Łużna – Pustki:  żołnierze Bundeswehry uporządkowali wojenny cmentarz

Łużna – Pustki:  żołnierze Bundeswehry uporządkowali wojenny cmentarz

Cmentarz wojenny nr 123 na którym spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej to jedno z czterech miejsc w Polsce, które Komisja Europejska umieściła na liście znaków dziedzictwa europejskiego. Nekropolia została wyróżniona jako miejsce pamięci odzwierciedlające idee ekumenizmu i braterstwa, zapewniając jednakowe traktowanie wszystkim poległym, bez względu na ich przynależność religijną lub etniczną oraz fakt po której stronie walczyli. W tym roku porządkowali go wraz z Polakami żołnierze niemieckiej Bundeswehry.

Uprzątnęli ok. 750 grobów, nasadzili także około 4500 sadzonek barwinka. Wspólna praca niemieckich i polskich żołnierzy to efekt współpracy Fundacji „Pamięć” z Warszawy oraz Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Volksbund.

Cmentarz powstał w miejscu walk, które odbyły się w maju 1915  r.  Zajmuje on 29 152 m2 . Znajduje się  na nim 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych. Żołnierze pochowani są w kwaterach według przynależności państwowej i pułkowej. Istnieje również osobna kwatera dla poległych, których przynależności nie rozpoznano.

Na cmentarzu pochowanych jest:

  • 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej  (blisko połowa z nich to Polacy),
  • 65 żołnierzy armii niemieckiej
  • 227 żołnierzy armii rosyjskiej

154 żołnierzy rosyjskich poległych na wzgórzu Pustki pochowanych zostało ponadto na położonym poniżej cmentarzu wojennym nr 122.  

fot. Urząd Gminy Łużna

 

Reklama