Szlachetna Paczka. Tym rodzinom z Nowego Sącza, Muszyny, Limanowej, Gorlic, Krynicy można pomóc w tym roku

Szlachetna Paczka. Tym rodzinom z Nowego Sącza, Muszyny, Limanowej, Gorlic, Krynicy można pomóc w tym roku

szlachetna paczka, nowy sącz

Joanna Sadzik, która na co dzień sprawuje funkcję sternika Stowarzyszenia WIOSNA i jednocześnie odpowiada za organizację Szlachetnej Paczki wyraża głęboką nadzieję, że podobnie jak w latach poprzednich, tak i tym razem będące w potrzebie rodziny znajdą pomoc wśród ludzi o dobrym sercu. Szlachetna Paczka może w tym roku trafić do 3155 rodzin (z czego 18 z Nowego Sącza i okolic).

Każdy kto chce wspomóc potrzebujących może to uczynić za pośrednictwem platformy internetowej Szlachetnej Paczki – TUTAJ. Na stronie dostępny jest poradnik darczyńcy, który objaśnia w jaki sposób można przygotować paczkę. Wszelkie informacje są też dostępne na infolinii, pod numerem telefonu: 12 333 78 00 (siedem dni w tygodniu od godz. 9.00 do 20.00). Poniżej przedstawiamy ludzi z naszego regionu, którzy trafili w tym roku do Bazy Rodzin (źródło Szlachetna Paczka) i liczą na wsparcie.

1) Pani Aneta z Rodziną (Nowy Sącz)
Pani Aneta mieszka z mężem i synami. Filip ma 19 lat i cierpi na autyzm sprzężony. Bartek ma 16 lat i cierpi na 4-kończynowe porażenie mózgowe. Filip nie mówi, Bartek we wszystkich czynnościach wymaga pomocy rodziców. Przed 2006 rokiem, kiedy u obu chłopców zdiagnozowano choroby, rodzina żyła normalnie. Pani Aneta była aktywna zawodowo, pan Janusz był na rencie. Oboje cieszyli się swoją rodziną. W 2006 roku wszystko się zmieniło. Diagnoza była dla rodziny bardzo trudnym momentem. Po roku rodzina musiała się też przeprowadzić do większego miasta z racji na łatwiejszy dostęp dla rehabilitacji dla chłopców. Dzisiaj pani Aneta z mężem skupiają się głównie na tym, aby zapewnić chłopcom jak największą sprawność na przyszłość. Wszystko jest jednak bardzo drogie. Rodzina utrzymuje się ze świadczeń i renty chorobowej o łącznej kwocie 6900 zł. Koszty utrzymania i leczenia to 4306 zł. Miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę to 649 zł. Trzy kluczowe potrzeby: wózek rehabilitacyjny do kąpieli, wałek rehabilitacyjny, środki czystości.

2) Pani Barbara z Rodziną (Krynica-Zdrój)
Pani Barbara jest samotną matką wychowującą troje dzieci. Obecnie największą trudność stanowi zła sytuacja finansowa. Matka pracuje, by pieniędzy wystarczyło na podstawowe rzeczy, takie jak żywność, ubrania, utrzymanie mieszkania, a nade wszystko na zapewnienie synom specjalistycznej opieki lekarskiej, która może ich uchronić przed nawrotem choroby oczu. Rodzina nie jest w stanie wiele zaoszczędzić i nie mają pewności czy jutro będą jeszcze mieli dach nad głową. Przychody rodziny wynoszą 5243 zł, po odliczeniu wszelkich ponoszonych wydatków w kwocie 2300 zł, na utrzymanie miesięcznie pozostaje 736 zł na osobę. I choć ta kwota wydaje się być stosunkowo wysoka to jednak spora jej część przeznaczana jest na walkę z chorobą dzieci. Trzy kluczowe potrzeby: kurtki zimowe dla dzieci, żywność, tablet.

