Profesor Andrzej Szarek wyróżniony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Profesor Andrzej Szarek wyróżniony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

profesor Andrzej Szarek

Z okazji 40-lecia działalności Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku minister kultury przyznał najwyższe odznaczenia dla wybitnych rzeźbiarzy, a także dla osób pracujących na co dzień na rzecz sztuki. W zaszczytnym gronie wyróżnionych znalazł się profesor Andrzej Szarek, znany na Sądecczyźnie m.in. z wieloletniego współtworzenia Nowosądeckiej Małej Galerii.

Od czterdziestu lat Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prowadzi działalność wystawienniczą, naukową oraz artystyczną. Z tej okazji dyrekcja placówki wystąpiła z wnioskami o przyznanie najwyższych odznaczeń dla artystów – wybitnych rzeźbiarzy, a także dla osób pracujących na co dzień na rzecz sztuki – pracowników Centrum Rzeźby Polskiej.

,,Centrum jest jedyną narodową instytucją kultury, która prowadzi działalność adresowaną do środowiska rzeźbiarzy i programowaną przez to środowisko. Ta bezpośrednia partycypacja środowiska rzeźbiarskiego, to „oddanie instytucji w ręce rzeźbiarzy” jest dla mnie bardzo ważne. Oprócz pełnienia funkcji wystawienniczej, Centrum realizuje bowiem swoją statutową misję jako ośrodek wspierający działania badawcze i rozważania teoretyczne oraz oferuje programy akademickie, warsztatowe i rezydencyjne twórcom i badaczom – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników obchodów 40-lecia Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, odczytanym przez dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKDNiS Agnieszkę Komar-Morawską.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński przyznał cztery medale ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – jeden złoty i trzy brązowe. Złoty otrzymał prof. Stanisław Radwański, a brązowe: prof. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, prof. Karolina Komasa i prof. Andrzej Szarek z Nowego Sącza. Przyznano również dwie Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla dwójki pracowników merytorycznych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Doroty Monkiewicz i Henryka Gacy. Ponadto 18 pracowników CRP zostało wyróżnionych medalami za Długoletnią Służbę. Przyznał je Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Współtwórca Małej Galerii

W 1979 roku profesor Andrzej Szarek ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1985 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2005 roku zdobył tytuł naukowy profesora w dziedzinie Sztuk Pięknych. W latach 1985–1990 prezentował rzeźby z Grupą „…kim jesteś”. Wykładał gościnnie w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

Artysta był Członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a od 2011 roku Członkiem Rady Artystycznej Miasta Torunia. Jest szefem Rady Programowej Galerii BWA Sokół. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych i ponad 70 happeningów i akcji artystycznych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od lat 90. XX wieku był związany z Galerią Małą w Nowym Sączu, jako artystyczny opiekun programowy i współtwórca nowego oblicza galerii funkcjonującej do 2020 roku w stworzonym przez niego kształcie.

Pełnił również funkcję Prezesa Oddziału ZPAP w Nowym Sączu, był opiekunem artystycznym Nowosądeckiej Małej Galerii, Członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a od 2011 roku Członkiem Rady Artystycznej Miasta Torunia. Pełnił również funkcję Prezesa Oddziału ZPAP w Nowym Sączu. Jest szefem Rady Programowej Galerii BWA Sokół. Profesor Andrzej Szarek uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych i ponad 70 happeningów i akcji artystycznych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Przez 30 lat wraz z dyrektor Alicją Hebdą współtworzył Małą Galerię w Nowym Sączu, był opiekunem artystycznym placówki kulturalnej. Po tym jak w październiku ubiegłego roku zwolniono dyrektor Hebdę, również prof. Szarek postanowił odejść. O tym informowaliśmy szczegółowo TUTAJ i TUTAJ.

Źródło/Fot. Ministerstwo Kultury/
arch. dts24.pl

Reklama