Nowy Sącz. Policyjny dron uwiecznił wykroczenia [nagranie]

Nowy Sącz. Policyjny dron uwiecznił wykroczenia [nagranie]

dron, policja Nowy Sącz

Na celowniku kamery policyjnego drona była ulica Królowej Jadwigi i aleje Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu, a przede wszystkim znajdujące się tam przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. Funkcjonariusze zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów przez kierowców i pieszych. Ich kolejna akcja w ramach cyklicznych działań miała miejsce 25 kwietnia.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu działali przy wsparciu krakowskich mundurowych, wykorzystując bezzałogowy statek powietrzny należący do małopolskiej policji. Sprawdzali między innymi, czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściach dla pieszych lub tuż przed nimi, a także czy nie omijają pojazdu, który zatrzymał się, by pieszy mógł przejść przez jezdnię.

Policjanci zwracali również uwagę na pieszych. Kontrolowali, czy przechodzą oni na drugą stronę jezdni w miejscach do tego przeznaczonych i czy nie wchodzą na drogę tuż przed nadjeżdżającym samochodem. Kiedy tylko operatorzy drona zauważyli jakieś wykroczenie, patrol ruchu drogowego ruszał podjąć interwencję.

W trakcie działań na oczach policjantów, a właściwie ich kamery, doszło do 7 wykroczeń drogowych. Każde z nich dotyczyło wyprzedzania w rejonie przejścia dla pieszych. Jak podkreślają policjanci, za takie zachowanie kierowcy grozi mandat w wysokości 1500 złotych, a ponadto 15 punktów karnych.

– Należy pamiętać, że w okolicy przejść dla pieszych kierujący muszą zachowywać szczególną ostrożność i koncentrację, by nie doprowadzić do potrącenia. Rozwagę muszą zachowywać także sami piesi – choć przepisy dają im sporo praw w kwestii pierwszeństwa, nie są zwolnieni z przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przed przejściem na drugą stronę jezdni każdorazowo muszą upewnić się, czy mogą to zrobić w sposób bezpieczny – podkreśla Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

fot. KMP w Nowym Sączu

Czytaj też: Prąd. Niewiele planowanych wyłączeń przed majówką

Reklama