Pasty, paski, żele, wizyty u dentysty – które metody wybielania zębów są skuteczne?

Pasty, paski, żele, wizyty u dentysty – które metody wybielania zębów są skuteczne?

Piękne i białe zęby przyciągają wzrok innych osób, podnoszą naszą atrakcyjność i są uważane za oznakę ogólnego zdrowia. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zainteresowanych jest skutecznym wybielaniem zębów. Istnieje wiele domowych sposobów na poprawę koloru zębów. Jednak czy te metody wybielania zębów są skuteczne i bezpieczne? A może tylko wizyta u dentysty poprawi ich kolor?

Pasty, paski, żele, czyli metody wybielania zębów w domu

Metody wybielania zębów w domu możemy podzielić na takie, które stosuje się bez lekarskiej konsultacji, czyli wyłącznie według instrukcji na opakowaniu i takie, które zastosować należy pod opieką stomatologa. Do tych pierwszych zaliczymy wszelkie pasty, paski i żele wybielające, również te z nakładkami, które możemy kupić w drogeriach i aptekach. Ich skuteczność jest różna, waha się od 1 do 3 tonów. Największą wadą, szczególnie pasków i nakładek, jest nierównomierny efekt końcowy wybielania. Nie wszystkie zęby tak samo się wybielą, a przerwy między zębami z pewnością zostaną w pierwotnym kolorze.

Metodą wybielania zębów pod opieką stomatologa będzie wybielanie nakładkowe. Polega ono na tym, że w gabinecie stomatologicznym wykonamy nakładkę na podstawie wycisku zębów. Będzie ona dopasowana. Lekarz dobierze również odpowiedni żel, który będziemy aplikować za pomocą nakładki na zęby. Ponieważ jest to preparat z gabinetu stomatologicznego, to stężenie substancji aktywnych będzie wyższe, więc i efekt wybielania dużo lepszy i trwalszy. Nakładki będziemy musieli nosić kilka godzin dziennie lub w nocy przez około miesiąc.

Oferta gabinetu stomatologicznego

Przewagą gabinetu stomatologicznego nad domowymi sposobami będzie szybkość uzyskania pożądanych efektów. U dentysty możemy też liczyć na równomierne i skuteczne wybielanie zębów o wiele tonów.

Oprócz wspomnianej nakładkowej metody wybielania zębów, u stomatologa skorzystać możemy również z wybielania lampami lub laserem. Dentysta poprzedzi taki zabieg higienizacją i usunięciem płytki nazębnej, co często już poprawi koloryt naszego uśmiechu. Następnie na tak przygotowane zęby (po zabezpieczeniu dziąseł) nakłada substancję wybielającą i aktywuje ją za pomocą światła lampy lub promieniem lasera. Zabieg trwa około godziny i wystarczy tylko jedna wizyta, by wybielić zęby do pożądanego odcienia.

Kto może liczyć na skuteczne wybielanie zębów

Nasze babcie, kiedy marzyły o białych zębach, mieszały sodę z wodą utlenioną i tak przygotowaną pastą szorowały zęby. Ta metoda wybielania zębów pochodzi z czasów, kiedy nie było innych preparatów wybielających. Efekt jej zastosowania był różny u każdej osoby, raczej ograniczał się do usunięcia osadów z zębów. A jej skuteczność w temacie wybielania raczej niewielka, ponieważ nie wiedziano wówczas, że na kolor zębów ma wpływ wiele czynników, często od nas niezależnych.

Choroby i leki, które zażywamy lub zażywaliśmy w dzieciństwie, zła dieta, barwiące pokarmy i płyny, jak kawa czy wino to główne powody przebarwień. Również palenie papierosów odbije się na wyglądzie zębów. Jeśli zaliczamy się do grupy pacjentów, która narażona jest na te czynniki lub ma problemy zdrowotne wpływające na wygląd zębów, to wybielanie będziemy musieli powierzyć stomatologom.

Tekst sponsorowany. 

Reklama