Dworce w Dolinie Popradu z prestiżową nagrodą

Dworce w Dolinie Popradu z prestiżową nagrodą

Grupa 12 odnowionych lub wybudowanych od podstaw dworców w Dolinie Popradu zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu Dworzec Roku. Pierwszy raz w historii do rywalizacji zgłoszono ,,kandydaturę drużynową”.

– Kompleks 12 obiektów z Beskidu Sądeckiego zgłoszonych jako wspólna kandydatura – „Dworce Doliny Popradu” został laureatem tegorocznej Nagrody Głównej w konkursie Dworzec Roku. Takiego wyboru, jednogłośnie, dokonało, Jury Konkursu w składzie: Joanna Lech – Dyrektor Unijnych Projektów Transportowych, Stefan Jarecki – Profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Bartłomiej Pomianowski – dziennikarz TVP3 Poznań, twórca i wydawca programu „Pociąg do Wielkopolski” oraz Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich – poinformowali przedstawiciele przedsięwzięcia pod nazwą Dworzec Roku.

12 obiektów, które przeszły modernizację lub zostały wybudowane przy linii kolejowej nr 96, doceniono między innymi za unikalność, oryginalność, ale także za kompleksowość inwestycji. Dworce, które wystartowały jako jeden kandydat w konkursie, to zmodernizowane obiekty w: Barcicach, Piwnicznej, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestowie-Zdroju i w Starym Sączu, a także zupełnie nowe budynki w: Łomnicy-Zdroju, Młodowie, Miliku oraz Zubrzyku.

W ramach inwestycji w Dolinie Popradu zadbano nie tylko o estetykę dworców, ale też o to, by stały się też funkcjonalne i pozbawione barier architektonicznych. Dostosowano je do obecnych standardów obsługi pasażera. Powstały przy nich parkingi dla samochodów i rowerów. Ponadto, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii obiekty są przyjazne dla środowiska.

O kolejowej inwestycji w Dolinie Popradu pisaliśmy między innymi TUTAJ. Łączny koszt przebudowy i budowy 12 dworców to 84 miliony złotych. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., a dofinansowanie na ten cel pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Projektem i pracami budowlanymi zajęła się firma SKB LDR Sp. z o.o.

W tegorocznej, szóstej edycji konkursu Dworzec Roku zwycięzcę wybierano spośród 104 zgłoszonych do rywalizacji obiektów. Do finału dostało się osiem propozycji. Oprócz Nagrody Głównej przewidziano Nagrodę Publiczności, którą za sprawą największej liczby głosów zdobył dworzec Gdańsk Główny.

Nagrodę dla Dworców w Dolinie Popradu odebrał w Warszawie Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Koszt przebudowy i budowy dworców w Dolinie Popradu:

 • Barcice – 6,13 mln zł brutto
 • Łomnica-Zdrój – 6,32 mln zł brutto
 • Milik – 6,43 mln zł brutto
 • Młodów – 7,27 mln zł brutto
 • Piwniczna – 8,64 mln zł brutto
 • Piwniczna-Zdrój – 4,94 mln zł brutto
 • Rytro – 10,26 mln zł brutto
 • Stary Sącz – 9,11 mln zł brutto
 • Wierchomla Wielka – 5,42 mln zł brutto
 • Zubrzyk – 4,70 mln zł brutto
 • Żegiestów – 7,15 mln zł brutto
 • Żegiestów-Zdrój – 7,62 mln zł brutto

fot. Biuro Prasowe UMWM;

PKP