Nowy Sącz: myśliwi powalczą o Róg Wojskiego

Nowy Sącz: myśliwi powalczą o Róg Wojskiego

„Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty swój róg bawoli …” któż z nas nie zna tych słów rozpoczynających opis polowania w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Ale czy słyszeliście kiedyś dźwięk prawdziwego myśliwskiego rogu? Jeśli nie, to już wkrótce będzie po temu okazja. W dniach od 16 do 17 czerwca odbędzie się w naszym mieście XXII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej Nowy Sącz 2017.

To bardzo ważne wydarzenie dla Nowego Sącza – mówi Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta. – Muzyka myśliwska sięga pradziejów, a jej akcenty znalazły się w dziełach wielkich kompozytorów takich jak Bach, Vivaldi, Mozart, Smetana czy Moniuszko.

– Tradycje muzyki myśliwskiej sięgają Chrztu Polski. Muzyka ta kształtowała się przez wieki, a ci, którzy ją tworzyli byli samoukami, którzy grali na rogach z tura, żubra, czy innych zwierząt. Jak zauważa Tadeusz Głowacki, twórcy muzyki myśliwskiej rzadko pozostawiali po sobie zapis nutowy, stąd wiele znakomitych utworów niestety nie dotrwało do naszych czasów – podkreśla dr inż. Tadeusz Kubacki, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej. – Aż do końca XX wieku na palcach jednej ręki policzyć można było ludzi w Polsce umiejących grać na instrumentach myśliwskich. A teraz mamy już ponad 500 zarejestrowanych sygnalistów i ponad 40 zespołów.

Główną częścią festiwalu, organizowanego od 1996 roku, jest XXII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” mający rangę mistrzostw Polski. Zmagania odbywać się będą w dwóch kategoriach: solistów i zespołów. W rywalizacji weźmie udział około 350 solistów i aż 50 zespołów sygnalistów myśliwskich z całego kraju, zaś zwycięzcy zdobędą najbardziej prestiżową nagrodę konkursu, czyli „Róg Wojskiego”.

Urozmaicenie festiwalu stanowić będzie XVIII Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej, w którym oprócz zespołów sygnalistów myśliwskich, wystąpią chóry, orkiestry i inne zespoły muzyczne z programem pieśni oraz utworów instrumentalnych o tematyce myśliwskiej w ramach tzw. Salonu Hubertowskiego.

Podczas drugiego dnia festiwalu zapraszamy na przegląd musztry paradnej zespołów sygnalistów myśliwskich, koncert i musztrę paradną Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert galowy laureatów konkursów i ogłoszenie wyników – mówi Bogusław Rataj, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, Łowczy Okręgowy w Nowym Sączu.

Sądeczanie będą mieli także okazję zapoznać się ze specyfiką kuchni myśliwskiej,obejrzeć pokazy psów i ptaków myśliwskich, wystawę przyrodniczo łowiecką. Wśród atrakcji imprezy warto wymienić także kiermasz wyrobów regionalnych, strzelnicę laserową, stoisko kreatywno-artystyczne dla dzieci oraz konkurs wiedzy leśnej i łowieckiej „Las bez tajemnic”.

fot.TB

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.