W Tęgoborzy odnowiono Izbę Pamięci majora J. Iszkowskiego [ZDJĘCIA]

W Tęgoborzy odnowiono Izbę Pamięci majora J. Iszkowskiego [ZDJĘCIA]

To już drugie wspólne działanie Szkoły Podstawowej w miejscowości Tęgoborze wraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Tym razem wspólnymi siłami odnowiona została w budynku szkoły Izba Pamięci poświęcona jej patronowi  – majorowi Jerzemu Iszkowskiemu. Wczoraj (20 listopada br.) odbyło się jej uroczyste otwarcie. Placówka już od 30 lat dumie realizuje misję rozpowszechniania wiedzy o lotniku.

24 kwietnia br. podpisaliśmy  pierwsze porozumienie pomiędzy instytucjami kultury województwa małopolskiego, czyli MCK Sokół, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i razem stworzyliśmy projekt ,,Skrzydlaty Nowy Sącz”. Ma on na celu przypomnienie Sądeczanom o ich tradycjach lotniczych. Wtedy również podpisaliśmy porozumienie dwustronne z Szkołą Podstawową w Tęgoborzy im. majora Jerzego Iszkowskiego. Dotyczyło ono wzajemnej współpracy, wspierania się oraz uczestnictwie w różnego rodzaju wydarzeniach. To właśnie wtedy powstał pomysł aby szkołę w jakiś sposób wesprzeć przy re aranżacji wystroju Izby Pamięci, która się tam znajduje – opisuje Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaangażowało się w stworzenie nowej aranżacji istniejącej już w SP w Tęgoborzy Izby Pamięci. Przygotowane zostały m.in. nowe plansze przedstawiające uczniom życiorys wraz z archiwalnymi zdjęciami Jerzego Iszkowskiego. W sali znajdują się również eksponaty związane z lotnictwem jak i przyrządy lotnicze takie jak np. pociski czy zapalniki bomb lotniczych. Muzeum postarało się również o zapewnienie modelów samolotów, którymi latał Iszkowski. Uczniowie oglądać mogą nawet Liberatora, z którego lotnik wyskoczył jako cichociemny w 1944 roku lecąc do Polski. Specjalnie na odnowienie Izby Pamięci władze muzeum w Krakowie skompletowały odznaczenia majora.

Całość działań prowadzona jest pod hasłem projektu ,,Muzea Domowe”. Trzeba dodać, że w jego ramach wcześniej zrobiliśmy  w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wystawę poświęconą Iszkowskiemu, która składała się z  pamiątek, które były już w Izbie Pamięci w Tęgoborzy. Gdy wystawa została zakończona przedmioty wróciły do szkoły z powrotem wraz z dodatkowymi rzeczami oraz z wydrukowanym katalogiem, gdzie znajduje się życiorys Iszkowskiego i opis eksponatów – dodaje dyrektor muzeum.

Tomasz Kosecki podkreślił również, że nie jest to pierwsza współpraca SP w Tęgoborzy z Muzeum Lotnictwa Polskiego. 11 września na górze Rachów odsłonięty został pomnik, na którym znajduje się tablica informacyjna poświęcona 90-leciu powstania Szkoły Szybowcowej w Tęgoborzy.

 

fot. dts24

Czytaj też:

Organizacja linii MPK nr 34 jest wadliwa. Czy MPK i gmina Podegrodzie pomogą mieszkańcom?

Reklama