Newag zmienia plan. Spalarnia ma być o połowę mniejsza

Newag zmienia plan. Spalarnia ma być o połowę mniejsza

Newag nie rezygnuje z budowy spalarni odpadów w Nowym Sączu, ale po wysłuchaniu wątpliwości jakie wyrażali mieszkańcy podczas konsultacji, pomysłodawcy przedsięwzięcia postanowili zmienić koncepcję inwestycji. Instalacja spalarni ma być dwukrotnie mniejsza niż pierwotnie zakładano. Elektrociepłownia przekształcałaby miesięcznie w energię elektryczną i ciepło ok. 3750 ton paliwa, maksymalnie do 45 tys. ton w skali roku. Redukcja dotyczy także liczby aut dostarczających paliwo, do 10-12 w ciągu dnia przy założeniu, że część dostaw byłaby realizowana transportem kolejowym. Dostawy odbywałyby się w porach dnia o najniższym natężeniu ruchu w rejonie planowanej instalacji.

O zmianie planu poinformowano dziś podczas konferencji prasowej. Jutro – na sesji Rady Miasta Nowego Sącza radni mają podjąć decyzję dotyczącą referendum w sprawie budowy spalarni. Informowaliśmy o tym w tekście:

Nowy Sącz. Gorąco wokół referendalnych pytań dotyczących spalarni. ,,Wątpliwy owoc kompromisu”?

Władze Newagu podsumowały cykl spotkań informacyjno-konsultacyjnych związanych z planem budowy instalacji do odzysku energii z odpadów. Rozpoczęły się one w listopadzie 2021 roku.

Od początku działamy w sposób transparentny. Mamy świadomość, że tego typu inwestycja wzbudza wiele pytań, nierzadko obaw wśród mieszkańców. Tak było także w innych polskich miastach, w których dzisiaj bez zastrzeżeń funkcjonują elektrociepłownie zasilane paliwem z odpadów. Stąd, wyprzedzająco poinformowaliśmy o naszych planach, licząc na merytoryczną dyskusję – mówi Wiceprezes Zarządu NEWAG S.A. – Józef Michalik – Postulaty zgłaszane podczas konsultacji dotyczyły m.in. wielkości instalacji, czyli ilości przetwarzanych odpadów oraz liczby aut dostarczających paliwo do instalacji. Mieszkańcy poruszali także kwestie związane z bezpieczeństwem dla otoczenia i środowiska, czy gwarancji dotyczących ceny zagospodarowania odpadów – dodaje.

Jak obiecuje inwestor – instalacja w Nowym Sączu będzie realizowana zgodnie z tzw. standardami BAT, czyli Najlepszej Dostępnej Techniki. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w tym wartym kilkaset milionów złotych systemie oczyszczania spalin, obiekt ma stanowić źródło energii dla miasta, o parametrach bardziej rygorystycznych niż elektrociepłownie węglowe. Funkcjonowanie tego typu instalacji objęte jest stałym i bieżącym monitoringiem online przez służby ochrony środowiska. W przypadku instalacji w Nowym Sączu uprawnienia monitorujące mieliby także przedstawiciele mieszkańców.

Jeśli dojdzie do realizacji inwestycji, chcemy zaproponować powołanie Rady Społecznej, pełniącej funkcję kontrolną i doradczą na etapie budowy oraz funkcjonowania instalacji. Członkowie Rady posiadaliby dodatkowe uprawnienia związane z wejściem na teren Instalacji czy dostępem do dokumentacji – wyjaśnia Józef Michalik

Wprowadzamy zmiany w dokumentacji projektu. Jego realizacja uwarunkowana jest  m.in. wynikiem planowanego referendum – kwituje Józef Michalik.

Zdjęcia: Arbresha Goranci

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama