Nowy Sącz: teatralne przebudzenie z dialogiem między pokoleniami

Nowy Sącz: teatralne przebudzenie z dialogiem między pokoleniami

„Dialog pokoleń drogowskazem dla młodego człowieka” – to hasło tegorocznego Przeglądu Małych Form Teatralnych Przebudzenie 2017, organizowanego przez Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

W tegorocznej edycji naszego przeglądu motywem przewodnim jest dialog międzypokoleniowy – mówi Czesław Baraniecki, dyrektor SOIK. Chcemy aby młodzi ludzie, którzy uczestniczą w naszej imprezie, albo tylko usłyszeli o jej haśle przewodnim mieli możliwość zastanowienia się, wyciągnięcia wniosków i unikania popełniania różnych błędów w przyszłości dzięki korzystaniu z doświadczeń osób dorosłych, także tych, którzy mieli w swoim życiu różne zawirowania czy zakręty. Ważne jest też, aby dorośli zobaczyli jak młodzież widzi dialog międzypokoleniowy, jak go opisuje i ocenia.

Teresa Wojtas – Kiejlan terapeutka Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej podkreśla znaczenie dialogu międzypokoleniowego w obliczu zaniku tradycyjnych rodzin wielopokoleniowych:

Problemem we współczesnych rodzinach jest nie tylko brak dialogu między rodzicami i dziećmi, ale także brak wsparcia i  uznania dla wcześniejszych pokoleń chociażby dziadków oraz innych członków rodziny, którzy mogą stanowić dla młodych ludzi wsparcie, wypełnić lukę pozostawioną przez rodziców zajętych wyzwaniami codziennego  życia. Dziadkowie i inni krewni to także znakomite źródło wiedzy o historii rodziny, która jest fundamentem rozwoju każdego człowieka.

W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział 7 zespołów teatralnych z różnych miejscowości Sądecczyzny.

–  Pokazaliśmy sztukę zatytułowaną „Winda – wielkie pojednanie” – mówią uczniowie z Gimnazjum nr 9 im. Bohaterów Sądecczyzny.  – Chcieliśmy pokazać, że różne osoby, pochodzące z różnych światów potrafią się ze sobą porozumieć i zjednoczyć, kiedy zajdzie taka potrzeba. Każdemu trzeba dać szansę, i z każdym można się dogadać.

fot.TB

Reklama