W Nowym Sączu znów bardzo zły stan powietrza. Nadal nie można palić w kominkach

W Nowym Sączu znów bardzo zły stan powietrza. Nadal nie można palić w kominkach

Mamy złą wiadomość dla osób lubiących w długie zimowe wieczory wygrzewać się przed kominkiem. Dzisiaj znów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał dla Nowego Sącza ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza. W związku z tym w mieście nadal obowiązuje zakaz używania kominków. 

Trwa sezon grzewczy, a ponadto występują niekorzystne warunki meteorologiczne. Z tego powodu w Nowym Sączu przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10. Ostrzeżenie ważne jest dzisiaj od godz. 06.00 do 24.00.

W tym czasie w mieście obowiązuje zakaz używania kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Ponadto mieszkańcy Nowego Sącza powinni unikać działań, które dodatkowo zwiększą zanieczyszczenie powietrza, czyli np. korzystania z samochodów, używania dmuchaw do liści i rozpalania ognisk. Władze zobowiązane są natomiast do prowadzenia intensywnych kontroli, przeciwdziałających spalaniu odpadów.

Aby zadbać o swoje zdrowie przy złym stanie powietrza, należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ale także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, a także zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić. Nie należy zapominać o normalnie przyjmowanych lekach, a w przypadku nasilenia objawów chorobowych skonsultować się z lekarzem.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz znalazł się na szczycie rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.