3) Pan Vlad z Rodziną (Muszyna)
Po wybuchu wojny na Ukrainie pan Vlad w trosce o bezpieczeństwo swojej rodziny postanowił wyjechać z kraju i szukać schronienia w Polsce. Z pomocą przyszedł mu sąsiad, który pracując w Polsce wskazał mu miejsce, gdzie ma się udać, by uzyskać pomoc. Ośrodek wspierający uchodźców znalazł mu schronienie w budynku mieszkalnym i zaoferował opłatę czynszu i mediów. Rodzina jednak na jedzenie musiała zarobić sama. Mając bardzo ograniczone fundusze pan Vlad wraz z żoną i córką postanowili szukać pracy zarobkowej. Chwytają się każdego zlecenia, by zaspokoić rosnące potrzeby swoje i dzieci. Ogromną barierą jest język, pomimo starań i prób nauki nadal stanowi przeszkodę. Nie znajomość rynku pracy oraz okolica, w której w większości jest praca sezonowa, jeszcze bardziej zmniejszają ich szanse na dodatkowy zarobek. Ich miesięczny dochód to 6700 zł, koszty dojazdów do szkoły oraz opłaty, które pokrywają sami to 1986 zł, na jednego członka rodziny zostaje 786 zł. Trzy kluczowe potrzeby: laptop, żelazko, żywność.

4) Pani Ewa z Rodziną (Muszyna)
Pani Ewa, wkraczając w dorosłe życie miała głowę pełną marzeń i planów. Gdy na świecie zaczęły pojawiać się dzieci, czuła się spełniona i szczęśliwa. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się problemy w małżeństwie, kobieta przestała dochodzić do porozumienia ze swoim partnerem, pojawiła się przemoc fizyczna i psychiczna. Pani Ewa, będąc w ciąży postanowiła odejść od męża, by zapewnić spokój sobie i dzieciom. Podjęła decyzję o rozwodzie. Po porodzie syna ojciec nie uznał dziecka. Kobieta została sama z trójką dzieci. Życie rodziny zaczęło poprawiać się, gdy pani Ewa poznała kolejnego partnera, wsparcie psychiczne i pomoc materialna sprawiły, że poczuła się wreszcie spokojna o swoją przyszłość. Sytuacja finansowa rodziny poprawiła się, na świecie pojawiło się ich wspólne dziecko, czyli Jakub. Jednak i ten związek okazał się toksyczny, partner kobiety zaczął nadużywać alkoholu. Po wielu próbach ratowania związku podjęła decyzję o rozstaniu z ojcem najmłodszego syna. Od tamtej pory pani Ewa żyje sama z dziećmi, jest zdana sama na siebie. Samotne rodzicielstwo jest bardzo trudne dla kobiety, jej codzienność jest skupiona głównie na dzieciach i obowiązkach domowych, starszy syn choruje na autyzm, choroba ta została nabyta podczas trudnego porodu, dodatkowo chłopiec zmaga się z zaburzeniami sensorycznymi. Pani Ewa nie może podjąć pracy, ponieważ nie ma pomocy od bliskich ani ojców dzieci. Na ten moment kobieta utrzymuje siebie i dzieci z alimentów oraz zasiłków, dochód rodziny to 3892 zł, wydatki związane z utrzymaniem to aż 2055 zł. Kwota, która, zostaje na jednego członka rodziny to 368 zł. Trzy kluczowe potrzeby: pralka, żywność, farba do ścian (10 litrów).

5) Pani Złata z Rodziną (Muszyna)
Rodzina pani Złaty dotarła do Polski pierwszym transportem humanitarnym z Ukrainy początkiem marca 2022 roku. Wraz z trójką dzieci zostawiła cały dorobek życia, zabierając ze sobą jedną walizkę. Pełni obaw i niepokoju po dotarciu do ośrodka dla uchodźców i dołączeniu do niej męża, który już wcześniej pracował w Polsce, postanowili wynająć mieszkanie, podjąć pracę zarobkową i zacząć na nowo układać sobie życie w obcym kraju. Duży problem stanowi bariera językowa, która z każdym miesiącem staje się mniejsza. Cała rodzina uczy się języka polskiego, dzieci chodzą do szkoły i przedszkola. Rodzina pani Złaty marzy o powrocie na Ukrainę, niestety nie jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Mąż pani Złaty pracuje jako kucharz i jako jedyny na umowę o pracę co stanowi stały dochód. Pani Złata pracuje dorywczo na umowę zlecenie dorabiając do skromnego budżetu. Dochód rodziny to 5600 zł, koszty wynajmu mieszkania i utrzymania to 2580 zł. Na jednego członka rodziny zostaje 604 zł. Trzy kluczowe potrzeby: odkurzacz, suszarka na ubrania, środki czystości.

