Łużna – Pustki:  żołnierze Bundeswehry uporządkowali wojenny cmentarz

Cmentarz wojenny nr 123 na którym spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej to jedno z czterech miejsc w Polsce, które Komisja Europejska umieściła na liście znaków dziedzictwa europejskiego. Nekropolia została wyróżniona jako miejsce pamięci odzwierciedlające idee ekumenizmu i braterstwa, zapewniając jednakowe traktowanie wszystkim poległym, bez względu na ich przynależność religijną lub etniczną oraz fakt po której stronie walczyli. W tym roku porządkowali go wraz z Polakami żołnierze niemieckiej Bundeswehry.

wsb3

Uprzątnęli ok. 750 grobów, nasadzili także około 4500 sadzonek barwinka. Wspólna praca niemieckich i polskich żołnierzy to efekt współpracy Fundacji „Pamięć” z Warszawy oraz Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Volksbund.

Cmentarz powstał w miejscu walk, które odbyły się w maju 1915  r.  Zajmuje on 29 152 m2 . Znajduje się  na nim 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych. Żołnierze pochowani są w kwaterach według przynależności państwowej i pułkowej. Istnieje również osobna kwatera dla poległych, których przynależności nie rozpoznano.

Na cmentarzu pochowanych jest:

  • 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej  (blisko połowa z nich to Polacy),
  • 65 żołnierzy armii niemieckiej
  • 227 żołnierzy armii rosyjskiej

154 żołnierzy rosyjskich poległych na wzgórzu Pustki pochowanych zostało ponadto na położonym poniżej cmentarzu wojennym nr 122.  

fot. Urząd Gminy Łużna

 

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]