Muchowy Puchar w Nowym Targu [RELACJA]

Muchowy Puchar w Nowym Targu [RELACJA]

Muchowy Puchar w Nowym Targu

 W drugą niedzielę sierpnia odbyła się jubileuszowa, 20. edycja Muchowego Pucharu Burmistrza Miasta Nowy Targ. Poznaj bliżej historię tych rozgrywek, dowiedz się, jak wyglądały tegoroczne zawody i sprawdź, kto wywalczył zasłużony puchar!

Co prawda puchar jest rozgrywany co roku od 20 lat – zawsze przy okazji nowotarskiego Jarmarku Podhalańskiego – ale na przestrzeni tego czasu sporo się zmieniło. Na początku imprezę organizowały naprzemiennie trzy nowotarskie koła. Cztery lata temu zawarto jednak porozumienie i organizację przejęło całkowicie Koło PZW nr 17 PODHALE – oczywiście działa ono we współpracy z władzami Nowego Targu.

Jak do tego doszło? Pomysł na wielką zmianę narodził się w głowach kilku przyjaciół po kiju. Czterej działacze siedemnastki – Mariusz Ciesielski, Janusz Sopiarz, Bogdan Bałczyrak i Roman Chorąży – chcieli nieco odświeżyć formułę zawodów. Przyświecał im ambitny cel: zamierzali stworzyć jedną z większych imprez muchowych na górnym dorzeczu Dunajca.

Pierwsze trzy edycje organizowane przez Koło PODHALE rozgrywały się na dwóch potokach: Białym i Czarnym Dunajcu. W tym roku dołączono trzeci sektor na połączonym Dunajcu. Kolejny duży krok to dopuszczenie rywalizacji drużynowej. Jak widać: sporo się zmienia, i to na lepsze!

Zacięta rywalizacja i moc atrakcji

Na zawody zapisało się 78 zawodników i tyle też miejsc znalazło się na liście startowej. Ostatecznie w szranki stanęło 72 wędkarzy. Niewielka różnica wynika prawdopodobnie z mało sprzyjających warunków pogodowych, które mogły odstraszyć niektórych chętnych. Pogoda co prawda utrudniała rywalizację, ale z drugiej strony skutecznie motywowała zawodników do zaciętej walki – trzeba było wykazać, że ma się potrzebne umiejętności. Na starcie pojawili się obecni kadrowicze Polski w wędkarstwie muchowym, ich poprzednicy oraz ambitni juniorzy. Nie zabrakło również miejscowych znawców wody, którzy mają swoje sprawdzone patenty. W skrócie, było z kim walczyć – i kogo podpatrywać.

Ostatecznie w zawodach udało się złowić dokładnie 268 ryb. Nie jest to może historyczny rekord Muchowego Pucharu, ale przy takich warunkach to całkiem dobry wynik. Warto dodać, że wędkarskiej rywalizacji towarzyszyło sporo atrakcji. Organizatorzy zapewnili zawodnikom aż trzy pyszne posiłki – można było skosztować wielu smakołyków, od regionalnych serów, przez pieczone ziemniaki i szynkę, aż po bigos z dziczyzną. Bliscy zawodników bynajmniej się nie nudzili – w końcu tuż obok odbywał się Jarmark Podhalański. W tym roku imprezę plenerową uświetniło kilku artystów, w tym Agnieszka Chylińska, Cleo i zespół Lemon.

Kto wywalczył Muchowy Puchar?

Pora wyjawić, jak zakończyła się niedzielna rywalizacja. W 2022 roku Muchowy Puchar Burmistrza Miasta Nowego Targu wywalczył Tomasz Koper z Makowa Podhalańskiego. W drużynówce „Złotą Rybkę” zgarnął Team Łogień (w składzie: Dawid Kowalski, Szymon Staś i Jarosław Dyduch). Największa ryba zawodów należała natomiast do Rafała Wojewodzica (również z Makowa Podhalańskiego) – udało mu się złowić pstrąga potokowego o długości 53,4 cm! Puchar nie bez powodu nosi taką, a nie inną nazwę: zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk samego burmistrza Nowego Targu, Grzegorza Watychy. Puchary wręczał wraz z nim prezes Koła nr 17 – Mariusz Ciesielski.

Gratulacje należą się także zdobywcom kolejnych miejsc. Druga lokata należy do Norberta Dzielskiego, a podium zamknął Krzysztof Szewczyk. W rywalizacji drużynowej tuż za Teamem Łogień uplasował się Maków Podhalański Potok (w składzie: Krzysztof Szewczyk, Rafał Wojewodzic, Gabryś Toczek). Trzecim zespołem zawodów okazał się team 16 Nowy Targ złożony z Marka Kolasy, Maćka Pająka i Łukasza Polanowskiego.

Nagrody, które zostały wręczone zwycięzcom, to nie byle jakie statuetki. Muchowy Puchar pomysłu organizatorów prezentuje się wyjątkowo: przedstawia splot pstrąga i lipienia oraz został dodatkowo przyozdobiony podhalańskimi motywami. Zdobywcy niższych lokat otrzymali nagrody wykonane przez lokalnego artystę rzeźbiarza – Gabriela Szyrszenia.

Do zobaczenia za rok! Co prawda na kolejne zawody przyjdzie nam trochę poczekać, ale już teraz serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji Muchowego Pucharu. Kolejna impreza w Nowym Targu będzie już piątą z rzędu organizowaną przez Koło PODHALE. Obserwacja wydarzeń, które odbyły się do tej pory, pozwala liczyć na doskonałą organizację, satysfakcjonującą rywalizację w zdrowej atmosferze, a także pyszne regionalne jedzenie. Jest na co czekać!

Autor/ Fot.: Anna Kuropeska

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.