6) Pan Damian (Krynica-Zdrój)
Damian w pierwszym. roku życia został porzucony przez rodziców i adoptowany przez dziadków. Od śmierci babci (2014 r.) oraz dziadka (2021 r.) sam się utrzymuje. Uczęszcza do szkoły i ma ambitne plany na przyszłość. Stara się godzić codzienne życie ze szkołą i pracą, choć obecnie ze względu na stan zdrowia nie może pracować. Jego aktualne warunki materialne i bytowe znacznie utrudniają mu pozytywne patrzenie w przyszłość. Trudnością jest także sytuacja prawna związana z przeprowadzeniem spadku po dziadkach. Jego mama i ciotka za wszelką cenę chcą wyrzucić go z mieszkania. Damian utrzymuje się jedynie z renty rodzinnej i zasiłku z PCPR (łącznie 1790 zł), po odliczeniu kosztów leczenia, kosztów utrzymania mieszkania oraz spłaty raty kredytu (łącznie 1150 zł) pozostaje mu ok. 640 zł na miesiąc. Trzy kluczowe potrzeby: kurs tatuowania, odzież, obuwie zimowe.

7) Pani Agnieszka z Rodziną (Krynica-Zdrój)
Pani Agnieszka samotnie wychowuje syna Pawła. Choć na zewnątrz wydaje się, że wszystko jest w porządku, w rzeczywistości rodzina boryka się z wieloma trudnościami. Sytuacja rodziny od wielu lat jest bardzo trudna. Dopóki żyli rodzice pani Agnieszki, to pomagali rodzinie finansowo. Po ich śmierci bardzo wiele się zmieniło, zwłaszcza gdy w pewnym momencie dała o sobie znać choroba, która potrafi długi czas zniewalać w poczuciu bezsensu i niemocy.
Kiedy rodzina osiągnęła względną stabilizację, w ostatnim czasie przeżyła kolejny, potężny cios. Partner pani Agnieszki, który na co dzień bardzo im pomagał, po długim okresie walki z chorobą, zmarł. Spowodowało to, że choroba, z którą kobieta boryka się od lat dziecięcych, bardzo mocno dała o sobie znać. Obecnie rodzina bardzo potrzebuje remontu mieszkania, a meble pokryte są pleśnią. To sprawia, że członkowie rodziny ciągle chorują, stąd bardzo trudno jest zaplanować rodzinny budżet i z nadzieją patrzeć w przyszłość. W tej sytuacji pieniędzy brakuje na wszystko, zwłaszcza na opłacenie rachunków. Dlatego też rodzina ma zaległości w płatnościach. Przychód rodziny wynosi 2127 zł. Po odliczeniu ponoszonych wydatków, w kwocie 1360 zł, rodzinie, w przeliczeniu na jedną osobę, pozostaje 384 zł miesięcznie. Trzy kluczowe potrzeby: łóżko jednoosobowe z materacem – wym. 200×80 cm, odzież, żywność trwała.

8) Pani Monika z Rodziną (Krynica-Zdrój)
Pani Monika samotnie wychowuje czwórkę dzieci. Ojciec zostawił niedawno swoją rodzinę i wyjechał zagranicę, pozostawiając ich bez środków do życia. Rodzina z problemami jednak boryka się już od 10 lat, kiedy to mąż pani Moniki popadł w nałogi, znęcając się psychicznie nad swoimi bliskimi. Takie życie było bardzo trudne, ponieważ w domu panował terror i każdy musiał robić tylko to, co jemu się podobało. Dzisiaj może nie jest łatwo, ale rodzina zaczyna żyć nowym rytmem. Pani Monika znalazła pracę na 1/2 etatu, dzięki czemu – przy pomocy swoich bliskich i przyjaciół – może zapewnić dzieciom nie tylko opiekę, ale także możliwość rozwijania swoich zainteresowań i talentów. Rodzina jest ze sobą bardzo zżyta, co jest ich ogromną siłą. Pani Monika wraz z dziećmi wierzy w to, że przy pomocy innych ludzi uda im się wyjść na prostą i cieszyć się życiem. Przychód rodziny wynosi 5001 zł. Po odliczeniu wydatków w kwocie 3887 zł, miesięcznie na utrzymanie zostaje 223 zł na osobę. Trzy kluczowe potrzeby: umywalka z szafką + bateria łazienkowa, kurtki i spodnie zimowe, żywność trwała.

