Będzie więcej czasu na wymianę ,,kopciuchów”? Samorządowcy jednogłośni

Będzie więcej czasu na wymianę ,,kopciuchów”? Samorządowcy jednogłośni

uchwała antysmogowa, kopciuchy, Stary Sącz

Samorządowcy są za wprowadzeniem zmiany w uchwale antysmogowej. Chcą, aby termin wymiany „kopciuchów” był przesunięty o rok, a nawet dwa. Uważają, że będzie więcej czasu na pozyskanie dotacji i dofinansowań.

Ogromne kłęby dymów nad naszymi głowami w okresie grzewczym, to istna zmora, a co istotniejsze – są szkodliwe dla zdrowia. Kopciuchy dymią od jesieni do wiosny. Smogowy krajobraz jest dobrze znany Małopolanom. Na czwartkowej (18 sierpnia) zorganizowanej w Starym Sączu konferencji prasowej samorządowcy z regionu sądeckiego spotkali się, by jednogłośnie opowiedzieć się za wydłużeniem terminy wymiany starych pieców.

Jak wiemy do konsultacji społecznych trafił projekt uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego, który zakłada przesunięcie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych, czyli tzw. kopciuchów. Przedstawiciele władz lokalnych byli zgodni, aby wprowadzić zmiany w uchwale antysmogowej Sejmiku Województwa Małopolskiego dotyczącej wymiany pieców, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3. To je do końca 2022 roku należałoby zastąpić ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, gazowym czy pompą ciepła.

Samorządowcy jednym głosem mówią, aby wprowadzić te zmiany i przesunąć czas na wymianę pieców o rok, a nawet dwa. Dzięki temu będzie więcej czasu na pozyskanie dodatkowych środków i dofinansowań. Poza tym sytuacja ekonomiczna, na rynku paliw, inflacja i wojna za wschodnią granicą nie sprzyja zmianom, stąd decyzja o konsultacjach społecznych i propozycja przesunięcia terminu.

Jesteśmy za tym, aby przesunąć decyzję o wymianach pieców nawet o dwa lata, ale zrealizować to w 100%, bo wiemy jak jest to ważne i potrzebne dla wszystkich z uwagi na stan powietrza – wyjaśniał podczas konferencji burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. – My jako samorządowcy wnioskujemy o dwa lata, jednaj jeśli sejmik nie wyrazi  na to zgody, zaakceptujemy rok – mówi Jacek Lelek.

Decyzja jest w rękach radnych Sejmiki Małopolskiego, którą poznamy we wrześniu 2022 roku. To do nich trafią wyniki konsultacji społecznych i oni zdecydują miarodajnie i reprezentatywnie o tym, czy Małopolanie dostaną dodatkowy czas na wymianę trujących kotłów.

Konsultacje kończą się 24 sierpnia 2022r,  można poprzez formularz wyrazić swoje zdanie klikając ten link: https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/

Będziemy informować o tych decyzjach.

Czytaj również: Co dalej z czarnymi płucami? PAS podsumował eksperyment, a rząd ogłosi powszechny spis pieców. Za brak zgłoszenia grozi grzywna

Fot. Arbresha Goranci

Reklama