Uchodźcy po relokacji trafią do remiz OSP i szkół

Uchodźcy po relokacji trafią do remiz OSP i szkół

relokacja uchodźców

Na Sądecczyźnie przebywa ponad cztery tysiące uchodźców wojennych z Ukrainy. Większość z nich mieszka w hotelach, pensjonatach i domach wczasowych należących do prywatnych osób. Gdzie przeprowadzą się Ukraińcy po starcie sezonu turystycznego?

Potrzeba relokacji może pojawić się już przed weekendem majowym. Wówczas właściciele pensjonatów planują przyjmować turystów. Jednak nie wszyscy. Starosta Marek Kwiatkowski zapewnia, że każdy uchodźca znajdzie dach nad głową. Obecnie trwają rozmowy z właścicielami hoteli i pensjonatów, którzy goszczą Ukraińcy. Wielu z nich decyduje się na przedłużenie im pobytu.

– Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy mają w takich przypadkach stuprocentowe obłożenie hotelu czy pensjonatu i mają za to wypłacane pieniądze – zwraca uwagę starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Jak zaznacza, gospodarze hoteli muszą przekalkulować, czy na przykład pobyty weekendowe turystów będą dla nich aż tak korzystne. W wielu przypadkach okazuje się, że turystyczne obłożenie tych hoteli i pensjonatów nie jest aż tak duże.

– Cały czas trwają rozmowy na ten temat. Gdyby jednak okazało się, że jest potrzeba relokacji uchodźców, mamy przygotowane około czterystu miejsc w remizach OSP czy w szkołach, gdzie uchodźcy mogą przybywać w dobrych warunkach – dodaje starosta.

Po relokacji do szkół i budynków OSP uchodźcy będą mieli zapewnione wszystkie podstawowe potrzeby, włącznie z wyżywieniem.

Pierwsze wypłaty pieniędzy

Starosta Kwiatkowski potwierdza, że ruszyły wypłaty pieniędzy dla przedsiębiorców, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy w hotelach i pensjonatach. Pieniądze są wypłacane według stawek ustalonych na szczeblu rządowym.

– Środki są zabezpieczone i znajdują się na koncie Powiatu Nowosądeckiego. Otrzymujemy już faktury od gmin, właścicieli hoteli i pensjonatów, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy. Nasi pracownicy sprawdzają je i jeśli wszystko jest w porządku – pieniądze są szybko wypłacane – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Gdzie zgłosić potrzebę relokacji?

Przedsiębiorca powinien zgłosić potrzebę relokacji uchodźców ze swoich obiektów do pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numery telefonów: 18 41 41 621 lub 18 41 41 622.

Czytaj także: Gdzie będą mieszkać uchodźcy po starcie sezonu turystycznego?


Fot. arch. burmistrza Jana Golby/
Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu 

Reklama