9) Pani Magdalena z Rodziną (Muszyna)
Pani Magdalena wiodła spokojne życie u boku męża i wspaniałych dzieci. Pracowała zawodowo, co dawało jej poczucie bezpieczeństwa finansowego, dzieci dawały radość. Wspólnie z mężem remontowali dom, w którym planowali swoją przyszłość. Z czasem jednak problemy z nadużywaniem alkoholu przez męża pani Magdaleny stało się powodem ciągłych kłótni, doszła przemoc fizyczna, która spowodowała, że pani Magdalena postanowiła odejść od męża. Wraz z dziećmi znalazła schronienie w domu rodzinnym. Chcąc zapewnić dzieciom odpowiednie warunki postanowiła zagospodarować przestrzeń którą odstąpiła jej mama wraz z niepełnosprawnym bratem. Pani Magdalena z powodu problemów ze zdrowiem musiała zmienić pracę, co znacznie obniżyło jej dochód. Cała rodzina jest objęta wsparciem psychologa, który pomaga im poukładać na nowo życie po trudnych doświadczeniach. Brat pani Magdaleny wymaga całodobowej opieki, którą dzielą naprzemiennie z mamą. Dochód rodziny to 4888 zł, wydatki związane z codziennymi wydatkami oraz dodatkowym leczeniem osób niepełnosprawnych to 2112 zł. Na jednego członka rodziny zostaje 815 zł. Trzy kluczowe potrzeby: kuchenka gazowa, poduszki, kołdry.

10) Pani Katarzyna z Rodziną (Gorlice)
Pani Katarzyna mieszka z córką w starym domu po rodzicach, którymi opiekowała się przez lata. Rodzice cierpieli na choroby przewlekłe. Niedawno pani Katarzyna straciła w jednym roku ukochanego tatę, a kilka miesięcy później mamę. Patrząc na śmierć najbliższych wraz z córką musiała stawić czoła nowej rzeczywistości, bez finansowego wsparcia rodziców, którzy posiadali emerytury, rzeczywistości pełnej lęków i stanów depresyjnych, żalu po stracie najukochańszych rodziców. Codzienne życie nauczyło ją zaradności i ciężkiej pracy na gospodarstwie i w polu, żeby wystarczyło na podstawowe potrzeby. Córka podjęła pracę, żeby pomóc mamie przetrwać najtrudniejsze momenty i studiuje zaocznie. Obecnie rodzina utrzymuje się z dochodów córki oraz dorywczej sprzedaży prac pani Katarzyny – łączna kwota przychodu wynosi 2860 zł. Koszty utrzymania domu, codzienne dojazdy do pracy to wydatek 2169 zł. Przy obecnej inflacji rodzinie zostaje miesięcznie 346 zł na osobę. Trzy kluczowe potrzeby: kocioł grzewczy klasy 5 14kW, odzież i obuwie, środki czystości.

11) Pani Maria z Rodziną (Gorlice)
Po trudnych przeżyciach z wcześniejszego okresu pani Maria przeprowadziła się z dziećmi do innej miejscowości i tu zaczęła nowe życie. Tak licznej rodzinie łatwo nie było, ale żyli skromnie i jakoś sobie radzili. Pani Maria pracowała, poznała swojego obecnego partnera, który pomagał rodzinie pracując sezonowo i dorywczo. Obecna trudna sytuacja finansowa rodziny wynika z braku pracy pani Marii i pana Michała. Pani Maria podejmowała się różnorakich prac, aby podreperować domowy budżet, jednak z różnych względów nie mogła na dłużej pozostać w danej firmie – brak umowy o pracę, praca „na czarno”, brak pomocy najbliższych w opiece nad dziećmi. Pan Michał podejmował się głównie prac dorywczych w budownictwie, od pół roku w ogóle nie pracuje, gdyż zajmuje się schorowanym ojcem. Rodzina uzyskuje przychody w wysokości 7400 zł, na opłaty przeznacza 2928 zł, co daje dochód na osobę w kwocie 559 zł. Z tego pani Maria spłaca jeszcze stare zadłużenie i opłaca przedszkole najmłodszej pociechy. Trzy kluczowe potrzeby: żywność trwała, środki czystości, laptop.

