Ważne! W Nowym Sączu w najbliższą niedzielę referendum!

Ważne! W Nowym Sączu w najbliższą niedzielę referendum!

Powołana przez sądeckich radnych Miejska Komisja do spraw Referendum pracuje od ostatnich dni czerwca. Jej zadaniem jest przygotowanie i przeprowadzenie 24 lipca referendum „w sprawie sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta”. Ogłoszone zostały już granice obwodów głosowania i siedziby obwodowych komisji. Choć do niedzieli pozostało raptem kilka dni, kampania informacyjna magistratu nie nabrała jeszcze rozpędu, zatem mogła do wielu mieszkańców nie dotrzeć.

Czujemy się zatem w obowiązku przypomnieć: 24 lipca, w godzinach 7:00 – 21:00 będzie można oddać głos w tych samych lokalach, w których zwykle mieszczą się komisje wyborcze działające na rzecz wyborów parlamentarnych lub samorządowych.

Jak informowaliśmy – referendum dotyczy planów budowy na terenie firmy Newag „ekologicznej elektrociepłowni, która wykorzystywałby odpady nienadające się do recyklingu jako surowiec do produkcji prądu i ciepła dla Nowego Sącza”.

Planowana lokalizacja spalarni – przy ul. 29 Listopada – w sąsiedztwie terenów zamieszkałych, wzbudza kontrowersje i wywołuje protesty, dlatego prezydent wyszedł z inicjatywą, aby zapytać o opinię mieszkańców.

Sądeczanie będą odpowiadać na pytania:

  1. Czy jesteś za rozbudową lub budową nowego składowiska odpadów komunalnych innych niż niebezpieczne na terenie miasta Nowego Sącza?
  2. Czy w Nowym Sączu, przy ul. 29 Listopada powinna powstać instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – w celu uzyskania tańszej energii cieplnej przez odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, o ile instalacja ta będzie zgodna z przepisami o ochronie środowiska i ochronie zdrowia, oraz będzie zagospodarowywać odpady komunalne wytwarzane przez mieszkańców Nowego Sącza na preferencyjnych warunkach.

Tuż przed planowanym referendum – 21 lipca – w sądeckim ratuszu odbędzie się debata na temat planowanej inwestycji Newagu. Mają wziąć w niej udział przedstawiciele inwestora oraz Komitetu Społecznego „Stop Spalarni w Nowym Sączu”. Dyskusja ma być transmitowana na żywo w internecie, a pytania w niej mogą zadawać mieszkańcy. Można je kierować na adres mailowy [email protected] lub wrzucić do znajdującej się w ratuszu urny.

Po kilku tygodniach konsultacji społecznych, w obliczu protestów mieszkańców osiedli sąsiadujących z terenami Newagu, pierwotna koncepcja inwestycji została nieco zmieniona. Zgodnie z nowymi założeniami instalacja spalarni ma być dwukrotnie mniejsza niż planowano. Elektrociepłownia przekształcałaby maksymalnie do 45 tysięcy ton w skali roku. Wcześniej Newag informował o 90 tysiącach ton przetworzonych przez rok. Redukcja dotyczy także liczby aut dostarczających paliwo, do 10-12 w ciągu dnia przy założeniu, że część dostaw byłaby realizowana transportem kolejowym. Dostawy odbywałyby się w porach dnia o najniższym natężeniu ruchu w rejonie planowanej instalacji. O tym informowaliśmy w artykule: Newag zmienia plan. Spalarnia ma być o połowę mniejsza.

Czytaj też:

Nowy Sącz. Referendum 24 lipca. Jedni mówią, że to najwyższa forma demokracji, inni, że w tej formie, to kpina

Reklama