Sejm Dzieci i Młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży (SDiM) jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 roku we współpracy z innymi instytucjami. Celem projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży, upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu i zasad procesu legislacyjnego, a także zachęcenie młodych ludzi do podjęcia działań na rzecz ich środowisk lokalnych.

Temat tegorocznej sesji brzmi: Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka).
Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.

Nad ranem 19 kwietnia 1943 roku oddziały niemieckie wkroczyły na teren getta w celu jego ostatecznej likwidacji. W tym dniu wybuchło powstanie. Na terenie getta przebywało wtedy ok. 50-60 tysięcy osób. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze. Kiedy 18 stycznia 1943 roku Niemcy rozpoczęli kolejną akcję wysiedleńczą, napotkali na zbrojny opór bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Żydzi pokazali, że potrafią stawić zbrojny opór, a wróg – okazało się – nie jest niezwyciężony. Celem powstania nie było odparcie okupanta, ale przeciwstawienie się mu, pokazanie światu, że toczy się walka o naszą i waszą wolność!
O Wasz i nasz – ludzki, społeczny, narodowy – honor i godność.

80. rocznica powstania w getcie warszawskim jest okazją nie tylko do tego, by uczcić pamięć o osobach, które poniosły śmierć w warszawskim getcie i w zadumie posłuchać relacji ocalonych. Jest szansą głębszego spojrzenia w historię, by wnikliwiej przyjrzeć się współczesnym wydarzeniom i temu wyzwaniu chcemy sprostać. Dlatego jako uczennice klasy 8a ZSP nr 6 im. Karola Szymanowskiego w Nowym Sączu podjęłyśmy w ramach projektu Sejm Dzieci i Młodzieży szereg inicjatyw :

1. Zaplanowałyśmy swoje działania pisząc wstępny harmonogram prac, zaprojektowałyśmy też koszulki z logiem SDiM i nazwą szkoły ZSP nr 6 w Nowym Sączu. Mamy dużo szczęścia bo za naszym duetem stoi całkiem spore grono sojuszników czyli nasi wspaniali koledzy i koleżanki z 8a. Chętnie wspierają nasze działania w mediach społecznościowych za co jesteśmy im bardzo wdzięczne.

2. Żeby lepiej poznać i zrozumieć temat przewodni SDiM działania zaczęłyśmy od spaceru po naszym mieście. Odwiedziłyśmy miejsca związane ze społecznością żydowską, a o wszystkim interesująco opowiedział nam historyk dr Łukasz Połomski.

3. Odwiedziłyśmy sądecki ratusz, w którym pozyskałyśmy pierwszych sojuszników swojego projektu; II Zastępcę Prezydent Miasta Panią Magdalenę Majkę oraz Sekretarza Miasta Pana Piotra Lachowicza.

4. Na spotkaniu w sądeckiej bibliotece Pan Artur Franczak historyk i pasjonat historii Żydów w bardzo interesujący sposób opowiedział nam o warszawskim i sądeckim getcie.

5. Pod sądeckim ratuszem zorganizowałyśmy wystawę archiwalnych zdjęć warszawskiego i sądeckiego getta.

6. Urządziłyśmy happening dydaktyczny, angażujący naszych rówieśników do oddania hołdu przy Skwerze Pamięci Ofiar Zagłady.

7. Wraz z Panem Dariuszem Popielą Prezesem Fundacji „Ludzie nie liczby” posadziłyśmy na terenie naszej szkoły drzewo pamięci pozostawiając w ten sposób trwały ślad po naszych działaniach.

8. W dniu jutrzejszym na szarym murze przy szkole (nawiązanie do murów getta) stworzymy ścianę pamięci ukazującą dramatyczne sceny zarówno z getta warszawskiego jak i sądeckiego.

9. Przygotowujemy też film, który stworzy naszą opowieść na temat tych tragicznych wydarzeń.

10. W naszych działaniach chcemy odnieść się również do obecnych wydarzeń na świecie dlatego całość projektu podsumujemy listem do Parlamentu Europejskiego, który świadczyłby o tym że przekonaliśmy swoimi działaniami młodych ludzi że trzeba zapanować nad złem tego świata jakimi są wojny, w szczególności wojna na Ukrainie. Chcemy, żeby nie było w przyszłości powrotu do getta, aby świat dzieci był szczęśliwy.

 

Mamy nadzieję, że nasz projekt zostanie zauważony przez organizatorów i będziemy mogły wziąć udział w tegorocznym posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, który odbędzie się 1 czerwca na sali posiedzeń w Sejmie RP.

 

Karolina Sus i Lilija Tyszczenko

ZSP nr 6 w Nowym Sączu

 Przeczytaj również:  Drzwi Otwarte 2023 w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University  Drzwi Otwarte 2023 w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University !

 

 

Reklama