12) Kolejna Pani Maria z Rodziną (Gorlice)
Pani Maria i pan Marek mają w sumie czwórkę dzieci. Obecnie zajmują się dwójką najmłodszych. Rodzina żyła skromnie, ale starczało na zapewnienie podstawowych potrzeb. Trudności zaczęły pojawiać się po urodzeniu córki z niepełnosprawnością, która ma zwyrodnienia kręgosłupa – wizyty u specjalistów, leczenie i rehabilitacja zaczęły generować dodatkowe wydatki. Później zachorowała pani Maria i musi pozostawać w stałym leczeniu. Rodzina mieszka w starym domu, który też z roku na rok wymaga ciągłych napraw i remontów. Rodzina utrzymuje się z wynagrodzenia za pracę pana Marka oraz z zasiłków z pomocy socjalnej, co daje przychód w kwocie 4629 zł miesięcznie. Po odliczeniu kosztów na podstawowe opłaty i leczenie w wysokości 1857 zł, rodzinie pozostaje 693 zł na jednego członka rodziny. Trzy kluczowe potrzeby: meble kuchenne – szafka z zabudową pod zlewozmywak (szer. 80 cm) oraz 2 szafki wiszące, żywność trwała, kurtki zimowe.

13) Pani Teresa (Limanowa)
Pani Teresa przez wiele lat pracowała jako ekspedientka w miejscowych sklepach. Nigdy nie udało jej się założyć własnej rodziny. Mieszkała z mamą, która zmarła. Od tego czasu pani Teresa zaczęła żyć w coraz większym osamotnieniu, gdyż najbliższa rodzina mieszka daleko. Pani Teresa rzadko się z nimi widuje i kontaktuje, żyje w biedzie. Z racji wieku coraz ciężej jest samej zajmować się gospodarstwem domowym. Nie nadąża za licznymi zmianami na świecie, a przez to jest trochę nieporadna. Jej emerytura (1330 zł) jest przeznaczana na opłaty związane z utrzymaniem domu (530 złotych). Po ich odliczeniu na życie zostaje 800 zł. Trzy kluczowe potrzeby: 2 okna wymiary (1765 mm x 1435 mm) wraz z montażem, żelazko, żywność.

14) Pan Jan (Limanowa)
Życie nigdy nie rozpieszczało pana Jana. Wychowywał się pod opieką dziadków, którzy starali mu się zapewnić jak najlepsze na te czasy warunki. Jednak nie zawsze było to takie proste. Od dziecka pan Jan musiał ciężko pracować na roli, pomagając w sąsiedztwie. Kilka groźnych wypadków w młodości sprawiły, że pan Jan podupadł na zdrowiu i nigdy już nie wrócił do dawnej sprawności. Po śmierci najbliższych został sam. Z powodu zdrowia nigdy nie podjął stałej pracy zarobkowej. Utrzymywał się jedynie z drobnej pomocy w sąsiedztwie. Obecnie pan Jan mieszka w starym, drewnianym domu. Funkcjonowanie utrudnia mu brak bieżącej wody, łazienki, brak podstawowego sprzętu gospodarstwa domowego. Ma duże trudności z poruszaniem się, dlatego też co dzień nie wychodzi poza swój mały pokoik. Jedynym wsparciem jest dla niego opiekunka oraz która przychodzi do niego kilka razy w tygodniu oraz życzliwi sąsiedzi. Pan Jan utrzymuje się z zasiłku stałego oraz zasiłku pielęgnacyjnego łącznie 777 zł. Po odliczeniu wydatków łącznie 280 zł, pozostaje mu 497 zł. Trzy kluczowe potrzeby: pralka typu frania, kołdra i poduszka, środki czystości.

