Uroczyste otwarcie odnowionej Izby Pamięci w Szkole Podstawowej im. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy

Uroczyste otwarcie odnowionej Izby Pamięci w Szkole Podstawowej im. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy

Mjr pil. Jerzy Iszkowski jest jednym z bohaterów polskiego lotnictwa. Oficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej, pilot i cichociemny, kawaler Orderu Virtuti Militari, represjonowany po zakończeniu II wojny światowej, 21 listopada 1993 r. został wybrany na patrona szkoły podstawowej w Tęgoborzu. W placówce urządzono Izbę Pamięci poświęconą Jerzemu Iszkowskiemu.

Z okazji 32. rocznicy otrzymania imienia sławnego pilota, szkolna Izba Pamięci przeszła renowację przy wsparciu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jest to jedno z działań podjętych przez Muzeum w ramach projektu „Muzea Domowe”. Przestrzeń ekspozycyjna została doposażona w tablice informacyjne i nowe eksponaty, w tym odznaczenia (częściowo repliki) Iszkowskiego, lornetkę, czapkę pilotkę, nowe fotografie i dokumenty.

Dodatkowo na czas prac renowacyjnych eksponaty z Izby Pamięci zostały wypożyczone do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i udostępnione do oglądania w ramach wystawy czasowej poświęconej Jerzemu Iszkowskiemu.

Modernizacja Izby Pamięci w szkole podstawowej w Tęgoborzu to wspaniała okazja do opowiedzenia o Jerzym Iszkowskim szerszej publiczności. Dlatego zapraszamy na otwarcie odnowionej ekspozycji w poniedziałek, 20 listopada 2023 r. o godz. 10:00. Wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele: władz lokalnych, 8 Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu, nowosądeckiego nadleśnictwa, kuratorium, członkowie Aeroklubu Podhalańskiego oraz Dyrekcja z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Warto wspomnieć, że w sądeckim Miasteczku Galicyjskim również powstała wystawa dot. m.in. Jerzego Iszkowskiego współorganizowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Ekspozycja została otwarta we wrześniu tego roku podczas wydarzenia „Skrzydlaty Nowy Sącz”. Można ją oglądać w Miasteczku Galicyjskim do końca listopada 2023 r.

Czytaj też:

Gigantyczna szansa przed sądeckim Newagiem. Rekordowe zamówienie na szybkie lokomotywy

zdjęcie: Wikipedia

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama