynkach w Korzennej pojawiła się również była szefowa Rady Ministrów, a obecna europosłanka – Beata Szydło.

fot. Paweł Biskup

Podczas wspólnego świętowania doceniono miejscowych rolników i rolniczki. Na wniosek wójta Leszka Skowrona szesnaście osób otrzymało odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” nadawane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Byli to: Zofia Dyngosz, Andrzej Dziedziak, Barbara Gądek, Roman Golonka, Wacław Hojnor, Marian Jurek, Marek Kantor, Marian Kantor, Jan Kempa, Bogdan Nędza, Robert Oleksyk, Marcin Rosiek, Bartłomiej Stawiarski, Piotr Szczygieł, Józef Szewczyk oraz Marta Turska.

Na scenie tradycyjnie zaprezentowane zostały wieńce dożynkowe, a potem przyszedł czas na występy artystyczne. O 18:30 rozpoczął się koncert w ramach projektu ,,Mozart kontra Sinatra”. Mirosław Witkowski, laureat i finalista programów: X-factor, The Voice of Poland i Szansa na Sukces, jak zwykle zdobył serca publiczności. Towarzyszyli mu uczestnicy organizowanych wcześniej w Korzennej warsztatów twórczych, w tym członkowie zespołu Lipniczanie.

Prawdziwe tłumy przed sceną zgromadziła jednak legenda polskiego disco-polo, grupa Bayer Full. Zespół dał koncert w ramach trasy na 35-lecie swojej działalności. Sławomir Świerzyński, Beata Jasińska i Roman Matuszewski zaprezentowali zarówno swoje kultowe utwory, jak i nowsze propozycje muzyczne. Publiczność śpiewała wraz z nimi takie hity jak: ,,Moja muzyka”, ,,Majteczki w kropeczki”, czy ,,Wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

https://www.facebook.com/DobryTygodnikSadecki/videos/313788672753568/

Kulminacyjnym punktem niedzielnego wieczoru był tradycyjny pokaz fajerwerków. Po nim amatorzy tańca mogli bawić się do późnej nocy przy dźwiękach muzyki w wykonaniu Zespołu Niespokojnych Nóg.

W ciągu całego dnia na obecnych czekało też mnóstwo innych atrakcji: stoiska gastronomiczne i z domowymi wyrobami Kół Gospodyń Wiejskich, dmuchany plac zabaw oraz park linowy dla dzieci, żyroskop, czy słodkości zrzucane z samolotu.

Inkubator przetwórstwa lokalnego

Wróćmy jednak wspomnieniami do dnia poprzedniego. Dożynkowe świętowanie rozpoczęło się bowiem już w sobotę. Wtedy to oficjalnie otwarto inkubator przetwórstwa lokalnego, o którym pisaliśmy TUTAJ. Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko obejrzeć wyposażenie obiektu, ale też spróbować świeżo wyciśniętego soku i wędzonych w inkubatorze wędlin. Przed wejściem do środka każdy musiał zgodnie z zasadami BHP nałożyć ochronny fartuch i nakrycie głowy.

– Z wyposażenia inkubatora będą mogli korzystać plantatorzy, hodowcy i sadownicy, zainteresowani przetwarzaniem swoich produktów w celach komercyjnych lub na własny użytek – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Gminy. – Usługa będzie odpłatna w zależności od tego, czy klienci skorzystają z pomocy obsługi technicznej inkubatora, czy też samodzielnie (wymagane jest odpowiednie przeszkolenie) będą obsługiwać specjalistyczne urządzenia inkubatora.

Budowa hali, znajdującej się w pobliżu stadionu w Korzennej, kosztowała ponad 560 tys. zł, a na jej wyposażenie wydano ponad 300 tys. zł.

fot. Paweł Biskup

W sobotę w Korzennej odbyło się także pożegnanie wakacji, czyli ostatnia impreza z cyklu Summer Party. Zabawę taneczną na placu przy Dworze w Korzennej prowadził zespół muzyczny FOLK oraz DJ Berni i DJ Marius.

fot. KNB

Reklama