15) Pani Maria (Limanowa)
Pani Maria przez wiele lat pracowała jako ekspedientka w pobliskim sklepie spożywczym. W pracy musiała dźwigać ciężkie towary, co doprowadziło ja do poważnego urazu kręgosłupa. W końcu musiała zrezygnować z pracy zawodowej, aby zająć się leczeniem swoich dolegliwości. Przeżyła szczęśliwe lata będąc w związku partnerskim. Niestety osoba bliska jej sercu zmarła 2 lata temu. W między czasie zmarła również jej siostra i mama. Od tego czasu pani Maria zaczęła żyć w coraz większym osamotnieniu. Nie miała się, gdzie podziać. Wróciła do swojego domu rodzinnego, który jest w bardzo złym stanie. Śmierć najbliższych jej osób doprowadziła panią Marię do depresji i choroby alkoholowej. Obecnie uczęszcza na terapię od marca 2022 r. Korzysta też z pomocy psychoterapeuty. Pani Maria utrzymuje się z dodatku celowego (388 zł) i okresowego (200 zł), co po odliczeniu kosztów mieszkania (230 zł) i leczenia (200 zł), pozostawia 158 zł na życie. Trzy kluczowe potrzeby: zakup i wymiana hydroforu, bateria ścienna do wanny, obuwie.

16) Pani Marta z Rodziną (Mszana Dolna)
Pani Marta i pan Jan mieszkają w małym, dwupokojowym domu bez łazienki. Prowadzą przydomowy ogródek, hodują kury i króliki. Pani Marta zajmuje się domem i jego otoczeniem. Poprzednia praca w masarni bardzo ją wyniszczyła i teraz nie jest w stanie podjąć już żadnej innej pracy, mimo że próbowała chwytać się różnych drobnych robót. Ma m.in. problemy z kręgosłupem i cukrzycę. Pan Jan również ma problemy zdrowotne, ale pracuje dorywczo w tartaku. Dodatkowym obciążeniem rodziny jest pożyczka na spłacenie pozostałych spadkobierców domu, którą uiszczają regularnie i w dużych ratach. Żyją bardzo skromnie, ale nie skarżą się nikomu i starają się na bieżąco rozwiązywać wszelkie pojawiające się problemy. Miesięczny przychód rodziny to 3400 zł. Po odliczeniu wszystkich koniecznych wydatków (3050 zł) na życie zostaje im tylko 175 zł na osobę. Trzy kluczowe potrzeby: telewizor, kompakt WC, żywność.

17) Pan Paweł (Mszana Dolna)
Pan Paweł codziennie uczestniczy w zajęciach w środowiskowym domu samopomocy dla osób niepełnosprawnych. Są tam różnego rodzaju zajęcia, rozmowy z psychologiem, otrzymuje tam wsparcie i obiad. Przyjeżdża po niego bus i tak samo go odwozi. Sobotę i niedzielę zazwyczaj spędza samotnie w domu. Nie ma nadziei na lepsze jutro, samemu ciężko znaleźć siłę do walki. Boi się, iż gdy podejmie pracę, to straci zasiłek, a jak go zwolnią z pracy po miesiącu lub dwóch to z czego będzie żył, nie umie zbyt wiele, nie ma prawa jazdy, nie umie obsługi komputera, nie wie, co mógłbym robić w życiu, aby polepszyć swoją sytuację. Mieszka sam w domu, używa tylko jednego pokoju, który jest otynkowany i jakoś wykończony, w łazience nie ma wylewki tynków, jest tylko pralka i wanna, pokój ogrzewany małym piecem typu koza, łazienka nie jest ogrzewana. Przychód rodziny wynosi 700 zł, odliczeniu wszystkich wydatków łącznie 560 zł. Panu Pawłowi zostaje 140 zł miesięcznie. Trzy kluczowe potrzeby: pralka, żywność, odzież zimowa.

18) Pan Jan (Mszana Dolna)
Pan Jan całe życie pracował głównie w branży budowlanej, niestety bez umowy o pracę, co ma swoje konsekwencje, w chwili obecnej. Do sytuacji, w której dzisiaj się znajduje doprowadziła również choroba – rak prostaty. Przedtem starał się radzić sobie sam, jak tylko potrafił. Rzadko kiedy prosił o pomoc. Rosnące ceny, nie polepszają i tak już ciężkiej sytuacji pana Jana. Miesięczna kwota dochodu to 760 zł. Wydatki na rachunki, leki, oscylują wokół kwoty 442 zł, na życie zostaje 317 zł. Pan Jan sam podkreśla, że gdyby nie pomoc jednostek wspierających chodziłby głodny. Trzy kluczowe potrzeby: lodówka, żelazko, żywność.

Fot: SzlachetnaPaczka

Czytaj także: Dominik Dudek z powiatu limanowskiego w finale The Voice Of Poland

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama