Policyjni narciarze wyruszyli na stoki [film, zdjęcia]

Policyjni narciarze wyruszyli na stoki [film, zdjęcia]

Od dziś na sześciu stokach w naszym regionie spotkać można nietypowych narciarzy. Są to funkcjonariusze z sądeckiej komendy policji, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa miłośników sportów zimowych, a także zapobieganie kradzieżom.

Policjanci pojawiać się będą wymiennie na sześciu stokach narciarskich w Krynicy, Tyliczu, Wierchomli i Rytrze. Praca funkcjonariuszy obejmie oprócz samego stoku, także teren do niego przyległy z parkingiem i strefą gastronomiczną.

– Ich głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz ochrona życia i zdrowia narciarzy, czyli m.in. zapobieganie bójkom, pobiciom, narażeniu na utratę życia lub zdrowia czy uszkodzeniu ciała. Rolą policjantów będzie także zapobieganie kradzieżom, szczególnie sprzętu narciarskiego – informuje Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowa KMP w Nowym Sączu.

Jak wyjaśnia policjantka, do kradzieży dochodzi często z powodu nieuwagi samych poszkodowanych, którzy udając się na posiłek, czy do toalety zostawiają sprzęt bez opieki.

– Takie sytuacje prowokują złodziei do działania, dlatego też już sama obecność policjantów na stoku zadziała prewencyjnie, ponieważ złodziej, który zamierza wykorzystać sytuację, nie odważy się na kradzież pod czujnym okiem funkcjonariuszy – twierdzi oficer prasowa sądeckiej policji.

Funkcjonariusze będą również wyciągać konsekwencje wobec osób jeżdżących na nartach pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Takie zachowanie zagraża innym użytkownikom stoku i grozi za nie kara grzywny od 20 do 5000 złotych. Policjanci zwrócą też uwagę na ludzi łamiących pozostałe zasady bezpieczeństwa i regulamin stoku, jak choćby osoby poniżej 16 roku życia, poruszające się bez kasku ochronnego.

Poza tym celem narciarskich patroli jest pomoc ewentualnym osobom poszkodowanych przy współpracy z ratownikami GOPR. Policjanci będą ,,wspomagać ich działania podczas wydarzeń nadzwyczajnych w górach, jak również udzielać pomocy uczestnikom zdarzenia, ustalać jego przebieg i świadków. Będą również reagować na każdą prośbę o udzielenie pomocy”.

Policyjni narciarze pracować będą do końca roku, a później także w okresie ferii zimowych. Pojawią się 27, 29 i 31 grudnia na zmianę na trzech stokach w Krynicy-Zdroju i Tyliczu, a 28 i 30 grudnia będą pełnić służbę w Wierchomli i w Rytrze. Takie patrole w zależności od pogody mogą potrwać nawet do 4 marca.

W razie wystąpienia przypadków łamania prawa czy wydarzenia nadzwyczajnego, należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub kontaktować się z ratownikami GOPR pod nr tel. 985 lub 601 100 300.

PAMIĘTAJ!

OD TWOJEGO ZACHOWANIA NA STOKU ZALEŻY BEZPIECZŃSTWO TWOJE I INNYCH OSÓB

1.      Przestrzegaj regulaminu korzystania z urządzeń i tras zjazdowych.

2.      Respektuj znaki narciarskie ustawione na trasach zjazdowych.

3.      Rozpoczynając zjazd zachowuj szczególną ostrożność.

4.      Zjeżdżaj z szybkością odpowiednią do Twoich umiejętności.

5.      W trakcie zjazdu zawsze zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.

6.      Zjeżdżaj z góry tak aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed Tobą.

7.      Unikaj zatrzymywania się w miejscach zwężeń i z ograniczoną widocznością.

8.      Podchodź tylko poboczem trasy zjazdowej.

9.      Nie pozostawiaj dzieci bez opieki.

10.   Widząc osobę leżącą sprawdź czy nie potrzebuje Twojej pomocy.

11.  Nie pozostawiaj bez opieki sprzętu narciarskiego.

12.   W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów.

13.   Kask narciarski może Cię uchronić przed następstwami wypadków.

14.   Wpisz do telefonu komórkowego numer alarmowy w górach: 601 100 300 lub 985 oraz numer ICE (to numer osoby z którą należy się skontaktować w razie nagłego wypadku).

fot. KMP w Nowym Sączu, Komisariat w Krynicy-Zdroju

film. KWP Kraków

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama