Kobieta z Nowego Sącza uratowała życie człowieka, który zadzwonił na infolinię dla pokrzywdzonych…

Kobieta z Nowego Sącza uratowała życie człowieka, który zadzwonił na infolinię dla pokrzywdzonych…

23-latek miał myśli samobójcze. Szukając pomocy, zadzwonił na infolinię dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Telefon odebrała sądeczanka i zaniepokojona poinformowała policję. Sprawa nie była jednak prosta – mężczyzna przebywał w Czechach.

– W niedzielę, 5 września br. późnym wieczorem mieszkanka Nowego Sącza, która jest psychologiem obsługującym ogólnopolską infolinię dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, odebrała na dyżurze niepokojący telefon. Na numer infolinii zadzwonił mężczyzna, który powiadomił, że ma myśli samobójcze i nikt nie chce mu pomóc – relacjonuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Mężczyzna nie przedstawił się i nie podał dokładnego adresu, ale przekazał, że przebywa obecnie w Czechach. Rozłączył się, kiedy jego rozmówczyni próbowała go dopytać o miejsce pobytu. Kobieta zaniepokojona rozmową poinformowała o sprawie policję, a sądeccy funkcjonariusze szybko rozpoczęli działania. Wkrótce potwierdzili, że dzwoniący mężczyzna nie znajdował się w Polsce.

Mundurowi z Nowego Sącza skontaktowali się z Komendą Główną Policji, a jej przedstawiciele przekazali informacje czeskim funkcjonariuszom. Ci ustalili tożsamość 23-latka i miejsce jego pobytu. Na szczęście pomoc nadeszła w porę i Polak trafił do miejscowego szpitala.


+ 48 222 309 900 Numer SOS – Linia Pomocy Pokrzywdzonym. Linia całodobowa dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków. Pod telefonem dyżurują psychologowie, prawnicy, osoby doświadczone w kontakcie z pokrzywdzonymi. Linia Pomocy Pokrzywdzonym jest współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości oraz spełnia następujące funkcje:

  • obsługa telefonu zaufania dla ofiar przestępstw (w tym dotyczących przemocy domowej, prób samobójczych, wsparcia dla dzieci),
  • zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem dostępu do pomocy psychologicznej i prawnej świadczonej przez telefon i drogą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki email [email protected],
  • zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom możliwości umówienia się na spotkanie z osobą pierwszego kontaktu w Ośrodku Pomocy drogą telefoniczną,
  • upowszechnianie wiedzy na temat praw osób pokrzywdzonych przestępstwem,
  • promowanie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom, wsparcie merytoryczne.

Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/-48-222-309-900-numer-sos-linia-pomocy-pokrzywdzonym

źródło: KMP w Nowym Sączu

Reklama