Wilczym Tropem po śladach historii… 220 ludzi pobiegło w dowód pamięci

220 zawodników reprezentujących kilka pokoleń wystartowało w niedzielnym nowosądeckim Biegu Tropem Wilczym na symbolicznym dystansie 1963 m. wskazującym na datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”. O godz 11.50  zawodnicy  odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i  na sygnał kapitana Stefana Kuliga, Żołnierza Wyklętego, który składał przysięgę przed księdzem Władysławem Gurgaczem – wystartowali.

Organizatorzy zadbali o okolicznościowe koszulki z wizerunkami  Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz”, Witolda Pileckiego ps. „Druh”, Stanisława Golca ps. „Gusta”, Ludwika Marszałka ps. „Zbroja”, Józefa Trojana ps. „Kruk”, Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj”, „Dym” .

Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 . Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych odbywa się od 2013 roku. Od 2015 – w całej Polsce. Organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. W organizację sądeckiej odsłony biegu zaangażował się Krzysztof Saczka.

 

Zdjęcia: Natalia Podsadowska,

więcej fotografii i informacji o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ

Czytaj też:

Dziewczyna z radia i żołnierze wyklęci

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.